Niedziele wolne od handlu – co warto wiedzieć?

Niedziele wolne od handlu – co warto wiedzieć?

Od tego roku handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od kiedy dokładnie zacznie obowiązywać zakaz handlu. Sprawdź, w które dni sklepy będą zamknięte. Wielu przedsiębiorców ma wątpliwości i obawia się tak radykalnych zmian. Dowiedz się, jakie są wyjątki od ustawy i kto może skorzystać na ograniczeniu handlu.

Strony www Strony www

Od kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Nowe przepisy związane z zakazem handlu w niedziele obowiązują od 1 marca 2018 roku. W tym roku jeszcze nie wszystkie niedziele zostaną objęte zakazem, jednak z czasem ograniczenia będą dotyczyć już niemal wszystkich niedziel w roku. W 2018 roku sklepy będą mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca oraz jedną niedzielę poprzedzającą Wielkanoc oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Warto wiedzieć, że przepisy narzucają także konkretne godziny otwarcia sklepów i galerii handlowych w Wigilię Bożego Narodzenia oraz sobotę bezpośrednio przed Świętami Wielkanocnymi – tego dnia sklep może być czynny jedynie do godziny 14. Oczywiście nowe przepisy dotyczą również zakazu handlu w dni świąteczne, czyli np. Wielki Poniedziałek. Sklepy będą też nieczynne w niedziele, w które wypadają święta, czyli Wielkanoc i Zielone Świątki.

Zmiany ograniczające handel będą zmieniały się stopniowo. Od początku 2019 roku sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 już niemal wszystkie niedziele będą objęte zakazem handlu. Wyjątkiem będą handlowe niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.  

W które niedziele sklepy będą zamknięte?

Sprawdź, w które niedziele handel będzie ograniczony:

  • Marzec – 11 marca, 18 marca
  • Kwiecień –1 kwietnia (Wielkanoc), 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia
  • Maj – 13 maja, 20 maja (Zielone Świątki)
  • Czerwiec – 10 czerwca, 17 czerwca
  • Lipiec – 8 lipca, 15 lipca, 22 lipca
  • Sierpień – 12 sierpnia, 19 sierpnia
  • Wrzesień – 9 września, 16 września, 23 września
  • Październik – 14 października, 21 października
  • Listopad – 11 listopada (Święto Niepodległości), 18 listopada
  • Grudzień – 9 grudnia

Jakie są wyjątki od zakazu?

Ustawa przewiduje całą listę wyjątków. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje oferty sklepów internetowych, wiec klienci mogą bez problemu zrobić zakupy przez internet przez cały weekend. Poza tym w niedziele otwarte będą stacje paliw, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, kawiarnie i kwiaciarnie. Handel będzie również dozwolony w placówkach, które zajmują się działalnością w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, co oznacza, że w centrach handlowych na chętnych czekać będą czynne kina i kluby fitness.

W każdą niedzielę będzie można też skorzystać z oferty na dworcach, lotniskach, w szpitalach, aptekach, zakładach leczniczych, placówkach pocztowych oraz zakładach pogrzebowych. Bez problemu można będzie równie zakupić wiązanki, wieńce czy znicze w pobliżu cmentarzy. Z pełną listą wyjątków można zapoznać się w Ustawie. A jakie konsekwencje mogą spotkać osoby łamiące przepisy? Według ustawy nieprzestrzeganie zakazu może skutkować karą w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Kto skorzysta na zakazie handlu w niedziele?

Specjaliści wskazują, że na zakazie handlu w niedziele mogą zyskać przedsiębiorcy z branży e-commerce. Gdyby zakaz objął handel internetowy, polskie sklepy online przestałyby być konkurencyjne wobec zagranicznych firm, których zakaz nie dotyczy.

Szacuje się, że zakaz handlu w niedziele i święta może przyczynić się do zwiększonego ruchu sklepów internetowych, a także sieci, które poza sklepami stacjonarnymi, prowadzą również e-sklepy. Warto zwrócić uwagę, że zyskają także przedstawiciele usług związanych z transportem towarów, czyli firmy kurierskie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas