Co jest najważniejsze w obsłudze klienta?

Co jest najważniejsze w obsłudze klienta?

Prawidłowa obsługa klienta to klucz do sukcesu. Zadowoleni klienci z chęcią powrócą do firmy i bez wahania ponownie skorzystają z jej usług. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę w czasie kontaktu z klientami? Nie wiesz, jak znaleźć najlepsze rozwiązania? Poznaj nasze cenne wskazówki. Dowiedz się, co jest najważniejsze w obsłudze klienta i zyskaj zaufanie.

Pozwól dotrzeć do swojej oferty

Dziś ważne jest nie tylko dotarcie do klienta poprzez promocję usług, ale także ułatwienie mu sposobów nawiązania kontaktu z firmą. Dlatego dane kontaktowe do firmy powinny być łatwo dostępne dla każdego. Warto wyeksponować je na stronie internetowej firmy. Równie ważne jest proponowanie różnych form kontaktu – od bezpośredniego spotkania w siedzibie po kontakt telefoniczny czy przez internet.

Nie pozwól czekać

W dzisiejszych czasach liczy się czas reakcji. Chcemy sprawnie załatwić wszystkie sprawy, dlatego nikt nie ma czasu na długie oczekiwanie w kolejkach. Niestety wielu konsumentów skarży się powolną obsługę, dlatego zapewnij swoim klientom jak najszybszą odpowiedź na ich oczekiwania.

Dopasuj obsługę do typu klienta

Prawidłowa obsługa klienta powinna być dopasowana do jego charakteru. Konsultanci powinny nauczyć się wyczuwać potrzeby klienta, a także określać charakter osoby. Bywają klienci rozmowni, którzy dominują w rozmowie. W tym przypadku nie warto przerywać wypowiedzi, a delikatnie kontrolować rozmowę i cały czas podkreślać najważniejsze argumenty. Z kolei w przypadku klientów mniej aktywnych warto angażować rozmówcę poprzez zadawanie otwartych pytań i cierpliwe czekać na odpowiedź.

Wczuj się w potrzeby klienta

Dopasuj formę obsługi klienta do typu osoby, a także spróbuj wczuć się w jego potrzeby. Wykaż zainteresowanie problemem i próbuj znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Potraktuj klienta, tak jak sam być chciał zostać potraktowany. Weź pod uwagę, co może go irytować i jakiej obsługi oczekuje. Jeżeli chcesz rozwinąć swoje umiejętności, zapisz się na szkolenie.  

Pamiętaj o zasadach savoir-vivre

Nie zapomnij o zachowaniu zasad kultury osobistej. Traktowanie drugiego człowieka z szacunkiem jest ważne w każdej branży i jest kluczem do sprawienia dobrego pierwszego wrażenia. Uprzejme podejście i uśmiech są zawsze pozytywnie widziane. Zaangażowanie w sprawę wzbudza zaufanie, a niemiłe czy bierne potraktowanie klienta na pewno nie wróży dobrze na przyszłość. Warto również pamiętać, by w czasie obsługi nie wypowiadać się źle o innych klientach czy współpracownikach, a także nie zrzucać na nich odpowiedzialności za popełnione błędy.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Bądź zawsze przygotowany

Nieznajomość oferty to niedopuszczalny błąd. Niestety często zdarza, że klient orientuje się lepiej w ofercie, niż sam konsultant, co niestety nie świadczy dobrze o firmie. Dlatego zawsze dbaj o profesjonalne i rzetelne przygotowanie na wypadek różnych pytań dociekliwych klientów, a w razie wątpliwości, jak najszybciej znajdź odpowiedź i skontaktuj się z zainteresowanym.

Postaw na atrakcyjną ofertę

Istnieją podstawowe standardy obsługi klienta, jednak zawsze warto starać się być jeszcze lepszym. Indywidualne podejście i angażowanie w sprawy klientów to bardzo ważna sprawa. Postaraj się być w stałym kontakcie z klientem, a także oferuj mu dodatki w postaci bonusów czy promocji. Pamiętaj jednak, by nigdy nie obiecywać klientowi rozwiązań, których nie jesteś w stanie zrealizować. W ten sposób stracisz tylko zaufanie w oczach klienta. Poznaj najczęstsze błędy popełniane w obsłudze klienta.

Wyciągaj wnioski

Klienci są zadowoleni z twojej obsługi? To dobrze, pamiętaj jednak, by nie popadać w rutynę i postaraj się cały czas rozwijać. Obserwuj różnych klientów i wyciągaj wnioski. Zdobywanie doświadczeń pozwoli znaleźć rozwiązanie nawet w trudnej sytuacji.

Podziel się