Windykacja czy sprzedaż długów – co wybrać?

Windykacja czy sprzedaż długów – co wybrać?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który ma trudności z odzyskaniem pieniędzy od dłużników, możesz w końcu stanąć przed wyborem – windykacja czy sprzedaż długu? Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami. Szczególnie że windykacja często bywa nieopłacalna. Sprawdź, czym różni się windykacja od sprzedaży długów i jakie korzyści przyniesie sprzedaż wierzytelności.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym różni się windykacja od sprzedaży długu?

Windykacja jest równoznaczna z podjęciem czynności, które prowadzą do odzyskania przez wierzyciela długu. Wszystkie działania muszą przebiegać zgodnie z prawem. Windykację można przeprowadzić na dwa sposoby – polubownie lub na drodze sądowej – przeczytaj, co to jest windykacja.

Sprzedaż wierzytelności to przeniesienie długu ze zbywcy na nabywcę. Sprzedaż długu odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jest to cesja, czyli przelew wierzytelności. Taka operacja jest możliwa bez zgody dłużnika – chyba że w umowie między dłużnikiem a wierzycielem umieszczono zapis o zakazie zmiany wierzyciela. Jeżeli taki zapis nie istnieje, dług może zostać sprzedany, a dłużnik ma obowiązek spłacić go osobie trzeciej.

Kiedy sprzedaż długu jest opłacalna?

Wszystko zależne jest od sytuacji materialnej dłużnika. Windykacja jest opłacalna, kiedy dłużnik dysponuje majątkiem, który można przejąć i spieniężyć. Jeżeli dłużnik jest niewypłacalny, a egzekucja komornicza bezskuteczna, wtedy możesz pomyśleć o sprzedaży długu. Oczywiście najpierw trzeba znaleźć chętnego kupca.

Firmy windykacyjne, które specjalizują się w handlu długami, często są zainteresowane odkupieniem długu. Ich możliwości, co do ściągnięcia należności są o wiele większe niż możliwości zwykłego przedsiębiorcy. Wśród potencjalnie zainteresowanych kupców mogą także znaleźć się przedsiębiorcy, którzy przykładowo chcieliby dokonać kompensaty rozliczeń.

Dług tak naprawdę może kupić każdy. Nabywca długu staje się wierzycielem wtórnym. Taki zakup musi się jednak opłacać nabywcy. On też będzie kalkulował możliwe straty i zyski. Coraz większą popularność zyskuje giełda długów. Jest to rejestr informacji gospodarczych, które dotyczą ofert wierzytelności do wykupienia.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

O sprzedaży długów możesz także pomyśleć wtedy, gdy Twoja firma jest w ciężkiej sytuacji finansowej, nie może czekać z odzyskaniem długu i potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki. Przedawniony dług także opłaca się sprzedać. Pamiętaj, że długi przedawnione, które jednocześnie są niewygasłe, nie mogą być ściągane przymusowo. Sprawdź, kiedy mamy do czynienia z przedawnionym długiem.

Zalety i wady sprzedaży długu

Zarówno sprzedaż długu, jak i windykacja ma swoje wady i zalety. Ściąganie należności od dłużnika nigdy nie jest prostą sprawą. Do zalet sprzedaży długu należą:

  • brak obciążenia kosztami windykacji;

  • szybkie otrzymanie gotówki;

  • pozbycie się uciążliwego problemu i stresu z nim związanego;

  • uniknięcie męczącego i czasochłonnego postępowania sądowego.

Wadą takiego rozwiązania jest jedynie częściowe odzyskanie rzeczywistego długu – w przypadku skutecznej windykacji możemy liczyć na całkowite odzyskanie długu wraz z odsetkami i kosztami, jakie poniesiemy w podczas całego procesu odzyskiwania należności.

Umowa sprzedaży wierzytelności

Pamiętaj, że są dwa rodzaje umowy sprzedaży wierzytelności:

  • umowa z regresem;

  • umowa bez regresu.

Jeżeli wynegocjujesz umowę bez regresu, oznacza to, że w pełnie pozbyłeś się problemu i możesz zapomnieć o długach. Umowa z regresem oznacza, że jeżeli dług nie będzie możliwy do wyegzekwowania, będziesz musiał zwrócić pieniądze nabywcy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas