Jak radzić sobie ze stresem podczas negocjacji?

Jak radzić sobie ze stresem podczas negocjacji?

Nerwowa atmosfera nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji, bo emocje nie są dobrym doradcą. Czekają cię trudne rozmowy i zastanawiasz się, jak pokonać stres podczas negocjacji? Poznaj skuteczne sposoby. Przeczytaj, jak się przygotować i co zrobić w niewygodnych sytuacjach. Dowiedz się, jakie są źródła stresu i jak opanować emocje.

Strony www Strony www

Jak się przygotować do negocjacji?

Zachowaj spokój i postaraj się patrzeć obiektywnie, a nie przez pryzmat swoich wyobrażeń. Nie pisz czarnych scenariuszy i nie nakręcaj się niepotrzebnie. Takie myślenie generuje stres, który jest zupełnie niepotrzebny.

Nie nastawiaj się negatywnie do sytuacji, ale jednocześnie zachowaj trzeźwy umysł. Trzeba pamiętać, że załatwianie spraw związanych z biznesem, w tym także negocjowanie warunków, nie jest proste, a jeśli coś nie jest łatwe do osiągnięcia, zazwyczaj wiąże się z wysiłkiem i emocjami.

Świadomość, że podczas rozmów negocjacyjnych mogą pojawić się rozmaite emocje, pozwoli ci wcześniej oswoić się ze stresem i unikniesz nieprzyjemnego zaskoczenia. Nawet jeśli coś wymknie się spod kontroli, istnieje mniejsza szansa, że od razu stracisz głowę.

Widoczne objawy stresu podczas negocjacji twój przeciwnik może sprytnie wykorzystać. By do tego nie dopuścić, przede wszystkim postaw na rzetelne przygotowanie. Nie przewidzisz wszystkich ruchów przeciwnika, jednak możesz zawczasu zapoznać się z sytuacją. Zebranie potrzebnych informacji pomoże ci przygotować strategię negocjacji i zachować pokerową twarz w niewygodnych momentach.

Jakie mogą być źródła stresu i jak sobie z nimi radzić?

Nerwy mogą pojawić zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu negocjacji. Sprawdź, jak walczyć ze stresem w różnych sytuacjach:

Paraliżujący strach przed podjęciem decyzji

Źródłem stresu może być samo podjęcie decyzji, czy do negocjacji w ogóle przystąpić. Brak pewności, czy to w ogóle się nam opłaca, przekonanie, że nam się nie uda – takie myślenie nie nastraja pozytywnie. Mimo że negocjowanie bywa nerwowe, warto się go podjąć – radzą doradcy z firm zajmujących się konsultingiem. Nawet jeśli poniesiesz porażkę, nauczysz się na błędach i wyciągniesz wnioski na przyszłość.  

Niepewność, że stracisz kontrolę  

Zaskakujące zwroty akcji są nieodłączną częścią negocjacji biznesowych. Nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć, jednak rzetelne przygotowanie z pewnością pozwoli złagodzić trudne momenty. Jeśli dojdzie do nieoczekiwanego ruchu przeciwnika, spróbuj zachować spokój i nie daj się zmanipulować. Oddychaj głęboko lub poproś o przerwę.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Obawa, że przeciwnik nie dotrzyma słowa

Kolejnym źródłem stresu może być brak zaufania wobec przeciwnika. Wiele osób obawia się, że druga strona zmieni zdanie pod wpływem emocji lub w ogóle nie wywiąże się z postanowień, ponieważ inaczej zinterpretuje przedstawione na spotkaniu warunki. By nie dopuścić do takich sytuacji, postaraj się tłumaczyć wszystko w jasny i precyzyjny sposób, a wszystkie postanowienia zapisuj.

Jak opanować stres podczas negocjacji?

Jeśli poczujesz się niekomfortowo lub pojawią się skrajne emocje, które zbyt wiele nie wniosą do sprawy, możesz poprosić o przerwę. Chwila oddechu sprawi, że każdy ochłonie i ponownie trzeźwo spojrzy na stawiane przez drugą stronę warunki. Sposobem na stres podczas negocjacji może być nawet krótki spacer.

Nie daj się presji czasu. Nigdy nie przystępuj do negocjacji w pośpiechu. Przygotuj się na spokojnie i wyznacz sobie czas na podjęcie decyzji. Zbyt szybkie działanie może sprawić, że przeoczysz istotne szczegóły.

Gdy twój partner traktuje cię niepoważnie lub pozwala sobie na manipulację albo stosowanie innych sztuczek, nie bój się przerwać spotkania. Możesz dać mu do zrozumienia, że możecie ponownie zasiąść do rozmów w innym terminie, ale nie odpowiada ci taka strategia negocjacji. Z drugiej strony zastanów się, czy w ogóle chcesz podjąć współpracę z taką osobą, czy wolisz poszukać innego partnera biznesowego.

Chcesz pokonać stres? Poznaj cechy dobrego negocjatora.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas