Pomysł na biznes – firma sprzątająca

Pomysł na biznes – firma sprzątająca

Pomysły na "rozkręcenie" własnego biznesu ma każdy z nas. Często są to pomysły związane z naszą pracą zawodową lub z tym, co chcemy robić, bądź też, co chcemy robić w najbliższej przyszłości. Zastanawiając się nad własną działalnością gospodarczą, warto przede wszystkim sprawdzić zapotrzebowanie na rynku. Przeanalizujmy, jakich firm jest najmniej, jakie są najbardziej popularne i jakie będziemy w stanie poprowadzić przez długi okres czasu.

Strony www Strony www

Sprzątanie biur czy domów?

Ciekawym biznesem jest założenie firmy sprzątającej, która zajmuje się świadczeniem usług dla klientów w zakresie sprzątania budynków przemysłowych, biurowych czy prywatnych domów i mieszkań (wszystko zależy od tego, do jakiej grupy klientów będziemy kierować nasze usługi). Wiadomo, że najbardziej opłacalne i długoterminowe, jest świadczenie usług dla firm w konkretnych budynkach przemysłowych czy biurowcach. W tym przypadku praca jest wykonywana codziennie.

Praca dla klienta indywidualnego – sprzątanie prywatnych domów i mieszkań – jest dobra w przypadku, kiedy nasza firma zatrudnia jedną osobę (czyli tylko my sami siebie zatrudniamy) lub posiadamy do trzech pracowników, którzy mogą wykonywać poszczególne prace w tym samym czasie. Należy tu jednak zwrócić uwagę, że o ile w przypadku sprzątania biurowców praca jest codzienna, tak w przypadku domów, praca ta jest wykonywana co kilka dni i nie wymaga wielogodzinnych nakładów pracy kilku osób.

Zakup detergentów i sprzętów

Mimo że większość osób uważa, że do sprzątania wystarczą detergenty, ścierki i worki na śmieci, jest jeszcze masa rzeczy, która jest potrzebna. W przypadku sprzątania dużych powierzchni przemysłowych do pielęgnacji podłogi nie wystarczy sam mop. Trzeba zainwestować (jeśli w danym budynku nie znajduje się takowe urządzenie) w odpowiednią myjkę czy też froterkę do podłogi. Oczywiście koszty zakupu i dalszego utrzymania sprzętu możemy sobie wliczyć w koszty, ale pamiętajmy, że na rynku konkurencja jest ogromna w każdej branży i jeżeli liczymy na szybki i łatwy zysk, możemy się gorzko rozczarować.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Zatrudnienie właściwych pracowników

Zainwestowaliśmy w sprzęt, czas zainwestować w pracowników. Pracownicy powinni mieć ukończone kursy BHP ze względu na specyfikę pracy (mycie okien, korzystanie podczas sprzątania z różnego rodzaju urządzeń czy środków czystości itd.).

Warto też pamiętać, że firmy sprzątające działają w godzinach popołudniowych (w przypadku biur i magazynów) oraz we wczesnych godzinach porannych (domy prywatne). Warto dobrać kadrę tak, aby były to osoby dyspozycyjne we wcześniej ustalonych godzinach. Praca sprzątacza, mimo ogólnego przekonania społeczeństwa, jest bardzo wymagająca i wyczerpująca.

Jeśli już mamy plan działania, znaleźliśmy odpowiednich ludzi, posiadamy wkład własny, najwyższa pora złożyć wniosek o założenie działalności gospodarczej i wymyślenie jakiejś chwytliwej nazwy dla naszej firmy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas