Lato w biurze – jakie warunki powinien zapewnić pracodawca?

Lato w biurze – jakie warunki powinien zapewnić pracodawca?

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia ochrony zdrowia i życia zatrudnionym dzięki zagwarantowaniu im odpowiednich warunków pozwalających na bezpieczną pracę. Szczególnej uwadze powinny podlegać miesiące letnie, gdy kraj zalewa fala upałów. Jeśli żar leje się z nieba, zdecydowanie trudniej pracować, więc właściciel firmy powinien zwłaszcza wtedy zadbać o komfort swoich pracowników. Dowiedz się, do czego zobowiązany jest zatrudniający w czasie upałów.

Strony www Strony www

Dostęp do zimnych napojów

Do podstawowych obowiązków pracodawcy podczas intensywnych upałów należy przede wszystkim dostarczenie każdemu z pracowników zimnych napojów. Napoje muszą być dostępne przez cały dzień. Taka powinność dotyczy sytuacji, gdy w biurze temperatura przekroczy 28 stopni C. Warto dodać, że jeśli prace wykonywane są na otwartej przestrzeni, wówczas już temperatury powyżej 25 stopni C zobowiązują zatrudniającego do zapewnienia całej kadrze zimnej wody, soków lub innych płynów.    

Ochłodzenie pomieszczenia

Niestety, zgodnie z przepisami oprócz wyżej wymienionego obowiązku pracodawca nie jest zobowiązany do zapewnienia innych warunków związanych z łagodzeniem wysokich temperatur. Jak wskazują radcy prawni, pracodawca może jednak postarać się wprowadzić inne rozwiązania, by ochłodzić miejsce pracy.   

Najlepszym i najpopularniejszym sposobem na upały jest zamontowanie klimatyzacji. Zdecydowanie pozwala ona pracować w normalnych warunkach. Z drugiej strony taki rodzaj wentylacji nie musi służyć wszystkim. Niektóre osoby źle reagują na takie różnice temperatur i częściej się przeziębiają. Zbyt mocna klima może ponadto wysuszać skórę i spojówki. Bardzo ważne jest też regularne sprawdzanie i odgrzybianie sprzętu przez pracodawcę, co jest szczególnie istotne dla pracowników zmagających się alergią.

Innym sposobem na ochłodzenie pomieszczenia jest wykorzystanie przenośnych klimatyzatorów lub wentylatorów. Proste wentylatory są tanie, a mogą przynieść sporą ulgę w upalny dzień. Warto pamiętać, że pracownik nie ma prawa wymagać, by w miejscu pracy została zamontowana klimatyzacja lub nawet zostały założone rolety. To zależy już jedynie od decyzji właściciela firmy.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Ochrona przed światłem

Promienie słoneczne docierające do wnętrza biura nie tylko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, co obniża komfort, ale także mogą jeszcze w inny sposób przeszkadzać w pracy. Nie ma nic bardziej irytującego niż odbijające się światło w monitorze komputera lub świecenie słońca prosto w oczy. Odpowiednie natężenie światła jest ważne nie tylko tam, gdzie pracownicy wykonują swoją pracę przy biurku, ale także w salach konferencyjnych, w których często korzysta się z projektora podczas spotkań biznesowych.

W celu ochrony sprawdzą się żaluzje i rolety montowane w oknach pomieszczenia. Ważne, by były wykonane z solidnych materiałów nieprzepuszczających światła. Jeszcze lepsze efekty przyniosą nowoczesne markizy montowane na zewnątrz budynku, które nie tylko zaciemnią pomieszczenie, ale także nie dopuszczą do przegrzewania.

Nie tylko ochrona pracowników

Warto pamiętać, że powyższe metody obniżające temperaturę w pomieszczeniu zapewniają komfort nie tylko pracownikom. Wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na sprzęt, który z powodu upału przegrzewa się, co może zdecydowanie spowolnić pracę lub nawet doprowadzić do awarii. A więc może zarówno spaść szybkość i wydajność urządzeń, jak i dojść do utraty cennych danych. Pracodawca powinien mieć to na uwadze i zadbać o optymalną temperaturę w miejscu pracy przez cały rok. 

Jakie jeszcze działania może podjąć pracodawca, aby poprawić warunki pracowników podczas upałów? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rekomenduje np. dodatkowe przerwy regeneracyjne lub skrócenie czasu pracy. Niestety zatrudniający mimo upałów może wymagać od Ciebie i współpracowników dostosowania się do określonych zasad dotyczących formalnego stroju w każdych okolicznościach. Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że latem, kiedy temperatury są wysokie, dużym wyzwaniem może się okazać zachowanie biurowego dress code'u. Dlatego już teraz sprawdź, jak powinien wyglądać letni strój biurowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas