Jak założyć działalność gospodarczą?

Jak założyć działalność gospodarczą?

Marzysz o własnym biznesie? Zastanawiasz się jednak, jak założyć działalność gospodarczą i czy jest to trudne? Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy z zakresu rachunkowości, warto skorzystać z pomocy doświadczonego biura. Dzięki temu pracę na własny rachunek rozpoczniesz ze świadomością, że nad przygotowaniem formalności czuwali wykwalifikowani specjaliści. Przekonaj się, jak niewiele dzieli Cię od marzenia o porzuceniu etatu.

 Zrealizuj marzenie

Od dłuższego czasu masz pomysł na biznes i, mimo bezpiecznego etatu, nieustannie myślisz o założeniu swojej firmy? Zamiast rozmyślać, zacznij działać – tylko w ten sposób zrealizujesz swoje marzenie. 

Zalet prowadzenia własnego biznesu jest z pewnością więcej niż wad. Nasi klienci najczęściej podają, że własna firma, mimo nieograniczonego i elastycznego czasu pracy, to ogromna satysfakcja oraz powód do dumy. Aby całe przedsięwzięcie było jak najmniej problematyczne, warto skonsultować się z księgowym ­– przekonuje pracownik licencjonowanego biura podatkowego Casus z Bydgoszczy. 

Na początek określ, czym chcesz się zajmować – bez tego trudno będzie cokolwiek ustalić. Jeśli od dłuższego czasu myślisz o rzuceniu etatu, z pewnością masz ustalony plan działania i wiesz, jakiego rodzaju usługi będziesz świadczyć. Kolejnym ważnym aspektem jest ustalenie, jaką formę działalności chcesz założyć. Do wyboru jest działalność jednoosobowa, spółka cywilna czy kapitałowa. W Polsce najczęściej wybieraną opcją jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Szczegółowe zasady można znaleźć w Ustawie Prawo przedsiębiorców i w Kodeksie cywilnym. Aby założyć ten rodzaj działalności, trzeba być osobą pełnoletnią – właściwie jest to jedyny wymóg; obywatelstwo polskie nie zawsze jest wymagane. Pamiętaj o tym, że jeśli zdecydujesz się na prowadzenie własnego biznesu, cała odpowiedzialność będzie spoczywać na Tobie. Zostaniesz szefem odpowiadającym całym swoim majątkiem za biznes, ponieważ jednoosobowa działalność nie posiada osobowości prawnej.

Nie martw się o formalności

Formalności związane z otwarciem firmy Cię przerażają? Nie musisz jednak specjalizować się w księgowości, aby prowadzić biznes. Rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia biura podatkowego, które oferuje pomoc przy założeniu działalności. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci w wyborze formy opodatkowania, kodów PKD (odpowiadają za klasyfikację działalności gospodarczych) czy odpowiedniej nazwy firmy. Zakładanie biznesu, choć nie jest skomplikowane, wiąże się z wypełnianiem wielu wniosków – m.in. formularza CEIDG-1. W tym dokumencie należy podać dane przedsiębiorcy i wybrać formę opodatkowania. Warto zadbać o to, aby na start, dokumentacja była przygotowana poprawnie. Dzięki temu unikniesz wielu problemów w przyszłości i będziesz mieć pewność, że Twoja firma ma odpowiednio przygotowany grunt. Zaletą otwarcia jednoosobowej działalności jest możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości oraz skorzystanie z ulg z tytułu składek ZUS. Dzięki temu przez pierwsze 2 lata prowadzenia firmy przedsiębiorcy opłacają składki w niższej wysokości. Założenie firmy wiąże się także z koniecznością odbycia wizyty w siedzibie urzędu skarbowego, gdzie należy dokonać rejestracjo jako podatnik podatku VAT. Mimo że formalności na początku jest dość sporo, to z pomocą biura podatkowego cały proces przebiegnie szybko i sprawnie, a Ty będziesz cieszyć się swoim nowo otwartym biznesem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas