Jakie są wady i zalety umowy na zastępstwo?

Jakie są wady i zalety umowy na zastępstwo?

Umowa na zastępstwo może być dla nas ogromną szansą. Z drugiej strony wiele osób postrzega ją jako niekorzystne rozwiązanie. Czy można więc więcej stracić niż zyskać? Przeczytaj, jakie zalety ma praca w ramach umowy o zastępstwo. Sprawdź, w jakich okolicznościach jest opłacalna i kiedy warto ją podpisać. Dowiedz się, jakie są wady takiego zatrudnienia.

Jakie są plusy umowy na zastępstwo?

Dobra na start

Praca na umowę na zastępstwo to dobry pomysł dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. To idealne rozwiązania dla wszystkich, którzy chcą zdobyć doświadczenie. W wielu przypadkach zdarza się, że pracodawca musi działać szybko, ponieważ o nieobecności stałego pracownika dowiaduje się nagle, dlatego w ofercie nie stawia tak dużych wymagań. Kandydatowi łatwiej więc wykorzystać okazję i zdobyć taką posadę.

Szansa na spróbowanie czegoś nowego

Umowa na zastępstwo to również dobre rozwiązanie, jeśli chcemy sprawdzić się w nowej roli, ale nie jesteśmy pewni, w którym kierunku rozwinąć swoją karierę. Jak podkreślają specjaliści doradztwa personalnego, to dobra okazja dla osób, które pragną zmienić branżę. W nieznanym środowisku czekają nas zupełnie nowe wyzwania i możemy zacząć wszystko od początku. Z pewnością osoba, która udaje się na dłuższy urlop, wdroży nas w nowe obowiązki i wszystko skrupulatnie wytłumaczy.

Atuty w postaci przywilejów

Pracownik, który zatrudniony jest na zastępstwo, korzysta z przywilejów, jakie daje Kodeks pracy. Dotyczą one m.in. minimalnego wynagrodzenia, prawa do urlopu na żądanie, urlopu wypoczynkowego czy świadczeń socjalnych.

Sposób na szybki zarobek

Czasami pracodawcy oferują umowę o zastępstwo jedynie na kilka miesięcy, a nawet tygodni czy dni. W takim przypadku możemy liczyć na korzystne stawki, ponieważ firma chce jak najszybciej zdobyć pracownika. Zdecydowanie takie rozwiązanie sprawdza się, jeśli potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, a zarobki są wyższe niż na stażu albo praktykach, które najczęściej są bezpłatne. Przy okazji nauczymy się czegoś nowego.

Perspektywa na przyszłość

Praca na zastępstwo ma też inne jasne strony. Nawet pracując na etacie kilka miesięcy, poza doświadczeniem możemy zdobyć pozytywne referencje, jakie wystawi nam pracodawca. Ułatwi to z pewnością poszukiwanie kolejnej pracy. W wielu przypadkach praca na zastępstwo to szansa na przedłużenie umowy lub zatrudnienie na podobnym stanowisku, jeśli tylko będziemy wykonywać nasze obowiązki sumiennie i pokażemy się z jak najlepszej strony.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Jakie są minusy umowy na zastępstwo?

Zatrudnienie tylko na jakiś czas

Podstawowym minusem jest fakt, że nie jest to praca na stałe, co z kolei dla niektórych może być plusem. W momencie, gdy osoba, którą zastępujemy, wraca do pracy, nasza umowa się kończy i musimy szukać kolejnej posady. Zdecydowaną wadą jest brak stabilizacji.

Niepewność

Kolejnym minusem jest to, że pracodawca nie jest zobowiązany do wskazania w umowie konkretnego terminu powrotu stałego pracownika, bo np. przebywa on w szpitalu i nie można stwierdzić, kiedy pojawi się w firmie. W takim przypadku osoba zastępująca nie jest pewna, ile będzie pracować, ponieważ osoba zastępowana może wrócić w każdej chwili. Wówczas z dniem powrotu kończy się również umowa na zastępstwo.

Brak rozwoju

Z jednej strony praca na zastępstwo może być szansą na zdobycie doświadczenia i nauczenia się czegoś nowego, z drugiej pracodawca może nie być wcale zainteresowany wtajemniczaniem nowego pracownika w sprawy firmy. Wiąże się to z brakiem szkoleniem, więc taka praca nie musi być wcale rozwijająca. 

Dowiedz się, jak rozwiązać umowę na zastępstwo.

Podziel się