Assessment Center, czyli na czym polega rekrutacja grupowa i jak się przygotować?

Assessment Center, czyli na czym polega rekrutacja grupowa i jak się przygotować?

Czeka cię grupowa rozmowa kwalifikacyjna i nie wiesz, czego się spodziewać? Poznaj nasze wskazówki. Coraz więcej firm korzysta z tego typu rozwiązania. Dowiedz się, czym dokładnie jest assessment center i jak wygląda rekrutacja grupowa. Sprawdź, jakie zadania czekają na kandydatów. Przeczytaj artykuł i przygotuj się tak, by nic cię nie zaskoczyło.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest rekrutacja grupowa?

Assessment Center jest to spotkanie grupowe osób, które są zainteresowanie podjęciem pracy na wybranym stanowisku. Podczas takiej rekrutacji kandydaci mają do wykonania szereg konkretnych zadań, więc ich kompetencje są sprawdzane w praktyce i oceniane przez grupę wyszkolonych sędziów zwanych asesorami.

Jakie zadania pojawiają się na rekrutacji grupowej?

Najczęściej zadania na rekrutacjach grupowych są symulacją różnych potencjalnych sytuacji, które mogą wydarzyć się w pracy. W zależności od charakteru pracy mogą to być np. symulowane spotkania z klientem. Kandydaci biorący udział w takich scenkach mogą wykazać się swoimi kompetencjami. Rekruterzy na podstawie obserwacji konkretnego zachowania są w stanie wysnuć potrzebne wnioski i dowiedzieć się, jak kandydat radzi sobie ze stresem.

Do najczęściej pojawiających się zadań na rekrutacji grupowej należą:

  • Odgrywanie konkretnej roli – jak już wcześniej zostało wspomniane, kandydaci mogą zostać poproszeni o odbycie rozmowy np. z osobą udającą problematycznego klienta. Podczas zadania sprawdzane są takie umiejętności jak negocjowanie czy przekonywanie do swoich racji. W ten sposób weryfikuje się komunikatywność kandydatów.
  • Case study – tym razem analizie zostaje poddana konkretna sytuacja, która wymaga podjęcia odpowiednich decyzji. Takie zadania sprawdzają umiejętność podejmowania skutecznych decyzji i rozwiązywania nawet skomplikowanych problemów.
  • Koszyk zadań – kandydaci otrzymują plik dokumentów i w zależności od polecenia muszą je odpowiednio uporządkować. Tego typu zadania sprawdzają umiejętność organizacji i planowania.
  • Prezentacja – wybrany kandydat otrzymuje temat do zaprezentowania przed grupą. Poza przygotowaniem i wygłoszeniem prezentacji często musi on przekonać słuchaczy do swoich racji. Umiejętność autoprezentacji oraz radzenia sobie z presją i stresem jest bardzo cenna.
  • Dyskusja grupowa – kandydaci muszą wspólnie przedyskutować wybrane zagadnienie. Zadanie pokazuje, czy kandydat potrafi współpracować, jest komunikatywny i elastyczny, ale jednocześnie przekonujący.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Jak się przygotować do rekrutacji grupowej?

Do rekrutacji grupowej trudno się przygotować, bo każde zadanie jest inne. Nie można wykuć na pamięć konkretnych rozwiązań, bo liczą się kreatywność i zdolność szybkiego podejmowania decyzji. Przydadzą się umiejętności, które ćwiczymy na co dzień w pracy, czyli umiejętności współpracy, bycia elastycznym, przekonującym itd. Pomóc mogą wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia, podczas których wykonuje się zadania w grupie.

Przede wszystkim nastaw się pozytywnie. Nie udawaj kogoś innego i bądź sobą. Naturalność zawsze się obroni. Na wstępie przywitaj się ze wszystkimi i traktuj każdą osobę z szacunkiem. Szeroki uśmiech z pewnością skróci dystans. Podczas zadań udzielaj się, żeby pokazać się z jak najlepszej strony. Przed rozmową postaraj się zrelaksować. Koniecznie wyśpij się, pij wodę, a rano zjedz coś pożywnego, co doda ci energii, by zmierzyć się z trudnym wyzwaniem. 

Przeczytaj, jak odpowiedzieć na pytanie o motywację do pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas