Jak wypozycjonować stronę www wyszukiwarce w Google?

Jak wypozycjonować stronę www wyszukiwarce w Google?

Wśród tysięcy stron www, łatwo pozostać niezauważonym. Na szczęście są sposoby, aby temu zapobiec i dotrzeć do swoich klientów w internecie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie pozycjonowanie witryny. Dzięki temu, że twoja strona będzie miała wysoką pozycję w wyszukiwarce Google, szybciej pozyskasz nowych klientów i sprzedaż swoje produkty lub usługi. Dowiedz się, jak wypozycjonować stronę w Google.

Krok 1. Zadbaj o techniczną optymalizację strony

Jednym z głównych elementów, który pomoże ci zadbać o wysoką pozycję w Google twojej strony jest przeprowadzenie jej optymalizacji technicznej, a więc dostosowanie jej budowy do zasad indeksowania w wyszukiwarce. Jak to zrobić?

 • Zadbaj o słowa kluczowe – wybierając słowa kluczowe, zastanów się, o czym jest twoja strona i jakie frazy najlepiej do niej pasują. Na przykład – firma zajmująca się lakiernictwem samochodowym może wybrać frazę "renowacja lakieru". Następnie wybierz te, które są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników. Warto umieścić je w treściach, które będziesz publikować na stronie www oraz znacznikach title i meta description, o których więcej dowiesz się za chwilę.
 • Dodaj znacznik title i meta description – znaczniki stron mają bardzo duży wpływ na pozycjonowanie. Ich konfiguracja jest niezbędna, aby opisać witrynę dla użytkowników i wyszukiwarki Google. Najważniejszym wskaźnikiem jest znacznik title, który odpowiada za tytuł strony. Pojawia się on w nagłówku strony internetowej, opisując ją w kilku słowach. Warto zawrzeć w nim jedno lub dwa słowa kluczowe. Z kolei opis meta description to krótkie streszczenie treści strony. W wynikach wyszukiwania Google jest on widoczny jako tekst i stanowi całą część każdego wyniku wyszukiwania. Tutaj również mogą pojawić się słowa kluczowe.
 • Pamiętaj o optymalizacji grafiki – zdjęcia o dużej wadze mogą negatywnie wpływać na czas ładowania strony i zniechęcić użytkowników. Chyba nikt z nas nie lubi, jak strona długo się ładuje. Ponadto źle zoptymalizowane zdjęcia negatywnie wpływają na pozycjonowanie lokalne strony. Dlatego, jeśli umieszczasz na swojej witrynie grafikę, zadbaj o jej kompresję.
 • Postaw na szybkość – obecnie dobrze zoptymalizowane strony www muszą być dostosowane pod urządzenia mobilne, a ich czas ładowania powinien wynosić poniżej 1000 milisekund. Krótszy czas wczytywania strony to również lepszy wskaźnik User Experience oraz współczynnik odrzuceń tzw. Bounce Rate. A te parametry mają kluczowy wpływ na ocenę twojej witryny przez robota Google. Zwróć też uwagę na wyniki strony w narzędziach Google Page Speed Insight oraz Google Mobile-Friendly Test.
 • Zrób audyt SEO – jeśli już posiadasz stronę www, ale chcesz, by była lepiej pozycjonowana w Google, najlepiej zacząć od wykonania audytu. Dzięki temu sprawdzisz, jaki jest stan techniczny twojej witryny, dowiesz się, jak wyszukiwarka widzi twoją stronę i co trzeba poprawić, by zmienić jej pozycję w Google. Audyt SEO sprawdza również potencjał zawartych na stronie treści pod kątem łatwości wyszukiwania czy sposób zastosowania wspomnianych przez nas wcześniej fraz kluczowych.

Zadbaj o pozycję swojej strony firmowej. Zrób audyt SEO.>>


Krok 2. Zdobądź wartościowe linki do twojej strony www

Zdobywanie linków jest jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania, jednak pamiętaj – bez odpowiedniej optymalizacji technicznej nawet duża ilość linków nie pomoże ci osiągnąć wysokiej pozycji w Google. Zdobywając linki przychodzące do strony internetowej, warto skupić się na ich jakości, a nie ilości. Linki, które będą pochodziły ze stron z wysokim PageRank spowodują, że Google doceni twoją witrynę i wybije ją wysoko w wynikach wyszukiwania.

Jakie miejsca pomogą ci zbierać linki do witryny?

 • Katalogi firm, w których możesz stworzyć wizytówkę swojej firmy. Możesz w nich umieścić swoje dane kontaktowe, krótki opis działalności i link do strony internetowej.
 • Portale branżowe, fora tematyczne, na których możesz publikować artykuły zawierające link do twojej witryny.
 • Media społecznościowe, na których możesz promować własne treści i konwertować z nich ruch do strony internetowej. Między innymi Facebook, Instagram.

Krok 3. Zadbaj o swoją markę

Nie jest nowością, że Google częściej pokazuje w wyszukiwarce duże i znane marki, aniżeli mało rozpoznawalne firmy. Nie oznacza to jednak, że Google faworyzuje większe przedsiębiorstwa. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Google algorytm wyszukiwarki, oceniając pozycję witryny, analizuje jej brand, czyli markę, celem poznania jej znaczenia w internecie. W ten sposób, analizując linki przychodzące czy ilość zapytań na jej temat w internecie, ocenia jej reputację czy grupę docelową.

Jak ta informacja może ci pomóc w pozycjonowaniu strony www w Google?

 • Twórz linki zwrotne w oparciu o nazwę marki. Używaj też jej nazwy tak często, jak to możliwe.
 • Dbaj o reputację i dobre imię marki. Rozwiązuj problemy swoich klientów, analizuj opinie, które pojawiają się o niej w internecie, bądź uczciwy.
 • Skorzystaj z pomocy blogerów, którzy mogą podzielić się informacją na temat twojej firmy w sieci. Pamiętaj jednak, aby wybierać osoby, które są darzone zaufaniem przez swoich odbiorców i które mają podobną grupę docelową, co twoja firma.
 • Zadbaj o dobry content. Twórz treści, dzięki którym zostaniesz ekspertem w swojej branży. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić.

Krok 4. Zostań ekspertem w swojej branży

W dzisiejszych czasach content marketing jest bardzo ważny. Aby być wysoko w Google, musisz wziąć to pod uwagę. Dlaczego? Algorytm Google o nazwie RankBrain analizuje bowiem content na znacznie wyższym poziomie, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Tworzenie tekstów zoptymalizowanych pod SEO nie ma więc obecnie sensu, jeśli nie jest to artykuł ekspercki lub specjalistyczny.

O czym musisz pamiętać, tworząc treści, które będą wpływały na pozycję twojej strony w Google?

 • Content, który tworzysz, powinien być wartościowy i ciekawy, a także posiadać niski wskaźnik Bounce Rate i długi czas odwiedzin. Czym jest wskaźnik Bounce Rate? To inaczej wskaźnik odrzuceń. Jest to procent odwiedzających, którzy opuszczają witrynę po obejrzeniu tylko jednej podstrony.
 • Treści muszą wyczerpywać dany temat i odpowiadać na pytania oraz problemy internautów.
 • Powinny one zawierać branżowe zwroty i nawiązanie do przydatnych materiałów.
Dzięki publikacji w sieci treści, które spełniają powyższe kryteria, twoja firma może budować pozycję eksperta. Warto zamieszczać je przede wszystkim na firmowej stronie www, ponieważ, tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, Google jest bardziej przychylne witrynom, na której znajdują sie treści wysokiej jakości. Za pomocą content marketingu możesz również pozyskiwać nowych klientów, publikując w swoich kanałach social media, m.in. na Facebooku. Idealnym miejscem na publikację artykułów eksperckich są również katalogi firm.

Podziel się