Motel czy hotel – jaki biznes?

Motel czy hotel – jaki biznes?

O działalności w branży hotelowej, czy patrząc szerzej turystycznej, marzy wiele osób. Na pierwszy rzut oka to biznes lekki i przyjemny, a przy okazji przynoszący wysokie zyski. Nic bardziej błędnego. To wyjątkowo konkurencyjny i trudny kawałek chleba. Nie znaczy to jednak, że nie warto spróbować swoich sił prowadząc obiekt noclegowy. Do wyboru mamy miedzy innymi pole namiotowe, pensjonat, motel i hotel. Poznaj garść porad związanych z dwoma ostatnimi pojęciami.

Strony www Strony www

Czy każdy obiekt można nazwać hotelem lub motelem?

Nie zawsze pokoje dla turystów w atrakcyjnym miejscu w centrum miasta albo przy trasie tranzytowej będzie można nazwać hotelem lub motelem. Te dwa pojęcia są zastrzeżone w ustawie o usługach turystycznych i żeby nazwać w ten sposób obiekt, musi on spełniać określone wymagania.

Podróżując po Polsce, łatwo można natknąć się na potworki językowe w stylu „motelix”, „hotelik”, pokoje „HOTELowe”. Skąd się to bierze? Stąd, że nie każdy obiekt nazwać można hotelem czy motelem. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, pojęcia te są zastrzeżone i zarezerwowane dla miejsc o określonym standardzie.

I tak, jeżeli chcemy nasz biznes nazwać hotelem, to obiekt musi mieć co najmniej dziesięć pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych. Dodatkowo musimy zagwarantować klientom szeroki zakres usług związanych z ich pobytem. Może to być śniadanie przynoszone do łóżka, część SPA albo możliwość grania w bilard przez całą noc.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku motelu. Jest to obiekt położony przy drogach, dysponujący parkingiem, posiadający co najmniej dziesięć pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych. W porównaniu z hotelem klienci znajdą tu dużo mniej atrakcji. W tym wypadku jednym z najbardziej odróżniających elementów będzie parking, zwykle duży i położony maksymalnie blisko miejsca noclegowego. Każdy hotel i motel musi świadczyć usługi gastronomiczne.

Jeśli chcesz założyć hotel i motel, skorzystaj z porad firm świadczących usługi związane z doradztwem gospodarczym.

Kiedy możesz posługiwać się nazwą hotel lub motel?

Do tego, by hotel działał legalnie, niezbędne jest wpisanie go do Ewidencji Obiektów Hotelarskich. Taką możliwość ma marszałek województwa właściwy pod względem miejsca lokalizacji wybranego obiektu. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. Zanim decyzja będzie zatwierdzona, zostaje przeprowadzona kontrola potwierdzająca, czy w konkretnym hotelu spełnione są określone wymogi.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Warto pamiętać, że usługi hotelowe w naszym kraju regulowane są przez dwa akty prawne, takie jak Ustawa o usługach turystycznych, a także Rozporządzenie w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

Jeśli nie masz pewności, czy wybrany przez ciebie hotel, motel czy pensjonat posługuje się swoją nazwą legalnie, a w dodatku nie wiesz, czy ilość gwiazdek, jakimi się chwali, jest zgodna z prawdą, możesz odwiedzić wykaz obiektów hotelarskich znajdujący się na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sprawdzisz tam wszystkie niezbędne informacje.

Jakie kary grożą za nielegalne używanie nazw hotel lub motel?

Nielegalne używanie nazw hotel, motel czy pensjonat oznacza, że klienci mogą zostać wprowadzeni w błąd, co w konsekwencji może zakończyć się nałożeniem kary. Kodeks Wykroczeń jasno wskazuje, że ten, kto świadczy usługi hotelarskie i bezprawnie posługuje się nazwami rodzajowymi lub określeniami kategorii obiektów hotelarskich podlega karze ograniczenia wolności bądź grzywny. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas