Oszustwa na Instagramie. Jak nie dopuścić do kradzieży firmowego konta? Co zrobić, kiedy ktoś się pod nas podszywa?

Oszustwa na Instagramie. Jak nie dopuścić do kradzieży firmowego konta? Co zrobić, kiedy ktoś się pod nas podszywa?

Instagram jest jedną z najpopularniejszych platform w mediach społecznościowych. Stanowi również miejsce promocji i zarobku dla wielu blogerów i przedsiębiorców, którzy promują swój biznes. Popularne konta śledzone przez tysiące obserwatorów leżą jednak nie tylko w kręgu zainteresowań fanów, ale również cyberprzestępców. Jak nie dopuścić do kradzieży konta na Instagramie? Co robić, gdy ktoś podszywa się pod naszą firmę? Przeczytaj nasz poradnik.

Strony www Strony www

Jak hakerzy mogą uzyskać dostęp do Twojego konta na Instagramie?

Hakerzy mogą próbować przejąć konto na Instagramie na kilka sposobów.

Jeśli korzystasz z aplikacji regularnie, z pewnością widziałeś już niebieską odznakę, która oznacza, że konto zostało zweryfikowane. To oznaczenie nadaje sam Instagram – nie można się o nie ubiegać samodzielnie. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. Cyberprzestępcy wykorzystują to, tworząc strony udające centrum pomocy serwisu Instagram i żądają od użytkowników szczegółowych informacji w celu otrzymania upragnionego oznaczenia. Te trafiają prosto w ręce atakującego, który zyskuje dostęp do konta.

Inną metodą przejęcia profilu na Instagramie jest phishing w celu zwabienia ofiar na fałszywą stronę logowania lub resetowania hasła. Atakowany użytkownik często otrzymuje groźnie brzmiącą wiadomość w aplikacji lub na maila, w którym haker pisze, że konto zostało zaatakowane lub należy zaktualizować dane logowania (a to wymaga zalogowania się użytkownika do sieci społecznościowej).

Po przechwyceniu konta, atakujący zyskuje dostęp do informacji osobowych i wiadomości użytkownika, a zaatakowany fanpage może wykorzystać do rozsyłania spamu i szkodliwych treści.

Skąd wiadomo, że konto na Instagramie zostało przejęte?

Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że konto zostało przejęte?

 • Nie możesz zalogować się na swoje konto;

 • Nie możesz odzyskać hasła do profilu;

 • Zmieniło się zdjęcie profilowe bez Twojej ingerencji;

 • Na Twoim fanpage'u pojawiły się informacje, których wcześniej tam nie było;

 • Nie da się wyszukać nazwy Twojego profilu;

 • Otrzymałeś maila o zmianie danych logowania, której nie zainicjowałeś;

Jak zgłosić skradzione konto?

Istnieje kilka sposobów, aby odzyskać przejęty lub skradziony profil na Instagramie.

 1. Sprawdź, czy masz wiadomość e-mail od portalu: przeszukaj skrzynkę pocztową i spróbuj znaleźć e-mail z adresu security@mail.instagram.com. Jeśli go odnajdziesz, to skorzystaj z opcji „cofnij tę zmianę” i postaraj się odzyskać konto.

 2. Poproś Instagram o link do logowania: uzyskaj odnośnik do strony logowania na numer telefonu lub adres e-mail poprzez opcję Uzyskaj pomoc dotyczącą logowania (Andoid) lub Nie pamiętasz hasła? (iPhone) i zastosuj się do instrukcji wyświetlonych na ekranie.

 3. Uzyskaj wsparcie lub kod zabezpieczający: na ekranie logowania wybierz Uzyskaj pomoc dotyczącą logowania (Android) lub Potrzebujesz dodatkowej pomocy? (iPhone) i postępuj zgodnie z instrukcjami.

 4. Zgłoś skradziony profil i potwierdź tożsamość: skorzystaj z innego konta np. znajomego i poinformuj o przejęciu fanpage'a w Centrum Pomocy. W tym celu wejdź w Ustawienia -> Pomoc -> Zgłoś problem. Aby potwierdzić tożsamość, musisz mieć nową nazwę swojego profilu czy zrzut ekranu oraz okazać się np. dowodem osobistym.

Ktoś podszywa się pod Twój profil na Instagramie

Ostatnio częstą praktyką oszustów jest tworzenie nowych kont na Instagramie o nazwach, które łudząco przypominają nazwy oryginalnego profilu. Różnią się jedynie kropką lub innym znakiem. Takie fałszywe konta dodają do obserwowanych osoby, które są fanami oryginalnego profilu i np. wzięły udział w konkursie, który został na nim zorganizowany. Następnie wysyłają wiadomość o tym, że dana osoba wygrała w zabawie i aby odebrać nagrodę, musi kliknąć w link.

Kliknięcie w link spowoduje w takiej sytuacji, że użytkownik straci dostęp do konta! Twoi obserwatorzy zgłosili Ci ten problem? Niestety, jedyne co możesz zrobić w tej sytuacji, to zgłoszenie fałszywego profilu i poproszenie o to samo swoich fanów. Istnieje szansa, że fanpage zgłoszony przez wielu użytkowników po prostu zostanie usunięty.

Jeśli organizujesz konkurs, wyraźnie zaznacz w poście i na grafice, że wyniki opublikujesz pod tym konkretnym wpisem, a w wiadomości prywatnej nie będziesz wymagać od zwycięzcy wchodzenia w linki czy podawania numeru karty kredytowej.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Jak ochronić profil na Instagramie przed kradzieżą?

 • Jeśli otrzymasz mail z informacją o zmianie hasła na Twoim profilu, koniecznie sprawdź, czy nadawcą na pewno jest Instagram. Następnie kliknij w odpowiedni link, aby samodzielnie zmienić hasło na nowe. 

 • Ustaw silne hasło do aplikacji. Powinno być ono kombinacją cyfr, liter i znaków oraz mieć długość przynajmniej 8 pozycji.

 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe – pozwoli to na nadzór nad logowaniem do profilu w przypadku nieznanych urządzeń.

 • Nie udostępniaj danych logowania w aplikacjach zewnętrznych, ani osobom podającym się za administratorów aplikacji.

 • Nie klikaj w linki z nieznanych źródeł i nie otwieraj podejrzanych załączników – szczególnie, jeśli otrzymasz link, którego przeznaczenia nie znasz i nie wiesz, jakie jest jego źródło.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to już teraz sprawdź, czym jest influencer marketing.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas