6 ekologicznych rozwiązań, które możesz wprowadzić w biurze

6 ekologicznych rozwiązań, które możesz wprowadzić w biurze

W codziennym życiu coraz więcej uwagi poświęcamy ochronie środowiska. Zdrowe nawyki stosujemy w domu – od segregacji śmieci, przez oszczędzanie wody i energii, po eliminację plastiku. Podejście zero waste warto jednak wprowadzić również w inne obszary naszego życia. Wiele korporacji zauważa trend na ekologię i zmienia swoje podejście. Jeśli prowadzisz małą firmę, również możesz pomyśleć o zmianach. Poznaj kilka prostych pomysłów na ekorozwiązania w miejscu pracy.

Strony www Strony www

1. Pożegnaj plastik, czyli zero waste w biurze

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom dostępu do wody. Zamiast jednak kupować wodę w plastikowych butelkach i generować tony zbędnego plastiku, zaopatrz pracowników w butelki z filtrem. Jeśli nie wszyscy są przekonani do picia wody kranowej, dla takich osób przeznacz dystrybutory wody źródlanej. Takie butle podlegają zwrotowi.

Ekspres do kawy jest standardem w większości korporacji, ale jeśli prowadzisz niewielką firmę, również warto pomyśleć o tym ekologicznym rozwiązaniu. Parzenie kawy na miejscu eliminuje potrzebę kupowania jej na wynos, a taka podawana jest najczęściej w jednorazowych opakowaniach. Zapewnij pracownikom dostęp do kubków, a także trwałych pojemników na żywność, dzięki czemu nie będą kupować jednorazówek.  

2. Wprowadź segregację śmieci nie tylko w domu

Z pewnością segregujesz odpady w domu, więc z powodzeniem możesz pomyśleć o tym w swojej firmie. To wcale nie takie skomplikowane. A przecież nawet małe i średnie przedsiębiorstwa generują spore ilości śmieci, więc segregacja powinna być podstawą. Odpowiednie gospodarowanie odpadami umożliwia większy odzysk materiału i ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz energii. Zainwestuj w specjalnie oznaczone pojemniki i wprowadź jasne zasady, jak segregować śmieci w biurze, radzą specjaliści od spraw konsultingu.

3. Oszczędzaj wodę

Podstawą wyposażenia każdej kuchni w biurze powinna być zmywarka. To nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim energii i wody. Zmywarka zużywa około 3 razy mniej wody niż zmywanie ręczne. Dodatkowo uruchamianie w pełni załadowanej zmywarki i korzystanie z ekologicznych programów pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty.

Cieknący kran w pracowniczej łazience? Niby nic niewielkiego, tymczasem to ogromna strata wody i wyrzucenie pieniędzy w błoto. Dlatego musisz kontrolować, czy wszystkie urządzenia działają sprawnie. Kolejnym pomysłem na ograniczenie zużycia wody jest… ograniczenie higieny? Oczywiście, że nie – można natomiast użyć mniej wody do codziennego mycia rąk poprzez instalację perlatora, czyli nasadki, która napowietrza strumień wody.

Wyprzedź konkurencję dzięki wizytówce w Google. Sprawdź jak>>

4. Oszczędzaj papier

Sprawa wydaje się oczywista, jednak wciąż w firmach drukujemy tony niepotrzebnych materiałów, które w większości mogłyby pozostać wyłącznie w wersji elektronicznej. Kiedy tylko to możliwe, przekazuj pracownikom dokumenty czy prezentacje drogą mailową. Jeśli jednak musisz coś wydrukować, postaraj się drukować dwustronnie. Warto poszukać papieru pochodzącego z recyklingu lub posiadającego certyfikat FSC (Certyfikat Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu).

5. Oszczędzaj energię

Oświetlenie w biurze powinno być przemyślane, ponieważ nie tylko musi gwarantować komfortowe warunki pracy, nie męczyć wzroku, ale także pozytywnie wpływać na nastrój i samopoczucie – do wyboru jest światło ciepłe, zimne, neutralne. Tam, gdzie to możliwe, należy wykorzystać światło dzienne albo w odpowiedni sposób łączyć światło dzienne oraz sztuczne. Wybieraj rozwiązania energooszczędne – lampy ledowe pozwalają oszczędzić nawet 80% energii, a także dostosować barwę i natężenie do naszych potrzeb.  

Kolejnym skuteczną opcją jest zainstalowanie czujników ruchu, które kontrolują zużycie energii, gdy nie jest ona potrzebna. Jeśli takich czujników nie masz w swoim biurze, to gdy cały zespół kończy pracę, zadbajcie o wyłączenie światła oraz urządzeń elektronicznych przed wyjściem z biura.

6. Zachęcaj do dojazdów rowerem

Codzienna aktywność to przepis na długie życie. Może zachęcisz pracowników do rezygnacji z samochodu i dojazdów do pracy rowerem? To inwestycja w zdrowie i ulga dla środowiska. Bądź przykładem i także przesiądź się na jednoślad. Niektóre firmy udostępniają swoim pracownikom rowery, więc jeśli masz taką możliwość, może pójdziesz ich śladem. 

Zobacz również: jak zorganizować swoje miejsce pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas