Mały ZUS plus – dla kogo? Jak skorzystać?

Mały ZUS plus – dla kogo? Jak skorzystać?

Od 2019 roku przedsiębiorcy mają prawo do skorzystania z ulgi w kontekście opłacania składek. Jednak z dniem 1 stycznia 2023 roku wzrosły składki ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Warto wspomnieć, że wciąż istnieje możliwość obniżenia stawek i skorzystanie z ulgi Mały ZUS Plus. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, dla kogo przeznaczona jest wspomniana ulga i jak z niej skorzystać.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest Mały ZUS Plus?

Mały ZUS, a dokładniej Mały ZUS Plus jest ulgą dla osób, które właśnie zakładają działalność gospodarczą. Pamiętaj, że podczas pierwszych lat funkcjonowania firmy przedsiębiorca opłaca mniejsze składki ZUS.

Jest jednak jeden warunek, który umożliwia skorzystanie ze wspomnianego rozwiązania. Przychody firmy nie mogą przekraczać 120 000 złotych rocznie.

Warto jednak na wstępie podkreślić, że każdy właściciel działalności zobowiązany jest odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne, takie jak:

  • ubezpieczenie emerytalne,

  • ubezpieczenie wypadkowe,

  • ubezpieczenie rentowe.

Natomiast składka choroba jest dobrowolna. Inaczej w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, które stanowi obowiązek, a nie należy do ubezpieczeń społecznych.

W ostatnich latach wszelkie zasady uległy zmianie, dlatego warto sprawdzić, jak skorzystać i dla kogo przeznaczony jest mały ZUS Plus w 2023 roku. Możesz też podjąć współpracę ze specjalistami z biura rachunkowego.

Mały ZUS Plus – dla kogo?

Z ulgi dotyczącej Małego ZUS-u Plus może skorzystać każda osoba, która:

  • prowadziła firmę w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni,

  • jest przedsiębiorcą z przychodem nieprzekraczającym 120 000 złotych w poprzednim roku.

Aby dowiedzieć się więcej, warto odwiedzić profil zaufany ZUS lub skontaktować się z księgową bądź księgowym.

Kto nie może skorzystać z ulgi Mały ZUS Plus?

W ramach ulgi Mały ZUS Plus nie będą mogły skorzystać osoby, które prowadziły swoją działalność krócej niż 60 dni. Dodatkowo jeśli rozliczanie odbywa się za pomocą karty podatkowej, która zobowiązuje do zwolnienia z podatku VAT.

Może być również sytuacja, w której został już wykorzystany limit obowiązywania ulgi Mały ZUS Plus lub Mały ZUS. Wówczas przedsiębiorca nie będzie mógł z niej skorzystać.

Chcesz sprzedawać w sieci? Zrobimy Ci sklep internetowy. Sprawdź jak >>>

Mały ZUS Plus – jak obliczyć?

Składka, którą opłaca przedsiębiorca mający prawo do skorzystania z ulgi Małego ZUS-u Plus, nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia w danym roku i nie może być wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, które zostało ustalone na dany rok.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile będzie wynosić wysokość Twojej składki ZUS w ramach ulgi, na samym początku oblicz miesięczny dochód swojej firmy. Możesz w tym celu skorzystać z możliwości, jakie oferuje kalkulator Mały ZUS Plus lub użyć równania.

Następnie ustal podstawę składki i pomnóż przeciętny miesięczny przychód z poprzedniego roku przez współczynnik 0,5. Nie zapomnij zaokrąglić wynik do pełnych groszy. Jeśli otrzymasz wynik niższy niż 30% minimalnego wynagrodzenia, będzie Cię obowiązywać najniższa podstawa wymiaru składek w wysokości 30% wynagrodzenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowych przepisach dla biznesu? Przeczytaj, jakie zmiany dla przedsiębiorców w 2023 zostały zapowiedziane i wprowadzone.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas