Na czym polega reskilling pracowników i jakie ma znaczenie dla firmy?

Na czym polega reskilling pracowników i jakie ma znaczenie dla firmy?

Obecnie wiele firm działających zwłaszcza w pewnych branżach, a więc w sektorze technologicznym, telekomunikacyjnym czy IT ma spory problem ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów. Luka kompetencyjna na polskim rynku wciąż się pogłębia. Jednak mimo to, wielu pracodawców nadal woli finansować drogie i często nieskuteczne procesy rekrutacyjne, zamiast inwestować w rozwój lub przekwalifikowanie swoich pracowników, a więc reskilling. Na czym polega takie działanie i jakie ma znaczenie dla firmy? Podpowiadamy.

Czym jest reskilling?

Reskilling to nic innego jak przekwalifikowanie już zatrudnionych w konkretnym przedsiębiorstwie pracowników. Zaliczany jest on do elementów onboardingu wewnętrznego. Jednak szkolenia takie mogą być przeprowadzane przez zewnętrznych specjalistów. Zadaniem takich kursów jest zapewnienie osobom już zatrudnionym w konkretnej firmie dodatkowych umiejętności, dzięki którym mogłyby one wykonywać inne niż do tej pory zadania. Reskilling to doskonały sposób na to, by zatrzymać w firmie długoletniego, dobrego, cenionego pracownika, który jednak ze względu na długi staż pracy czy brak nowych wyzwań zastanawia się nad zmianą swojej ścieżki zawodowej. Reskilling to również odpowiedź na prognozy dotyczące luki kompetencyjnej, która stale się powiększa na polskim rynku.

Jakie znaczenie dla firmy ma reskilling?

Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw zmienia swoje podejście dotyczące kwestii rozwojowych i skupia się na tym, by przygotowywać zespół do pełnienia nowych funkcji, dzięki podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Znaczenie reskillingu doceniają zwłaszcza firmy działające w sektorze usługowym i przemysłowym. Rozwiązanie to ogranicza też koszty związane z rekrutacją nowych specjalistów, a także zmniejsza rotację pracowników. 

Reskilling wykorzystywany jest również w przypadku stanowisk z branży IT. Firmy, które zatrudniają takich specjalistów doskonale wiedzą, jak trudno jest znaleźć odpowiedniego fachowca wyłącznie dzięki rekrutacji zewnętrznej. Często są to wielomiesięczne poszukiwania, podczas których kluczowe stanowiska pozostają nieobsadzone, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. 

Wpływ cyfryzacji i robotyzacji na rynek pracy 

Ze względu na to, że robotyzacja i cyfryzacja stanowisk powoli staje się faktem, reskilling może być doskonałym sposobem na to, by pomóc pracownikom w zdobyciu nowych umiejętności, dzięki którym nadal mogliby być zatrudnieni w konkretnej firmie, lecz na innym stanowisku. Rozwiązanie to jest korzystne nie tylko dla pracownika, który zyskuje ciągłość zatrudnienia i może zdobyć nowe kompetencje, ale również dla pracodawcy, który nie musi przeprowadzać dodatkowych rekrutacji na nowe stanowiska, ponieważ może obsadzić je osobami, które doskonale znają już kulturę firmy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas