Niedziele wolne od handlu – co warto wiedzieć?
- 17-01-2023
- Sprzedaż
Od tego roku handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od kiedy dokładnie zacznie obowiązywać zakaz handlu. Sprawdź, w które dni sklepy będą zamknięte. Wielu przedsiębiorców ma wątpliwości i obawia się tak radykalnych zmian. Dowiedz się, jakie są wyjątki od ustawy i kto może skorzystać na ograniczeniu handlu.
Od kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedziele?
Nowe przepisy związane z zakazem handlu w niedziele obowiązują od 1 marca 2018 roku. W tym roku jeszcze nie wszystkie niedziele zostaną objęte zakazem, jednak z czasem ograniczenia będą dotyczyć już niemal wszystkich niedziel w roku. W 2018 roku sklepy będą mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca oraz jedną niedzielę poprzedzającą Wielkanoc oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem.
Warto wiedzieć, że przepisy narzucają także konkretne godziny otwarcia sklepów i galerii handlowych w Wigilię Bożego Narodzenia oraz sobotę bezpośrednio przed Świętami Wielkanocnymi – tego dnia sklep może być czynny jedynie do godziny 14. Oczywiście nowe przepisy dotyczą również zakazu handlu w dni świąteczne, czyli np. Wielki Poniedziałek. Sklepy będą też nieczynne w niedziele, w które wypadają święta, czyli Wielkanoc i Zielone Świątki.
Zmiany ograniczające handel będą zmieniały się stopniowo. Od początku 2019 roku sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 już niemal wszystkie niedziele będą objęte zakazem handlu. Wyjątkiem będą handlowe niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
W które niedziele sklepy będą otwarte?
Sprawdź, w które niedziele handel nie będzie ograniczony:
Styczeń – 30 stycznia,
Kwiecień –10 kwietnia, 24 kwietnia,
Czerwiec – 26 czerwca,
Sierpień – 28 sierpnia,
Grudzień – 11 grudnia, 18 grudnia.
Jakie są wyjątki od zakazu?
Ustawa przewiduje całą listę wyjątków. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje oferty sklepów internetowych, wiec klienci mogą bez problemu zrobić zakupy przez internet przez cały weekend. Poza tym w niedziele otwarte będą stacje paliw, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, kawiarnie i kwiaciarnie. Handel będzie również dozwolony w placówkach, które zajmują się działalnością w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, co oznacza, że w centrach handlowych na chętnych czekać będą czynne kina i kluby fitness.
W każdą niedzielę będzie można też skorzystać z oferty na dworcach, lotniskach, w szpitalach, aptekach, zakładach leczniczych, placówkach pocztowych oraz zakładach pogrzebowych. Bez problemu można będzie równie zakupić wiązanki, wieńce czy znicze w pobliżu cmentarzy. Z pełną listą wyjątków można zapoznać się w Ustawie. A jakie konsekwencje mogą spotkać osoby łamiące przepisy? Według ustawy nieprzestrzeganie zakazu może skutkować karą w wysokości od 1000 do 100 000 zł.
Kto skorzysta na zakazie handlu w niedziele?
Specjaliści wskazują, że na zakazie handlu w niedziele mogą zyskać przedsiębiorcy z branży e-commerce. Gdyby zakaz objął handel internetowy, polskie sklepy online przestałyby być konkurencyjne wobec zagranicznych firm, których zakaz nie dotyczy.
Szacuje się, że zakaz handlu w niedziele i święta może przyczynić się do zwiększonego ruchu sklepów internetowych, a także sieci, które poza sklepami stacjonarnymi, prowadzą również e-sklepy. Warto zwrócić uwagę, że zyskają także przedstawiciele usług związanych z transportem towarów, czyli firmy kurierskie.