Wady i zalety outsourcingu. Kiedy outsourcing się opłaca?

Wady i zalety outsourcingu. Kiedy outsourcing się opłaca?

Masz firmę i szukasz rozwiązań, by usprawnić jej działanie? Nie wiesz, jak obniżyć koszty prowadzenia działalności i chcesz zaoszczędzić czas? Sprawdź, czym jest outsourcing i dlaczego się opłaca. Poznaj wady i zalety powierzenia konkretnych zadań firmom zewnętrznym. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze usług outsourcingu i jakie są ewentualne zagrożenia.

Strony www Strony www

Co to jest outsourcing?

Słowo outsourcing to połączenie trzech innych angielskich słów, czyli outside, resource i using, co oznacza dokładnie korzystanie z zewnętrznych zasobów. Ściślej mówiąc outsourcing to zlecanie konkretnych zadań firmom zewnętrznym, które działają w wybranej branży. Należy pamiętać, że nie wiąże się to jedynie z realizacją pojedynczych zleceń, ale utrzymywaniem stałej współpracy między zlecającym a firmą odpowiedzialną za realizację zadań.

Kiedy stosować outsourcing?

Zastosowanie outsourcingu zależy przede wszystkim od branży i charakteru prowadzonej firmy, jednak najbardziej popularne są:

 • outsourcing IT

 • outsourcing kadr i płac

 • outsourcing księgowy

 • outsourcing administracyjny

 • outsourcing zaopatrzenia

 • outsourcing marketingu

Szczególnie początkujący przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że nie wszystkie usługi należy zlecać firmom zewnętrznym. Chodzi tu przede wszystkim o obszary biznesowe, w których firma się specjalizuje, które tworzą rdzeń działalności.

Dlaczego outsourcing się opłaca? Wady i zalety outsourcingu

Coraz więcej przedsiębiorców ceni zalety outsourcingu, który pozwala na optymalizację działań firmy. Poznaj najważniejsze korzyści zlecania zadań firmom zewnętrznym.

Plusy outsourcingu

 • Możesz zaoszczędzić  – skorzystanie z outsourcingu to właściwie problem z głowy każdego przedsiębiorcy. Pozwala pozbyć się kosztów, które trzeba byłoby ponieść na zakup specjalistycznego sprzętu, zatrudnienie dodatkowej kadry lub przeszkolenie. Opłata usług zewnętrznej firmy z pewnością bardziej się opłaca.

 • Zyskujesz więcej czasu – zamiast tracić czas na sprawy, na których po prostu się nie znasz, możesz zlecić wykonanie ich specjalistom z branży. To gwarancja, że zadania zostaną wykonane rzetelnie i szybciej, a ty będziesz mógł zaoszczędzić czas na ważne kwestie dla twojej działalności.

 • Masz gwarancję usług wysokiej jakości – powierzenie zadania specjaliście daje pewności, że zleceniem zajmie się osoba, która zna się na rzeczy, ma doświadczenie i jest na bieżąco z nowościami w danej branży. Usprawni to na pewno wykonanie danej usługi.

 • Możesz skorzystać z ciekawych narzędzi – zlecenie zadań innej firmie to rozwiązanie, gdy do realizacji potrzebne są ci narzędzia, których zakup po prostu się nie opłaca. Wybrana firma zewnętrzna korzysta z nich na co dzień, więc ma do nich dostęp i potrafi je sprawnie obsługiwać.

 • Odciążasz pracowników – powierzenie zleceń firmie zewnętrznej pozwoli twoim pracownikom skupić się wyłącznie na zadaniach, które do nich należą.

Mimo licznych plusów, jakie ma outsourcing, nie można zapominać o minusach i pewnych zagrożeniach, jakie mogą być związane z tego typu usługami.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Minusy outsourcingu

 • Możesz powierzyć zlecenie niewłaściwej firmie – może się to wiązać z korzystaniem z usług niskiej jakości, szczególnie jeśli zależy ci na obniżeniu kosztów. Na takich usługach nie warto oszczędzać, więc dokładnie zapoznaj się z kompetencjami firmy.

 • Możesz stracić poufne dane – jeśli udostępnisz nieodpowiedzialnej firmie ważne dla twojego biznesu informacje, może wykorzystać ona taką wiedzę przeciwko tobie, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej i zaufanej firmy.

 • Nie masz całkowitej kontroli – powierzając zadania firmie zewnętrznej, nie masz dużego wpływu na sposób jego wykonania, więc musisz zachować czujność i od czasu do czasu nadzorować, czy wszystkie zadania są wykonywane zgodnie z planem.

Mimo pewnych niebezpieczeństw outsourcing zwykle się opłaca i pozwala obniżyć koszty prowadzenia działalności, zaoszczędzić czas i szybciej osiągnąć sukces. Kluczową kwestią jest wybór właściwej firmy, której można zaufać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas