Jakie są zalety elastycznego czasu pracy?

Jakie są zalety elastycznego czasu pracy?

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem elastycznego czasu pracy do swojej firmy? A może pracodawca Ci je zaproponował i nie wiesz, jak to wygląda? Czy jest to regulowane w Kodeksie Pracy? W naszym artykule przyglądamy się korzyściom, jakie przynosi takie rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem, odkryj, z czym się wiąże elastyczny czas pracy.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to znaczy „elastyczne godziny pracy”?

Zastanawiasz się, co to znaczy „elastyczne godziny pracy”? Jest to przekształcony czas pracy pracowników na etacie. Jest to zgodne z przepisami Kodeksu Pracy obowiązującymi od 2013 roku. Jest on wciąż dostosowywany do wymaganych przepisów prawa pracy. Aktualnie wynosi to zwykłe 8 godzin dziennie czy 40 godzin w czasie tygodnia.

Przełożony zwykle ustala szerokie przedziały czasu w zakresie wykonywania obowiązków. Potem pracownik wybiera dostępne możliwości. Wszystko zależy od takich czynników jak:

  • typ przedsiębiorstwa,

  • godziny działalności,

  • sektor i branża,

  • forma pracy.

W praktyce polega to na tym, że pełnienie obowiązków przewiduje się w odpowiednim wymiarze czasu pracy. Możesz także skorzystać z pomocy doradcy personalnego.

Co o tym mówią przepisy?

W celu wprowadzenia elastycznego czasu pracy do swojej firmy musisz spełnić takie warunki jak:

  • zapis o stosowaniu rocznego okresu rozliczeniowego – do systemu zbiorowego pracy,

  • zawarcie porozumienia z reprezentantami pracowników, którzy są wyłonieni w zakładzie pracy,

  • zawarcie porozumienia z organizacją związkową w zakładzie.

Jakie są korzyści z elastycznego czasu pracy?

Zaletą regulowanego czasu pracy jest bez wątpienia zwiększenie wydajności pracowników. Jest to ważne, gdyż każdy ma inne godziny, gdzie jego praca umysłowa czy fizyczna jest najlepsza. Dowolne godziny rozpoczynania i kończenia pracy sprawią, że osoba zatrudniona dopasuje je do okresu swojej produktywności.

Kolejna korzyść to zmniejszenie stopnia stresu. Dzięki elastycznemu czasowi pracy, spóźnienia nie istnieją. Przełoży się to na efektywność i spokój pracownika. Jest to szczególnie istotne, gdy chce on wyjść wcześniej lub w czasie pracy. Osoba zatrudniona nie musi prosić przełożonego o zgodę.

Ruchomy czas pracy to także udogodnienie dla osób, które dojeżdżają z daleka i korzystają z autobusów czy pociągów. Ponieważ kursują one rzadko, pracownicy tacy mogą mieć problem z dostosowaniem się do sztywnych godzin pracy. Aby się nie spóźnić, często są za wcześnie w biurze.

Elastyczny czas pracy dodatkowo wpływa pozytywnie na wizerunek firmy. Szczególnie w połączeniu z opcją pracy zdalnej. Jesteś pracodawcą? Pokaż swoim pracownikom, że liczą się dla Ciebie ich potrzeby. Bądź nowoczesny w działaniach. Dzięki temu podniesiesz konkurencyjność firmy na rynku pracy. Jest to poza tym dobry element komunikacji Employer Brandingowej. W ten sposób także przyciągniesz uwagę młodych pracowników. Więcej o pracy zdalnej przeczytasz tutaj.

W przypadku rodziców małych dzieci, opcja ta jest wygodna, gdyż niestraszne im będą nieoczekiwane zdarzenia. Dzięki temu mogą zawieźć lub odebrać dziecko z przedszkola lub pracować zdalnie podczas choroby dziecka. Jest jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania: kobiety po urlopie macierzyńskim mają łatwiejszy powrót do zawodu.

Jak można wprowadzić elastyczny czas pracy do firmy?

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem do przedsiębiorstwa elastycznego systemu czasu pracy? Zdecyduj się na okres próbny! Dzięki temu dowiesz się, czy taki system Ci się opłaca. W ten sposób zwiększysz motywację do pracy zatrudnionych osób. Poza tym warto przetestować różne opcje i wybrać najlepszą, która przynosi pozytywne rezultaty. Dokonując zmian w systemie czasu pracy, rozmów się z pracownikami. Aby poznać ich potrzeby, możesz przeprowadzić ankietę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas