Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Osoba, która zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Oznacza to, że jeżeli przebywa ona na zwolnieniu lekarskim, dostaje pieniądze. Przeczytaj, jak wylicza się wynagrodzenie chorobowe. Sprawdź, kto musi płacić składki chorobowe i ile wynosi zasiłek chorobowy dla kobiet w ciąży.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kto musi płacić składki chorobowe?

Umowa o pracę – niezależnie czy chodzi o umowę na czas określony, nieokreślony czy na pełny lub niepełny etat – gwarantuje wynagrodzenie chorobowe. W tym wypadku jest ono obowiązkowe i żeby je uzyskać, nie trzeba składać żadnego wniosku.

Sytuacja zmienia się, jeżeli osoba zatrudniona jest na podstawie umowy-zlecenia. Pracownik ma opłacane składki emerytalne. Podlega on również ubezpieczeniu zdrowotnemu, dzięki czemu może  korzystać z Narodowego Funduszu Zdrowia. Składki chorobowe odprowadza się zaś dobrowolnie. Należy złożyć u zleceniodawcy specjalny wniosek.

Składka wynosi 2,45 proc. kwoty brutto wymienionej w umowie. W przypadku umowy-zlecenia obowiązuje okres wyczekiwania – 90 dni od momentu objęcia ubezpieczeniem. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę zyskuje prawo do zasiłku dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego podlegania pod ubezpieczenie chorobowe.

Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Za okres, w którym pracownik nie jest zdolny do pracy z powodu choroby, przysługuje mu 80 procent wynagrodzenia. Choroba może trwać do 33 dni w ciągu roku lub kiedy pracownik ukończył 50 lat, do 14 dni. Wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100 procent należy się w przypadku:

  • wypadku z lub do pracy;

  • chorobą w trakcie ciąży;

  • badań lub zabiegów lekarskich związanych z  dawstwem komórek, tkanek i narządów.

Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane za każdy dzień niezdolności do pracy wraz z dniami wolnymi od pracy. Zwolnienie należy uzyskać od lekarza. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustala się poprzez przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym niezdolność do pracy miała miejsce.

Aby obliczyć wynagrodzenie chorobowe, należy od podstawy wynagrodzenia chorobowego odjąć składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe, czyli 13,71 procent.

Ile wynosi zasiłek chorobowy dla kobiet w ciąży?

Bez względu na charakter choroby kobiety w ciąży – niezależnie czy dolegliwość jest bezpośrednio związana z ciążą, czy nie ma z nią żadnego związku – zasiłek chorobowy wynosi 100 procent podstawy wymiaru. Jest zatem wyższy niż w przypadku większości zwolnień lekarskich.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Czy za pobyt pracownika w szpitalu można wypłacić wynagrodzenie chorobowe?

Do wypłacenia wynagrodzenia chorobowego nie wystarczy zaświadczenie lekarskie, że pracownik przebywa w szpitalu. To jest jedynie usprawiedliwienie nieobecności w pracy. W dniu przyjęcia do szpitala często ciężko jest określić, jak długo będzie trwał pobyt. Dlatego zwolnienie lekarskie za pobyt w szpitalu wystawia się zazwyczaj razem z wypisem ze szpitala.

Jeżeli pobyt w szpitalu przedłuża się,  lekarz prowadzący ma prawo wystawić zwolnienie przed wypisaniem pacjenta ze szpitala – żeby mógł on dostać wynagrodzenie chorobowe i mieć środki do życia.

Podstawą do wypłacenia wynagrodzenia do tej pory był formularz ZUS ZLA. Obecnie zwolnienia lekarskie wpisywane są do systemu. Przeczytaj o elektronicznych zwolnieniach lekarskich i dowiedz się, od kiedy obowiązują i co zmienią. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter