Jakie wady ma zewnętrzna księgowość?

Jakie wady ma zewnętrzna księgowość?

Prowadząc firmę, czy to większą czy mniejszą, musimy pamiętać, że nie obejdzie się bez prowadzenia ksiąg rachunkowych. W takich przypadkach niezbędne jest skorzystanie z usług księgowych. Księgowość możemy podzielić na zewnętrzną i wewnętrzną. Poznaj wady i zalety obydwu rozwiązań.

Strony www Strony www

Księgowość wewnętrzna i zewnętrzna

Księgowość wewnętrzna, jak sama nazwa wskazuje, to księgowość prowadzona wewnątrz firmy, czyli po prostu zatrudniamy księgową, która zajmuje się naszymi finansami na miejscu. Księgowość zewnętrzna to księgowość prowadzona poza terenem naszej firmy. Zadania zlecamy wybranej firmie – przesyłamy nasze dokumenty do biura rachunkowego i w zamian otrzymujemy rozliczenia podatkowe i uporządkowane faktury. Należy pamiętać, że możemy nawiązać z taką firmą stałą współpracę i płacić co miesiąc za świadczone usługi lub zlecać konkretne rozliczenia i płacić jednorazowo.

Jakie wady i zalety ma wewnętrzna księgowość?

Prowadzenie własnej księgowości wymaga od nas zatrudnienia wykwalifikowanego pracownika – osoby odpowiedzialnej za nasze finanse. Księgowy jako nasz stały pracownik będzie bardziej na bieżąco w sprawach finansowych firmy niż osoba, której będziemy zlecać daną pracę zewnętrznie. Dzięki temu praca osoby będącej na miejscu będzie szybsza i bardziej wydajna. Księgowy jako nasz stały pracownik będzie się wykazywał większym zaangażowaniem w pracę firmy, znając jej możliwości finansowe.

Zatrudnianie pracownika na stałe jest znacznym ułatwieniem, ponieważ w razie problemów można wyjaśnić wszystkie nieścisłości, problemy lub zorientować się w sytuacji finansowej znacznie szybciej – bez konieczności umawiania się z księgowym pracującym zewnętrznie. Pracownik jest w dużym stopniu odpowiedzialny za losy naszej firmy.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Zalety w postaci szybkiego kontaktu z księgowością, natychmiastowa możliwość doradztwa finansowego są często zestawianie z wysokimi kosztami utrzymania. W zależności od poziomu doświadczenia oraz kwalifikacji koszt utrzymania pracownika to nawet do 3 500 tysiąca miesięcznie, w postaci pensji oraz płacenie składek ZUS i NFZ. Należy też mieć na uwadze opłacanie szkoleń, które co jakiś czas pojawiają się na rynku odnośnie zmian w prawie podatkowym. Wiadomo też, że za błędy popełnione przez pracownika odpowiada pracodawca, co może być dla niego dodatkowym obciążeniem.

Jakie wady i zalety ma zewnętrzna księgowość?

Księgowość zewnętrzna nie zobowiązuje nas do stworzenia dodatkowego miejsca pracy, opłacania składek czy śledzenia nowych szkoleń w zakresie podatkowym. Tego typu księgowość jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które dopiero co stawiają swoje kroki na rynku i chcą jak najmniej wydawać. Kolejnym plusem przemawiającym za wybraniem księgowości zewnętrznej jest brak ryzyka związanego z odpowiedzialnością za nieścisłości w rozliczeniach podatkowych itd.

Jak sprawdzić zewnętrzne biuro rachunkowe, czy dobrze wypełnia swoje obowiązki? Aby mieć taką pewność należy prześledzić lokalne biura rachunkowe. Droga firma nie zawsze jest skuteczna i solidna, a tania nie oznacza, że wykonują swoje usługi z mniejszym zaangażowanie. Wadą prowadzenia ksiąg rachunkowych przez firmy z zewnątrz jest ryzyko przedostania się wszelkich informacji o naszej firmie do osób nieupoważnionych.

Podsumowując wymienione wady i zalety obu rodzajów księgowości, biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe oraz oczekiwania co do świadczonych usług, oczywistym rozwiązaniem dla dużych firm będzie prowadzenie księgowości wewnętrznej, gdyż ze względu na generowanie dużych, miesięcznych przychodów, opłacanie kolejnego pracownika nie będzie zbytnio obciążało budżetu firmy. Jeśli chodzi o małe firmy z niskim budżetem, lepiej, aby korzystały co jakiś czas z pomocy firm zewnętrznych.

Sprawdź, kiedy wybrać pełną księgowość.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas