Rodzaje kas fiskalnych. Jaką kasę wybrać?

Rodzaje kas fiskalnych. Jaką kasę wybrać?

Prowadzisz firmę i planujesz zakup kasy fiskalnej? Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Podpowiadamy, jakie kryteria wziąć pod uwagę przed zakupem kasy i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje urządzeń. Sprawdź, gdzie sprawdzi się kasa jednostanowiskowa, kiedy kupić kasę przenośną i w jakich sklepach najlepiej postawić na kasę systemową.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kasa jednostanowiskowa

Kasa tego typu jest stosowana niemal w każdym sklepie. Najczęściej są w nią wyposażone kioski, małe sklepy, drogerie i perfumerie, księgarnie, piekarnie, cukiernie itp.

Urządzenie charakteryzuje przede wszystkim przystosowaniem do obsługi dużej ilości klientów i możliwością podłączenia do niego różnych urządzeń zewnętrznych, takich jak skaner kodów kreskowych, waga czy komputer. Należy jednak pamiętać, że tylko niektóre kasy jednostanowiskowe pozwalają na pracę bezprzewodową.

Prosta, mała kasa jednostanowiskowa jest przeznaczona do małych sklepów i punktów usługowych. Wielkość jej bazy towarowej wynosi od 500 do 3000 kodów PLU. Z kolei kasa jednostanowiskowa średniego zasięgu, przeznaczona do sklepów przemysłowych, spożywczych, mięsnych oferuje bazę od 3000 do 12 000 PLU.

Mobilna kasa fiskalna

Jest to niewielkie, kompaktowe urządzenie, które idealnie nadaje się dla sprzedawców zajmujących się handlem obnośnym. Wykorzystywane jest również w niektórych e-sklepach, warsztatach samochodowych, zakładach kosmetycznych czy u organizatorów imprez plenerowych.

Zaletą kasy tego typu jest wbudowany akumulator, który zapewnia działanie urządzenia mimo braku zewnętrznego zasilania, a także duża odporność na warunki atmosferyczne – wilgotność czy niską temperaturę. Przenośna kasa fiskalna posiada również stabilizator rolek papieru, który zapobiega przemieszczaniu się rolek podczas przenoszenia kasy z miejsca na miejsce.

Mobilna kasa fiskalna może nie sprawdzić się w przypadku dużego obrotu, dlatego znajduje ona zastosowanie najczęściej w małych placówkach.

Kasa systemowa

Kasa systemowa to rozwiązanie przeznaczone dla dużych placówek handlowych, w których kasy pracują w sieci z innymi kasami i komputerem.

Jest ona wyposażona w porty Ethernet, dzięki czemu oferuje możliwość zdalnej komunikacji z programem magazynowym i systemem monitoringu. Ponadto urządzenia te charakteryzują się dużą liczbą kodów PLU – od 20 000 do 100 000 pozycji. Podobnie, jak w przypadku kasy jednostanowiskowej, kasa systemowa oferuje możliwość przyłączenia do niej różnych urządzeń pomocniczych.

Ze względu na dużą funkcjonalność kasy systemowe należą do najdroższych urządzeń tego typu. Podobne cechy do kas systemowych mają również kasy fiskalne komputerowe.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Na co zwrócić uwagę, kupując kasę fiskalną?

Decydując się na konkretne urządzenie, w pierwszej kolejności określmy nasze potrzeby i oceńmy średni obrót, którego oczekujemy w ciągu dnia. Sprzedawcy zajmujący się handlem obnośnym czy bazarowym powinni postawić na urządzenia mobilne. Właściciele osiedlowych sklepów spożywczych będą zadowoleni z kas jednostanowiskowych. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w kasę rezerwową na wypadek, gdyby główne urządzenie uległo awarii.

Kasa fiskalna – cena urządzenia

Najprostsze urządzenia fiskalne kupimy za około 650-1100 złotych. Są to głównie małe kasy przeznaczone do mniejszych punktów handlowych. Duże kasy fiskalne systemowe kosztują ponad 2000 złotych. Pamiętaj, że przedsiębiorcy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie sprzedaży na kasie w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od podatku kwotę wydaną za na zakup urządzenia. Ulga na zakup kasy fiskalnej wynosi 90% ceny jej zakupu (bez podatku). Suma odliczana od podatku nie może jednak wynosić więcej niż 700 złotych.

Jak używać kasy fiskalnej?

Używając kasy fiskalnej, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, takich jak:

  • wydruk paragonu fiskalnego z każdej sprzedaży i wydanie go klientowi,

  • wydruk raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży w dany dzień,

  • wydruk raportu miesięcznego po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc,

  • przechowywanie kopii dokumentów kasowych do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego (zwykle 5 lat),

  • prowadzenie książki serwisowej i udostępnianie jej na żądanie urzędu skarbowego,

  • bieżąca weryfikacja prawidłowości wpisanych do kasy nazw towarów, stawek podatku, walut, wartości przelicznika itp.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas