Dotacje unijne na własną działalność

Dotacje unijne na własną działalność

Otwierając własną działalność gospodarczą należy mieć jakiś większy bądź mniejszy własny wkład finansowy. Taki wkład będzie potrzebny do uiszczenia wszelkich opłat związanych z ubezpieczeniami, z rejestracją firmy, kupnem odpowiedniego sprzętu czy inwestycji w potencjalnego pracownika (szkolenia, wyjazdy biznesowe itd.). Co jeśli nie mamy pieniędzy albo mamy ich za mało? Możemy wziąć kredyt, ale w przypadku kiedy nie mamy stałej pracy będzie to trudne, a zastawiać wszystko, co posiadamy też nie jest dobrym pomysłem. 

Strony www Strony www

Z pomocą może nam przyjść dofinansowanie w ramach pomocy z Unii Europejskiej. 

Suma jaką możemy otrzymać to do 40 tysięcy złotych. Tyle może otrzymać początkujący przedsiębiorca dzięki działaniu "Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki". Osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą, oprócz jednorazowego (uwaga! należy zapamiętać iż kwota jest nam przyznawana jednorazowo) finansowego dofinansowania, otrzymują także wsparcie pomostowe. Wsparcie to jest wypłacane miesięcznie przez 6 miesięcy w kwocie ok. 700 złotych (to taki rodzaj pomocy, jeśli nasze dochody nie są jeszcze na tyle wysokie aby starczyło na opłacenie wszystkich rachunków). Dodatkową korzyścią dla nas jest możliwość uczestnictwa w szkoleniach (bezpłatnych), umożliwiających uzyskanie wiedzy potrzebnej do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, czyli dodatkowo Unia wspiera nasz rozwój pod względem wiedzy teoretycznej. 

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>

Program dofinansowania z Unii jest adresowany do osób fizycznych, zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (osoby, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą, nie dłużej niż 1 rok przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach Unijnego projektu nie mogą ubiegać się o takie dofinansowanie). W tym miejscu należy wymienić grupę osób, którym taka pomoc się należy, czyli osób pozostających bez stałego zatrudnienia przez okres 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Na dofinansowanie mogą liczyć kobiety (szczególnie te, które powracają oraz wchodzą po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem czy wychowaniem dzieci), dotacje kierowane są do osób do 25. roku życia, osób niepełnosprawnych czy osób po 45. roku życia.

Mieszkając w miejscowościach podmiejskich oraz wiejskich, mamy większe szanse na otrzymanie wsparcia finansowego dla naszej działalności. Po pieniądze na otworzenie biznesu, młody przedsiębiorca musi się udać do jednego z regionalnych operatorów (najlepiej poszukać w Internecie lub w Urzędzie Gminy takiego adresu). Instytucja ta na zlecenie wojewódzkich urzędów pracy przeprowadza pewnego rodzaju konkursy, które mają na celu wyłonienie firm, którym należy się "zastrzyk gotówki". Listę regionalnych operatorów można znaleźć w wojewódzkich urzędach pracy a także w internecie. Osoby z ciekawym, oryginalnym i pewnym pomysłem na działalność w internecie mogą otrzymać pieniądze na realizację swojego projektu ze specjalnego działania tzw. "Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka”. Dzięki temu młody, ambitny, stawiający swoje pierwsze kroki na rynku przedsiębiorca może otrzymać nawet do 700 tysięcy złotych na rozpoczęcie własnego internetowego biznesu. Na taką dotację mogą liczyć start-upy oraz młode projekty (działające do roku na rynku) polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz projekty, które mogą świadczyć usługi w wytworzenia produktów cyfrowych. Należy mieć na uwadze, że tylko 70% poniesionych przez nas wydatków objęta jest wsparciem. Pozostałą kwotę tj. 30% ponosimy już samodzielnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas