Jakie czynniki kształtują płynność finansową?

Jakie czynniki kształtują płynność finansową?

Płynność finansowa to podstawa sprawnego funkcjonowania firmy. Utrzymać płynność finansową nie jest prosto – szczególnie jeżeli kontrahenci nie wywiązują się w terminie ze swoich zobowiązań. Przeczytaj, jakie czynniki kształtują płynność finansową. Sprawdź, jakie konsekwencje może mieć utrata płynności finansowej. Poznaj czynniki, które kształtują płynność finansową.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Płynność finansowa

Płynność finansowa w dużej mierze decyduje o tym, czy firma jest elastyczna i czy może podejmować nowe wyzwania. Każdy chce współpracować z firmą, która może pochwalić się płynnością finansową – dzięki temu jest ona w stanie w szybkim czasie spłacić swoje zobowiązania – przeczytaj, czym jest płynność finansowa.

Chwilowy brak płynności finansowej może się zdarzyć każdemu. Ważne, aby szybko reagować na takie sytuacje i nie pozwolić, aby przerodziło się to w niewypłacalność. Planuj działania i postaraj się przewidywać problemy.

Czynniki kształtujące płynność finansową

Płynność finansową kształtuje kilka czynników. Liczy się struktura długów – ile firma ma długów o krótkim terminie płatności, czy firma ma dużo długów przeterminowanych i jaka jest ich wysokość.

Ważna jest długość cyklu operacyjnego – wynika to z branży, w której się sprzedaje. Sprzedaż pieczywa przebiega szybciej niż sprzedaż samochodu czy roweru – trzeba to brać pod uwagę.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Należy także ocenić płynność bieżących aktywów, czyli takich, które szybko można zamienić na gotówkę. Najbardziej płynne będą fundusze obecne w firmowym rachunku bankowym. Należy także wziąć pod uwagę aktywa mniej płynne: rzeczowe aktywa obrotowe oraz należności krótkoterminowe.

Jakie skutki może mieć utrata płynności finansowej?

Utrata płynności finansowej może wiązać się z pogorszeniem sytuacji rynkowej. Firma, która często nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań w terminie, traci na atrakcyjności. Kontrahenci zaczynają szukać innych firm. Utrata klientów wiąże się z mniejszymi zyskami. Pamiętaj, że najważniejsze jest zachęcić kontrahentów do współpracy z tobą.

Utrata wspólników oznacza, że koszty prowadzenia działalności wzrastają. Firma, która nie ma płynności finansowej oprócz tego, że traci klientów, musi także brać kredyty i spłacać je już z odsetkami, co zdecydowanie pogarsza wynik finansowy i sprawia, że elastyczność w podejmowaniu decyzji biznesowych jest zdecydowanie mniejsza. Powstaje dużo problemów, a działalność firmy może być zagrożona.

Konsekwencją permanentnego braku płynności finansowej może być niewypłacalność firmy, co jest już bardzo poważnym problemem i może doprowadzić nawet do jej zamknięcia.

Co robić, gdy dłużnik jest niewypłacalny?

Czasami może zdarzyć się, że twój dłużnik jest niewypłacalny. Należy działać szybko. Najlepiej zatrudnić firmę windykacyjną, która ma doświadczenie w załatwianiu takich spraw. Pamiętaj, że pomiędzy wierzytelnościami względem ciebie a twoją płynnością finansową istnieje duża zależność.

W interesie twojego kontrahenta, ale przede wszystkim w twoim interesie leży, aby wszystko było zapłacone na czas. Pamiętaj, że ważne jest monitorowanie płatności. Im szybciej zareagujesz na niewyregulowany rachunek, tym szybciej otrzymasz pieniądze i tym większa będzie twoja płynność finansowa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas