Czy można iść na zwolnienie lekarskie prowadząc działalność gospodarczą?

Czy można iść na zwolnienie lekarskie prowadząc działalność gospodarczą?

Prowadzenie firmy to praca cały czas, w ciągłym stresie i bez wytchnienia. To praca na wysokich obrotach praktycznie na okrągło. Co zrobić, gdy zachorujemy? Czy możemy pójść na zwolnienie lekarskie, by odpocząć? Poznaj odpowiedź w artykule.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kto może iść na zwolnienie lekarskie?

Osoba zatrudniona na umowę o pracę, która ma oczywiście opłacane składki ZUS, w przypadku choroby lub innego zdarzenia może pójść na urlop, lub wziąć zwolnienie lekarskie. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą? Przyjęło się przecież, że właściciel firmy, zwłaszcza gdy ta jest dopiero na początku swojej biznesowej drogi, wymaga szczególnie dużego zaangażowania.

Nie znaczy to jednak, że nie można pójść na zwolnienie lekarskie. Ale od początku. Każdego miesiąca przedsiębiorca opłaca składki ZUS. Wśród nich jest np. składka emerytalna, zdrowotna i ubezpieczenie chorobowe. Opłacanie składki zdrowotnej umożliwia nam skorzystanie z publicznej służby zdrowia, czyli usług, za które płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. W takiej sytuacji lekarz, stwierdzając, że jesteś chory, ma prawo wypisać ci zwolnienie lekarskie. Będzie ci też przysługiwał zasiłek chorobowy. Ale pod pewnymi warunkami.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom, które składkę chorobową płacą w terminie. Osoby będące płatnikami jedynie za siebie, mają czas do 20 dnia miesiąca, natomiast przedsiębiorcy opłacający składki także dla innych osób, są zobowiązani do opłaty do 5, 15 lub 20 dnia miesiąca, w zależności od charakteru działalności. Jakie są skutki opóźnienia? Wówczas grozi kara grzywny, dlatego tak ważne jest pilnowanie terminów lub zlecenie tego zadania doświadczonej księgowej.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Warto pamiętać, że opłacenie pierwszej składki nie daje ci od razu prawa do zasiłku chorobowego. Prawo to uzyskujesz dopiero po pewnym okresie, tak zwanym okresie wyczekiwania (90 dni). Od tej zasady jest jeden wyjątek – gdy osoba podejmująca własną działalność, była wcześniej ubezpieczona z innego tytułu (jednak pomiędzy tymi okresami nie może być przerwy dłuższej niż 30 dni).

Jak otrzymać zasiłek chorobowy?

By otrzymać zasiłek chorobowy, należy złożyć w ZUS wymagane dokumenty, takie jak zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA, a także wypełniony formularz ZUS Z-3b. W przypadku opóźnienia ze strony ZUS-u możesz zażądać zapłaty odsetek ustawowych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas