Hakerzy atakują w Święta - jak zabezpieczyć stronę WWW przed atakiem?

Hakerzy atakują w Święta - jak zabezpieczyć stronę WWW przed atakiem?

Świąteczne szaleństwo i coraz więcej klientów kupujących online sprzyjają wzmożonej aktywności zarówno złodziei kieszonkowych, jak i tych niewidocznych gołym okiem – hakerów. Ci atakują częściej również ze względu na panującą na świecie pandemię i pracę zdalną, na którą zdecydowała się większość firm. Jak zabezpieczyć firmową stronę WWW przed atakiem? Dlaczego hakerzy chcieliby w ogóle ją zaatakować? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego strony internetowe są atakowane?

Uważasz, że twoja strona na pewno nie zostanie zaatakowana? Jesteś w błędzie. Strona WWW może być cenna dla hakerów, nawet jeśli nie zawiera na serwerze żadnych wrażliwych danych, operacji finansowych i tym podobnych. Jakie mogą być więc inne powody takiego ataku?

 • Umieszczenie na zaatakowanej stronie szkodliwych wirusów i reklam
 • Zaatakowanie strony WWW i serwera w celu rozsyłania masowego SPAM-u lub zawirusowanych maili
 • Manipulacja treścią na stronie w celu wsparcia pozycjonowania innych witryn
 • Próby możliwości i wybryki hakerów

Każda strona może być potencjalnie atrakcyjna dla hakerów. W każdym przypadku to właśnie atakujący odnosi korzyści kosztem naszej witryny i serwera. Co ważne, działania, które wymieniliśmy powyżej mogą mieć negatywny wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce Google, która odsiewa strony niebezpieczne. Narażają cię również na utratę użytkowników, którzy mogą zostać zaalarmowani przez przeglądarkę internetową, program antywirusowy czy właśnie bezpośrednio na liście wyników wyszukiwania. Jeśli do tego dodamy na przykład masową wysyłkę podejrzanych maili do klientów, twoja domena może trafić na listę stron, które rozsyłają SPAM, przez co każda korespondencja będzie traktowana jako niechciana wiadomość.

Pandemia i Święta sprawiają, że przestępcy atakują częściej

W czasie rozwoju pandemii COVID-19 nastąpił wzrost liczby ataków o 61%. Hakerzy atakują częściej, ponieważ przez sytuację epidemiologiczną coraz więcej firm pracuje zdalnie. Autorzy raportu Związku Cyfrowa Polska i Instytutu Kościuszki na temat aktualnej sytuacji cyberbezpieczeństwa na świecie i w Polsce podają, że mamy do czynienia przede wszystkim ze wzrostem ataków zawierających oprogramowanie szyfrujące dane i umożliwiające hakerowi domagania się okupu.

Hakerzy często uaktywniają się również w okresie przedświątecznym – to właśnie przed Bożym Narodzeniem w sklepach internetowych odbywa się bowiem najwięcej transakcji, a na portalach społecznościowych i w mailach znajomi przesyłają sobie kartki świąteczne. Co roku w okresie Bożego Narodzenia wykrywane są nowe typy złośliwego oprogramowanie stworzone specjalnie z myślą o Świętach.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>


Jak zabezpieczyć stronę przed atakiem?

Prowadzisz firmową stronę WWW? Jeśli chcesz zabezpieczyć ją przed atakiem, powinieneś pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

 • Korzystaj z komputera z zainstalowanym i aktualnym programem antywirusowym
 • Korzystaj wyłącznie z zabezpieczonej sieci Wi-Fi – nie loguj się do zasobów firmowych w publicznych sieciach, które  są słabo zabezpieczone lub nie posiadają żadnych zabezpieczeń
 • Zadbaj o hasła dostępu do: panelu administracyjnego witryny, serwera FTP, panelu administracyjnego usług hostingowych i domeny, adresu e-mail, na który przesyłane są informacje na temat resetowania hasła
 • Stosuj mocne hasła do każdej usługi, z której korzystasz (używaj połączenia liter, liczb oraz znaków specjalnych)
 • Zawsze nadawaj unikalne loginy (unikaj nazw admin, user, login)
 • Korzystaj z aktualnych programów do obsługi kont FTP i nie zapisuj w nich haseł do serwera,
 • Jeśli korzystasz z systemów CMS, pamiętaj, aby regularnie aktualizować zarówno system, jak i dodatki, rozszerzenia, z których nie korzystasz najlepiej odinstalować
 • Systemy CMS oraz dodatki do nich pozyskuj wyłącznie z oficjalnych źródeł
 • Upewnij się, że twój serwer nie pozwala na przeglądanie listy plików i katalogów
 • Wykonuj kopie zapasowe – jeśli agencja, której zleciłeś wykonanie strony nie wykonuje kopii, pamiętaj o tym, aby tworzyć je samodzielnie, kopie przechowuj w innym miejscu, niż serwer, na którym została wykonana i zadbaj o jej bezpieczeństwo.

 

 Źródła:

https://www.printnews.pl/hakerzy-atakuja-czesciej-bo-pracujemy-zdalnie/2/

https://biznes.wprost.pl/technologie/10352703/srednie-firmy-pod-ostrzalem-hakerow-cyberprzestepcy-atakuja-je-na-potege.html

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas