Oszustwa na Instagramie. Jak nie dopuścić do kradzieży firmowego konta? Co zrobić, kiedy ktoś się pod nas podszywa?

Oszustwa na Instagramie. Jak nie dopuścić do kradzieży firmowego konta? Co zrobić, kiedy ktoś się pod nas podszywa?

Instagram to druga na świecie pod względem popularności sieć społecznościowa. To również miejsce promocji i zarobku dla wielu blogerów i firm, promujących swoje marki. Popularne konta śledzone przez tysiące obserwatorów leżą jednak nie tylko w kręgu zainteresowań fanów, ale również cyberprzestępców. Jak nie dopuścić do kradzieży konta na Instagramie? Co robić, gdy ktoś podszywa się pod naszą firmę? Przeczytaj nasz poradnik.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

Jak hakerzy mogą uzyskać dostęp do twojego konta?

Hakerzy mogą próbować przejąć konto na Instagramie na kilka sposobów. Jeśli korzystasz z aplikacji regularnie, z pewnością widziałeś już niebieską odznakę, która oznacza, że konto zostało zweryfikowane. To oznaczenie nadaje sam Instagram - nie można się o nie ubiegać samodzielnie. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. Cyberprzestępcy wykorzystują to, tworząc strony udające centrum pomocy serwisu Instagram i żądają od użytkowników szczegółowych informacji w celu otrzymania upragnionego oznaczenia. Te trafiają prosto w ręce atakującego, który zyskuje dostęp do konta.

Inną metodą przejęcia konta na Instagramie jest phishing w celu zwabienia ofiar na fałszywą stronę logowania lub resetowania hasła. Atakowany użytkownik często otrzymuje groźnie brzmiącą wiadomość w aplikacji lub na maila, w którym haker pisze, że konto zostało zaatakowane lub należy zaktualizować dane logowania, co wymaga zalogowania się użytkownika do sieci społecznościowej. Po przechwyceniu konta w ten sposób atakujący zyskuje dostęp do informacji osobowych i wiadomości użytkownika, a zaatakowane konto może wykorzystać do rozsyłania spamu i szkodliwych treści.

Skąd wiadomo, że konto zostało przejęte?

Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że konto zostało przejęte?

 • nie możesz zalogować się na swoje konto,
 • nie możesz odzyskać hasła do konta,
 • zmieniło się zdjęcie profilowe na twoim koncie,
 • na twoim koncie pojawiły się informacje, których wcześniej tam nie było.

Jak zgłosić skradzione konto?

 1. Spróbuj odnaleźć swoje konto, aby poznać jego nową nazwę. 
 2. Zrób zrzut ekranu skradzionego konta.
 3. Aby zgłosić skradzione konto, możesz skorzystać np. z konta znajomego. Wystarczy, że wejdziesz w Ustawienia, a następnie Pomoc -> Zgłoś problem.
 4. Po wejściu w opcję Zgłoś problem pojawi się strona, na której możesz opisać całą sytuację i dodać zrzut ekranu skradzionego konta.
 5. Po zgłoszeniu problemu, czekaj na odpowiedź z dalszymi instrukcjami.
UWAGA: ta opcja zgłoszenia kradzieży konta działa tylko na telefonach z systemem Android.

Ktoś podszywa się pod twój profil na Instagramie

Ostatnio częstą praktyką oszustów jest tworzenie nowych kont na Instagramie o nazwach, które łudząco przypominają nazwy oryginalnego profilu. Różnią się jedynie kropką lub innym znakiem. Takie fałszywe konta dodają do obserwowanych osoby, które są fanami oryginalnego profilu i np. wzięły udział w konkursie, który został na nim zorganizowany. Następnie wysyłają wiadomość o tym, że dana osoba wygrała w konkursie i aby odebrać nagrodę, musi kliknąć w link.

Kliknięcie w link spowoduje, że użytkownik straci dostęp do konta! Twoi obserwatorzy zgłosili ci ten problem? Niestety, jedyne co możesz zrobić w tej sytuacji to zgłoszenie fałszywego konta i poproszenie o to samo swoich fanów. Istnieje szansa, że konto zgłoszone przez wielu użytkowników po prostu zostanie usunięte. Jeśli organizujesz konkurs, wyraźnie zaznacz w poście i na grafice, że wyniki opublikujesz pod tym konkretnym postem, a w wiadomości prywatnej nie będziesz wymagać od zwycięzcy wchodzenia w linki czy podawania numeru karty kredytowej.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>


Jak ochronić profil przed kradzieżą?

 • Jeśli otrzymasz mail z informacją o zmianie hasła na twoim profilu, koniecznie sprawdź, czy nadawcą na pewno jest Instagram. Następnie kliknij w odpowiedni link, aby samodzielnie zmienić hasło na nowe. 
 • Ustaw silne hasło do aplikacji. Powinno być ono kombinacją cyfr, liter i znaków i mieć długość przynajmniej 6 pozycji.
 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe - pozwoli to na nadzór nad logowaniem do profilu w przypadku nieznanych urządzeń.
 • Nie udostępniaj danych logowania w aplikacjach zewnętrznych, ani osobom podającym się za administratorów aplikacji.
 • Nie klikaj w linki z nieznanych źródeł i nie otwieraj podejrzanych załączników - szczególnie, jeśli otrzymasz link, którego przeznaczenia nie znasz i nie wiesz, jakie jest jego źródło.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas