Czym jest corporate wellness?

Czym jest corporate wellness?

Nie od dziś wiadomo, że im lepiej się czujemy, tym lepiej pracujemy. Wie o tym również coraz więcej pracodawców, dlatego trend corporate wellness szybko zyskuje popularność. Zarządzanie pracownikami, uwzględniające dbanie o ich zdrowie i dobre samopoczucie ma na celu m.in. zwiększenie ich zadowolenia i poprawę wizerunku firmy. Na czym ono polega? Sprawdź nasz artykuł.

Corporate wellness – zdrowie na pierwszym miejscu

Termin „wellness”, używany, aby określić stan równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka powstał w USA w latach 50. XX wieku. Około 20 lat później, za sprawą rosnących kosztów opieki medycznej w amerykańskich firmach, zaczęła klarować się idea zdrowego stylu życia w kontekście organizacyjnym. To właśnie od tego momentu można mówić o stopniowym wdrażaniu ideologii corporate wellness, chociaż w Polsce ten trend dopiero zaczyna zdobywać swoją popularność.

Co sprawia, że pracodawcy zaczynają coraz więcej myśleć o zdrowiu pracowników? Nie od dzisiaj wiadomo, że im lepiej się czujemy, tym lepiej wykonujemy swoją pracę. Przemęczenie, stres i złe odżywianie sprawiają, że nie czujemy się dobrze, a to często odbija się na naszym skupieniu i efektywności wykonywania działań. Dlatego tak ważne jest zapewnienie takich warunków pracy, które sprawią, że pracownik będzie czuł, że jest zdrowy i pełny sił. Corporate wellness pozwala o to zadbać. Oddziałuje również na takie czynniki, jak:

  • lojalność pracowników – dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników sprawia, że ufają oni pracodawcy i rzadziej odchodzą z pracy,
  • efektywność pracowników – tak, jak wspomnieliśmy powyżej, wypoczęta i zdrowa osoba pracuje szybciej, jest bardziej kreatywna i lepiej znosi sytuacje stresowe,
  • budżet przedsiębiorstwa – pracownik na zwolnieniu lekarskim to strata w budżecie. Corporate wellness pozwala przeciwdziałać chorobom, a zatem przekłada się na poprawę finansów firmy.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Na czym polega corporate wellness?

Corporate wellness zakłada holistyczne podejście do wszystkich aspektów funkcjonowania pracownika, aby mógł on zachować możliwie najlepszą kondycję psychofizyczną. Jego podstawowym celem jest nauka zdrowego stylu życia, w którym zachowany jest balans między sferą prywatną i zawodową.

W programie corporate wellness powinno się uwzględnić 5 aspektów egzystencji człowieka: fizyczny, emocjonalny, duchowy i środowiskowy. Jak wprowadzić corporate wellness w swojej firmie? Postaw na:

  • wspólną aktywność fizyczną – wybranie się na zajęcia sportowe całą grupą nie tylko pozytywnie wpłynie na zdrowie pracowników, ale również pozwoli im się zintegrować. Wspólne wyjścia scalają grupę, dzięki czemu zespół po prostu lepiej pracuje,
  • zdrową żywność – dobrym pomysłem jest inwestycja w zdrowy catering. Zapewnienie pracownikom świeżych owoców 2 razy w tygodniu z pewnością zostanie dobrze przyjęte,
  • szkolenia ze zdrowego trybu życia – w ramach corporate wellness można wprowadzić cykl spotkań z dietetykami, trenerami czy szkolenia z zakresu zdrowego trybu życia. Dobrym pomysłem jest też organizacja konkursów np. z radzenia sobie ze stresem. Dzięki temu zmotywujemy pracowników do pracy nad sobą i wprowadzenia dobrych nawyków,
  • miejsca do relaksu – sposób, w jaki urządzone jest biuro, może mieć wpływ na samopoczucie pracownika. Dobrze dopasowane krzesło i biurko a także miejsce, w którym pracownik może odpocząć w przerwie od pracy sprawi, że jego motywacja będzie znacznie większa. Mogą to być pokoje, w których pracownicy mogą się zdrzemnąć (przeczytaj więcej o drzemce w pracy) czy pograć np. w piłkarzyki.

Corporate wellness – dlaczego warto je wprowadzić?

Jak już wspomnieliśmy – zadowolenie pracownika z wykonywanego zajęcia przekłada się na realne korzyści biznesowe dla firmy. Zadowolona i wypoczęta kadra pracuje efektywniej, jest bardziej kreatywna, gotowa na nowe wyzwania i odporna na stres. Nie szuka również przyczyn swoich niepowodzeń w pracy, dzięki czemu chętniej do niej przychodzi i nie myśli o zwolnieniu.

Warto również podkreślić, że skutki braku dbania o zdrowie mogą dotyczyć nie tylko pracowników, ale również kondycji organizacji. Zmniejszona wydajność, brak motywacji i częsta irytacja są bowiem „zaraźliwe”.

Podziel się