PIT 2023 – jakie są zmiany w rozliczaniu podatku w 2023 roku?

PIT 2023 – jakie są zmiany w rozliczaniu podatku w 2023 roku?

Polski Ład, a więc zmiany w prawie podatkowym wprowadzono jeszcze na początku 2022 roku. Rozpoczęło to skomplikowany proces legislacyjny. W naszym artykule opisujemy wszystkie zmiany związane z deklaracją podatkową w 2023 roku. Sprawdzamy, kiedy upływa termin jej złożenia. Zdobądź niezbędne informacje!

Strony www Strony www

Do kiedy należy rozliczyć podatek za rok 2022?

W tym roku rozliczać się można od 15 lutego do 2 maja. Co więcej, termin zeznania PIT jest wspólny dla wszystkich. W związku z tym, jeśli rozliczasz się na formularzu PIT-28, masz więcej czasu, a nie jak dotychczas do końca lutego. Od 7 lipca 2022 roku deklaracje można składać przez witrynę e-Urząd Skarbowy. Dotyczy to m.in. deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika podatku (SD-2) czy deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika.

Rozliczenie PIT 2023 a główne zmiany

Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda rozliczenie PIT w 2023 roku? Dobrze trafiłeś! Z początkiem roku 2023 ma dojść do likwidacji obowiązku załączania do zeznań PIT informacji PIT/WZ. Dotyczy to wierzytelności czy zobowiązań, z którymi wiążą się te zwiększenia czy zmniejszenia.

Od 1 stycznia ma również obowiązywać ograniczenie zakresu ulgi na zabytki. W związku z tym niemożliwe będzie odliczanie wydatków na odpłatny zakup zabytku nieruchomego, który jest wpisany do rejestru bądź udziału w takim zabytku. W związku z tym wydatki na prace konserwatorskie czy roboty budowlane w nieruchomym zabytku mogą być odliczane po zakończeniu prac. Poza tym w odliczeniu związanym z ulgą na zabytki nie będą podlegać wydatki w części, w jakiej wykraczają ponad prace oraz roboty opisane w pozwoleniu wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wykonane niezgodnie z pozwoleniem.

Jeśli chodzi o zmiany dla przedsiębiorców w 2023 roku, to z początkiem 2023 roku zmianie podlega składka zdrowotna, która wzrasta do 314,10 złotych. Również na ryczałcie. Do 60 tysięcy złotych przychodu wynosi 376,16 złotych na miesiąc, między 60 a 300 tysięcy – 626,93 złote na miesiąc a ponad 300 tysięcy złotych wiąże się z kwotą 1128,48 złotych miesięcznie.

W przypadku krajowej diety wzrasta ona do 45 złotych za dobę. Limity ryczałtu za nocleg dla pracowników będą wynosić nie więcej niż 67,50 złotych. Natomiast dojazd komunikacją miejską 9 złotych. Wzrosły także stawki diet zagranicznych i limit za nocleg. Jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, to od 1 stycznia do końca czerwca będzie to 3490 złotych brutto. Z kolei od lipca 3600 złotych brutto.

Skorzystaj z doradztwa finansowego.

Szykujesz się do wypełnienia deklaracji podatkowej? Najpierw poznaj wysokość składek ZUS. Od 1 stycznia będą one wynosić do 30 czerwca – 331,26 złotych, natomiast od 1 lipca do 31 grudnia – 341,72 złote. Nie korzystasz z preferencyjnego ZUS-u, ale jesteś przedsiębiorcą? Wówczas całościowa kwota składek wyniesie 1418,48 złotych. Od 17 stycznia natomiast wzrośnie stawka za kilometrówkę.

Inne zmiany w PIT od stycznia 2023 roku

Do zmian w PIT należy uporządkowanie przepisów w zakresie oświadczeń, które składali podatnicy płatnikom. Poza tym dozwolone jest zrezygnowanie ze stosowania podwyższonych zryczałtowanych pracowniczych kosztów co miesiąc otrzymania przychodów. Wyłącza się doliczanie do dochodów rodziców dochodów dzieci z rent. Podwyższeniu objęto części kwoty podatku przekazywanego na rzecz organizacji publicznej. Zmieniono także procedurę zwrotu podatku od przychodów z nieruchomości.

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak>>>

Zmiany rozliczenia PIT 2023 dla rodziców

Chociaż w Nowym Polskim Ładzie od 1 stycznia 2022 roku rozliczenie jako samotny rodzic usunięto, to jednak przywrócono taką opcję w Polskim Ładzie 2.0. Jeśli natomiast wychowujesz więcej niż czwórkę dzieci, możesz skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego przychodu do 85 tysięcy rocznie.

Zmiany w CIT i VAT

W styczniu 2023 wejdą zmiany w CIT. Dotyczy to uchylenia przepisów o ukrytej dywidendzie. Poza tym zawieszeniu do końca roku ulegnie podatek minimalny. Zmianie podlega także jego konstrukcja, jak również przepisy w zakresie Polskiej Spółki Holdingowej oraz estońskiego CIT. Do zmian zaliczyć można także kwestie związane z podatkiem od źródła czy z cenami transferowymi.

Sprawdź, jak przeprowadzić zmianę opodatkowania w firmie.

W zakresie VAT pierwsze zmiany zostaną przeprowadzone już w styczniu. Ponownie wdroży się 23% stawka VAT na paliwa. Przedłużone zostanie także utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność czy produkty nawozowe. Stawka ta będzie obowiązywać do czerwca. Istotne jest także obowiązywanie od stycznia SLIM VAT 3. W jego ramach określa się zasady przeliczania kursu waluty obcej dla podstawy opodatkowania w PLN przy jednoczesnej zmianie opodatkowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas