Likwidacja firmy transportowej
- 17-01-2023
- Zarządzanie firmą
Żyjemy w czasach, w których nie ma nic pewnego. Jeśli przez ileś lat jakaś firma prosperowała na rynku bardzo dobrze, zarabiając duże pieniądze, nie oznacza to, że będzie tak zawsze. Można by podejrzewać, że w transporcie zawsze będzie praca, w końcu tyle samochodów dostawczych czy tirów jeździ po ulicach w dalekie trasy, a towar trzeba będzie przewieźć zawsze. Może było to prawdą kilka lat temu, ale aktualnie w dobie kryzysu i dużej konkurencji na rynku firmy zamykają swoje działalności. Zamykają je ze względu na brak zleceń. Nie starcza, aby opłacić pracowników, utrzymać sprzęt czy zmodernizować stare samochody.
Likwidacja działalności gospodarczej
Każdy przedsiębiorca w ciągu 7 dni musi zgłosić organowi ewidencyjnemu istotne zmiany dotyczące prowadzonej działalności. W przypadku likwidacji, składany wniosek powinien zawierać oznaczenie przedsiębiorcy (imię i nazwisko, nazwa firmy, Pesel, czyli ogólnie wszystkie nasze dane), adres zamieszkania, przedmiot i miejsce wykonywania działalności, datę zakończenia oraz numer ewidencyjny. Następnie w ciągu nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpłynięcia wniosku do CEIDG, organ ewidencyjny wykreśli firmę z ewidencji. Jest to bezpłatne, więc przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów.
Dzięki zasadzie "jednego okienka", w momencie wprowadzenia wniosku do CEIDG o wykreślenie działalności gospodarczej, ta informacja zostanie przesłana do urzędu skarbowego, GUS, ZUS/ KRUS i do rejestrów działalności regulowanej (jeśli działalność wymagała koncesji lub zezwolenia).
Jeśli jednak przedsiębiorca rezygnuje tylko z części działalności, która jest objęta koncesją, zezwoleniem lub wpisem, musi powiadomić właściwy urząd.
Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>
Jeżeli prowadziliśmy działalność w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy też na zasadach ogólnych, mamy obowiązek zrobić na dzień likwidacji działalności, remanent likwidacyjny (czyli co i w jakiej ilości nam zostało). Kolejnym urzędem, jaki odwiedzimy jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Składamy tam wniosek o wyrejestrowanie z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne nasze i pracowników. Ostatnim urzędem, do jakiego się udamy, jest urząd statystyczny, składamy wniosek o usunięcie z Krajowego Rejestru Sądowego w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności.