Urlop tacierzyński a firma

Urlop tacierzyński a firma

Walka o równouprawnienie, chęć sprawdzenia się na innych stanowisku czy w innej sytuacji to tylko kilka przypadków, kiedy różnice między kobietą a mężczyzną nie mają znaczenia. Jednym z takich przykładów jest urlop tacierzyński. Niestety nie każdy mężczyzna z tej możliwości korzysta. Czym jest urlop macierzyński, wie każdy. Urlop macierzyński przysługuje kobiecie i w zależności od państwa, w którym mieszka, czas jego trwania jest różny. W przypadku Polski czas ten to 20 tygodni. Dowiedz się, ile trwa urlop tacierzyński i komu przysługuje.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czy urlop tacierzyński opiera się na takich samych zasadach?

Czy ojciec na takim urlopie ma jakieś problemy lub dodatkowe korzyści w swoim miejscu pracy? Czy firma ma prawo odmówić ojcu pójścia na taki urlop lub skrócić jego czas? To tylko kilka pytań, jakie zadają sobie młodzi ojcowie, którzy chcą spędzić pewien okres z dzieckiem albo ze względu na różnicę zarobków, bardziej opłacalne dla rodziny jest to, aby to ojciec pozostał w domu.

Urlop tacierzyński jest przejmowany od matki dziecka. Aby ojciec mógł przejść na taki urlop, musi być spełnione kilka warunków. Po pierwsze to rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego, który przysługuje matce. Matka, która wykorzystała czternaście tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo do zrezygnowania z reszty urlopu. Jeśli kobieta wyrazi chęć szybszego powrotu do pracy w ciągu 7 dni roboczych, musi złożyć wniosek w miejscu pracy, zanim do niej wróci. Po złożeniu takiego wniosku następuje przekazanie pozostałego urlopu na rzecz ojca dziecka, o ile do wniosku jest załączone zaświadczenie z miejsca pracy ojca z terminem rozpoczęcia urlopu tacierzyńskiego.

Czy każdemu pracującemu ojcu przysługuje urlop tacierzyński?

Pamiętajmy, że jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, tak i tacierzyńskiego, pracownik musi spełnić kilka warunków, aby taki urlop otrzymać. Ojciec "idący" na tacierzyński musi być zatrudniony na umowę o pracę.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Ojciec, po wcześniejszym ustaleniu z żoną przybliżonego terminu jej powrotu do pracy, informuje swojego pracodawcę o chęci wzięcia urlopu tacierzyńskiego. We wniosku pracownik musi przedstawić, w jakim wymiarze czasowym będzie ten urlop. Czas trwania takiego urlopu wynosi od 6 do 23 tygodni w zależności od tego, ile dzieci urodzi się podczas jednego porodu. W razie wątpliwości skorzystaj z usług doradztwa personalnego.

Pamiętajmy, że na urlopie tacierzyńskim mężczyzna objęty jest ochroną. Pracodawca nie może go zwolnić podczas trwania urlopu oraz zmienić jego stanowiska pracy. Po odbyciu urlopu pracownik wraca do pracy na takich samych zasadach, jakie miały miejsce w momencie przejścia na urlop. Pracodawca nie może wyciągać żadnych konsekwencji w stosunku do pracownika, gdyż ten urlop należy mu się i to od pracownika zależy, czy go wykorzysta.

Czy pracodawca może odmówić urlopu tacierzyńskiego?

Mężczyźni często nie biorą tego typu urlopu ze względu na strach przed zwolnieniem z pracy (ale tu już wiemy, że zwolnienie czy degradacja na stanowisku pracy jest niezgodna z Kodeksem Pracy) lub tym, że urlop ten zostanie im nieprzyznany. Nic bardziej mylnego. Urlop tacierzyński, tak jak macierzyński, nie może zostać cofnięty czy też nie zostać przyznany pracownikowi.

Przeczytaj, kiedy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas