Czym jest windykacja?

Czym jest windykacja?

Czasami zdarza się, że sprzedający nie dostaje należnych mu pieniędzy za sprzedany produkt czy wykonaną usługę. Powstaje wtedy problem – jak odzyskać pieniądze? W takim wypadku pomocna staje się windykacja. Sprawdź, na czym ona polega i jak prawidłowo należy ją przeprowadzić. Poznaj także, jakie są rodzaje windykacji i dowiedz się, jaki jej rodzaj odpowiada na Twoje potrzeby.

Strony www Strony www

Co to jest windykacja?

Windykacja ma na celu odzyskanie należnych pieniędzy lub rzeczy. Proces ten powinien przebiegać zgodnie z obowiązującym prawem. Wszystkie działania, które umożliwią nam wyegzekwowanie długu i mieszczą się w obrębie litery prawa, są dozwolone.

Monitorowanie płatności dotyczących wierzytelności umożliwia skuteczne przeprowadzenie windykacji. Jeżeli faktury sprzedaży będą monitorowane na bieżąco, szybko zauważymy brak wpłaty. Najskuteczniej windykuje się należności, które były nieregulowane do trzech miesięcy od terminu płatności. Im starszy dług, tym windykacja jest trudniejsza. Czasami windykacja długu się nie opłaca – sprawdź, kiedy sprzedaż długu jest opłacalna.

Jakie są rodzaje windykacji?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje windykacji. Pierwsza z nich windykacja miękka, czyli windykacja polubowna stosowana jest na samym początku ściągania należności. Jest to pierwsza faza rozwiązywania problemu, w której dochodzi się do odzyskania swoich pieniędzy w sposób pojednawczy i łagodny. Do metod używanych podczas windykacji miękkiej zaliczyć można:

  • przypomnienia i wezwania do zapłaty;

  • pisma, które informują dłużnika o konsekwencjach niespłacenia długu;

  • pisma o przekazaniu sprawy kancelarii windykacyjnej;

  • wystawienie negatywnej opinii o dłużniku na portalach internetowych.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Kiedy polubowne działania nie przynoszą efektów, często stosuje się windykację twardą, czyli odzyskiwanie długu przy pomocy sądu. Celem takiego działania jest tytuł egzekucyjny w postaci wyroku sądowego lub nakazu zapłaty, który opatrzony jest tytułem wykonawczym. Przeczytaj, jak wygląda komornicza egzekucja długów

Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się wykorzystać narzędzia windykacji twardej, warto ocenić czy będzie to opłacalne. Nie zawsze wejście na drogę sądową jest korzystną decyzją. Jeżeli wielkość długu jest mniejsza niż koszty sądowe, takie działanie będzie bez sensu.  

Jakie są koszty windykacji?

Najkorzystniejszy scenariusz występuje wtedy, kiedy dłużnik spłaca dług na drodze polubownego porozumienia stron. Wtedy koszty są najniższe. Niestety nie jest to częste zjawisko.

Jeżeli zostaliśmy zmuszeni do wejścia na drogę sądową, będzie wiązało się to z kosztami. Wierzyciel w nadziei, że odzyska dług, często przyjmuje takie rozwiązanie. Koszty zależą od wysokości długu. Wniesienie pozwu to koszt oscylujący pomiędzy sumą 30 zł, a nawet 100 tysięcy złotych w przypadku bardzo wysokiego długu.

Jeżeli dług przekracza 10 000 tysięcy złotych, koszt pozwu będzie wynosił 5 procent wartości przedmiotu sporu. Jednak koszty nie mogą przekroczyć 100 tysięcy złotych.

Pamiętaj, że na kosztach pozwu twoje wydatki się nie skończą. Należy do nich doliczyć koszty zastępstwa procesowego. Jeżeli dług oscyluje pomiędzy 5 a 10 tysiącami złotych, koszty zastępstwa procesowego będą wynosić 1200 złotych. W przypadku, kiedy wartość długu przekracza 200 tysięcy złotych, koszt wzrasta do 3600 zł.

Dochodzenie roszczeń bywa kosztowne. Firmy windykacyjne mają wewnętrzne kancelarie prawne, które oferują dogodne warunki rozliczeń i profesjonalną obsługę na każdym etapie windykacji – zarówno polubownym, jak i sądowym czy egzekucyjnym. Jeżeli masz problem z dłużnikiem lepiej zwrócić się o profesjonalną pomoc i sprawdzić, które rozwiązanie sytuacji będzie dla ciebie najlepsze. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas