5 błędów w negocjacjach biznesowych, których nie możesz popełnić

5 błędów w negocjacjach biznesowych, których nie możesz popełnić

Prowadzisz biznes i czekają cię pierwsze negocjacje? A może prowadzone dotychczas rozmowy z parterami nie przyniosły oczekiwanych rezultatów? Nie wiesz, co robisz źle? Przeczytaj artykuł i poznaj pięć najczęstszych błędów, jakie popełniane są w czasie negocjowania biznesowego. Sprawdź, jak uniknąć gafy i osiągnij upragniony sukces.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

1. Obawa i rezygnacja

Ogromnym błędem, który popełniają głównie początkujące osoby, jest to, że w ogóle nie przystępują do negocjacji. Zazwyczaj negocjatorzy bez doświadczenia obawiają się, że sobie nie poradzą. Brakuje im pewności siebie i zdecydowania. Może przejawiać się to bierną postawą i uległością wobec proponowanych przez drugą stronę warunków lub brakiem jakiejkolwiek reakcji na pojawienie się konfliktów, które w wyniku negocjowania można przecież rozwiązać.

Jeśli nie zaproponujesz swoich warunków, nie ma perspektywy na zmianę, a twoje interesy będą stały w miejscu. Zawsze warto spróbować, nawet jeśli negocjacje biznesowe zakończą się niepowodzeniem. Jeśli nie wynegocjujesz postawionych przez siebie warunków, być może uda się ci spełnić choć część twoich propozycji. 

2. Niesprecyzowanie celu

To bardzo ważne, by określić cel negocjacji. Bez wyznaczonego celu nie będziesz w stanie ocenić, w którym momencie przerwać negocjacje. Może to doprowadzić do sytuacji, że zażądasz zbyt wiele. Przedłużające się rozmowy mogą zniechęcić drugą stronę i cała negocjacja zakończyć się niepowodzeniem. Eksperci z firm zajmujących się konsultingiem wskazują, że określony cel narzuca to, w jaki sposób i jak długo będą przebiegać negocjacje.

3. Zbytnia pewność siebie i nieprzygotowanie

Mimo że odwaga to cecha pożądana u każdego negocjatora, zbytnia pewność siebie może zgubić. Nawet gdy ktoś jest przekonany do swoich racji, a wcześniej w ogóle nie przygotuje się do rozmowy, zwykle ponosi porażkę. By osiągnąć sukces w negocjacjach, należy zbadać sytuację. Sprawdź rynek, dowiedz się więcej o osobach, z którymi będziesz negocjować, a także dobrze opracuj swoje warunki.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


 4. Brak strategii

Koniecznie wybierz strategię negocjacji. Brak strategii to jeden z największych błędów niedoświadczonych negocjatorów. Pójście na żywioł z pewnością nie przyniesie korzyści. Wybór strategii powinien być podyktowanym tym, co chcesz osiągnąć. Możesz wybrać postawę dominującą lub postawić na współpracę lub kompromis. Różne strategie sprawdzą się w różnych sytuacjach. W niektórych przypadkach możesz rozpocząć od danej strategii, a później przejść do innej.

Więcej na temat strategii negocjacji dowiesz się z artykułu.

5. Brak analizy i szybkiej reakcji

Błędem jest nie tylko brak przygotowania do negocjacji, ale także brak zaangażowania. Opanowanie sztuki negocjacji w biznesie nie jest łatwe. Przeprowadzając rozmowy, musisz skupić się na tym, co chce przekazać ci druga strona i na tej podstawie szybko reagować nawet w niewygodnych sytuacjach. Jeśli wsłuchasz się w to, co ma do przekazania twój przeciwnik, będziesz mieć możliwość do szybkiej analizy sytuacji. Ważne jest, by zadawać właściwe pytania, które obnażą słabsze strony przeciwnika. Wyciąganie wniosków pozwoli szybko dojść do porozumienia.

Podczas negocjacji niewskazany jest pośpiech, tym bardziej, że jedna ze stron może specjalnie pospieszać drugą do podjęcia decyzji pod presją. Tworzenie atmosfery pośpiechu nie sprzyja podejmowaniu przemyślanych decyzji. Z drugiej strony warto pamiętać, że odwlekanie decyzji zwykle działa na naszą korzyść. Jeśli naszemu przeciwnikowi zależy na czasie i będzie chciał jak najszybciej zamknąć sprawy, być może pójdzie na ugodę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas