Networking, czyli jak pozyskać kontakty biznesowe

Networking, czyli jak pozyskać kontakty biznesowe

Chcesz rozwinąć swoją firmę i nie wiesz, jak to zrobić? Zastanawiasz się, w jaki sposób zdobyć właściwych partnerów biznesowych i dostawców, a co za tym idzie zyskać nowych klientów? Poznaj najlepszą metodę – dowiedz się, czym jest networking i jakie są jego główne zasady. Przeczytaj, jakie są plusy networkingu i zbuduj sieć trwałych i wartościowych relacji biznesowych.

Co to jest networking?

Networking polega na zawieraniu i utrzymywaniu kontaktów w celach biznesowych. Podtrzymywanie pozytywnych relacji i wzajemne wsparcie oraz zaufanie mogą pomóc wielu osobom w sferze zawodowej, m.in. w poszukiwaniu pracy czy pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników. Networking może również nakierować niezdecydowane osoby na wybór odpowiedniej drogi zawodowej, a przedsiębiorcom zapewnić rozwój biznesu. Networking to jednak nie tylko kontakty, ale przede wszystkim proces wymiany informacji, zasobów i pozyskiwania nowych możliwości.

Jakie są plusy networkingu?

Nie tylko osoby poszukujące pracy, ale przede wszystkim przedsiębiorcy docenili moc networkingu. Ta metoda pozyskiwania kontaktów i wymiany doświadczeń otworzyła już drogę do kariery wielu firmom. Najważniejsze korzyści, jakie daje networking, to:

  • Zyskanie renomy na rynku – networking pozwala nawiązać współpracę z odpowiednimi kontrahentami, a także zyskać profesjonalnych dostawców. Pozyskanie nowych kontaktów to szansa na rozwój firmy, a co za tym idzie, zdobycie nowych klientów, którzy zadowoleni z usług polecają ją kolejnym osobom.
  • Wzmocnienie wizerunku i zdobycie zaufania  – firma, która współpracuje z wieloma przedstawicielami, jest bardziej wiarygodna w oczach potencjalnych klientów. Networking pozwala nawet na nawiązanie współpracy z partnerami z innych branż, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.
  • Oszczędności – pozyskiwanie kontaktów metodą netwokingu jest zdecydowanie mniej czasochłonne i kosztowne niż szukanie partnerów biznesowych tradycyjnymi sposobami.
  • Zdobycie nowych informacji – networking to również droga to pozyskania i wymiany informacji oraz wspólnych doświadczeń, a także szansa na nauczenie się czegoś nowego od osób, które znają sią na wybranej dziedzinie.

Jak i gdzie zdobywać kontakty?

Przede wszystkim najważniejsze jest nasze nastawienie. Przedsiębiorca, który chce pozyskać nowe kontakty, musi być otwarty na nowe możliwości i propozycje, a także czasem podjąć pewne ryzyko. Oczywiście kluczem jest właściwe zrozumienie istoty networkingu – nie jest to szukanie ofert „po znajomości”, a zbudowanie trwałych i wartościowych kontaktów biznesowych.

A więc gdzie szukać odpowiednich osób i stworzyć sieć kontaktów? Mogą to być zarówno spotkania biznesowe w cztery oczy, jak i wszelkiego rodzaju spotkania branżowe – konferencje, targi pracy, szkolenia, a nawet dedykowane grupy networkingowe czy agencje. Cenne relacje można nawiązać także w internecie na specjalistycznych stronach lub forach internetowych lub zapisując się na studia kierunkowe lub kursy. Kontakty możesz też zdobyć na spotkaniach towarzyskich.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Próbowałeś już podjąć pierwsze kroki, ale nic z tego nie wyszło i zastanawiasz się, dlaczego networking nie działa? Poznaj główne zasady networkingu:

  1. Postaw sobie cel – najważniejszy w poszukiwaniach jest cel, czyli jakich osób poszukujesz, jakie branże cię interesują, czy już na wstępie chcesz tworzyć bazę kontaktów, które możesz wykorzystać w przyszłości itd.
  2. Określ plan krok po kroku – zastanów się, w jaki sposób chcesz nawiązać relacje.
  3. Bądź elastyczny – kontaktów nie szukaj jedynie na spotkaniach branżowych czy w sieci. Być może spotkasz właściwe osoby w czasie luźnego spotkania towarzyskiego, a także w gronie osób, które spotykasz na co dzień.
  4. Daj coś od siebie – pamiętaj, że networking polega nie tylko na szukaniu korzyści dla siebie, ale także na wzajemnej pomocy. Nie bądź jednak nachalny i zachowaj umiar i rozsądek.
  5. Nie poddawaj się – z pewnością nie zbudujesz od razu wartościowej sieci kontaktów, dlatego weź pod uwagę, że cały proces wymaga czasu i odrobiny szczęścia.

Podziel się