Jak założyć przedszkole?

Jak założyć przedszkole?

Przedszkola są zapełnione. Często brakuje w nich miejsc dla dzieci. Rodzice mają problem – gdzie zostawić pociechy, podczas gdy sami muszą iść do pracy. Możesz wykorzystać ten deficyt i rozkręcić biznes. Podążając za potrzebą potencjalnego konsumenta, załóż własne przedszkole. Dowiedz się, jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc opiekować się maluchami.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak założyć prywatne przedszkole?

Należy pamiętać, że przedszkole nie może być prowadzone przez spółki prawne. Prowadzić je mogą jedynie osoby prawne lub fizyczne. W przypadku osób prawnych niezbędne jest zarejestrowanie się w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Tego typu działalność powinna być zgłoszona jednostce samorządu terytorialnego. Jednostka ta powinna wydać zaświadczenie o wprowadzeniu przedszkola do ewidencji, a kopie przekazać kuratorowi oświaty oraz organowi podatkowemu. Rejestracja wymaga przedstawienia statutu, według którego będzie działała placówka.

Ważna jest także wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Cenne są osoby, które ukończyły studia na kierunku pedagogicznym o specjalizacji wczesnoszkolnej lub przedszkolnej. Dzieci muszą mieć odpowiednią opiekę i dopasowany do ich wieku i rozwoju program nauczania. Założyć przedszkole nie jest prosto.

Jakie wymagania musi spełnić lokal?

Do zatwierdzenia lokalu niezbędna jest opinia Państwowego Inspektora Sanitarnego oraz komendanta Państwowej Straży Pożarnej. 

Przedszkole można stworzyć w budynkach, gdzie funkcjonuje już szkoła. Można także przejąć budynki, gdzie wcześniej było przedszkole, szkoła, dom kultury czy remiza strażacka. Przedszkole można także zorganizować w prywatnym domu czy mieszkaniu. Pamiętaj, że musisz zapewnić maluchom przestrzeń do leżakowania i dostęp do urządzeń sanitarnych z ciepłą bieżącą wodą.

Warto zapoznać się z ofertą, jaką proponują przedszkola. Sprawdzić, jaką mają ofertę, jak działają. Można też spróbować nawiązać współpracę, która umożliwi rozwój i będzie ciekawą propozycją dla obydwu stron. Warto opracować własne metody pracy w przedszkolu.

Jak zapewnić wyżywienie maluchom?

Mamy dwa rozwiązania. Można wyposażyć przedszkole we własną kuchnię – co jest kosztownym rozwiązaniem lub też skorzystać z usług firmy cateringowej.

Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Catering jest o wiele tańszym rozwiązaniem – nie trzeba zatrudniać kucharki, nie trzeba także inwestować w przygotowanie pomieszczenia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na catering, musimy mieć pewność, że przywożone jedzenie będzie miało wysoką jakość. Pamiętajmy, że rodzice oddają nam pod opiekę swoje dzieci. Należy zadbać nie tylko o ich edukacje, ale także o ogólny rozwój – im wyższe standardy, tym chętniej rodzice będą zapisywali swoje pociechy do naszego przedszkola.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Koszty i zarobki – czy ten biznes się opłaci?

Koszty związane z założeniem przedszkola są duże. Należy wynająć lokal i przystosować go do potrzeb maluchów. Dodatkowo trzeba zadbać o wymogi sanitarne. Koszty mogą sięgać nawet parędziesiąt tysięcy złotych. Pod uwagę należy brać także koszty stałe, czyli media oraz zatrudnienie personelu.

Pamiętaj, że główny zarobek to czesne opłacane przez rodziców. Jeżeli uda ci się przekonać do swojego przedszkola dużą grupę osób, a dodatkowo dzięki zaangażowaniu i wysokim standardom utrzymasz i powiększysz swoją grupę – wkład pieniężny szybko się zwróci. Zainwestowane środki mogą zwrócić się już po sześciu lub siedmiu miesiącach.

To dobry pomysł dla osób, które mają już pewne doświadczenie w branży edukacyjnej. Sukces uzależniony jest od dobrze wykorzystanego kapitału, szerokiej i ciekawej oferty edukacyjnej oraz dobrego lokalu, do którego jest dobry dojazd.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas