Jak odpowiedzieć na pytanie o motywację do pracy?

Jak odpowiedzieć na pytanie o motywację do pracy?

Pytanie o motywację do pracy często bywa kłopotliwe. Dla wielu kandydatów jedynym motorem do zmiany są pieniądze. Nie ma w tym nic złego, jednak warto pomyśleć, jak sformułować taką odpowiedź. Zastanawiasz się, jak się zaprezentować, by dobrze wypaść w oczach rekrutera? Poznaj nasze propozycje i przygotuj się na niewygodne pytania. Sprawdź, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Rozwój umiejętności

Taki czynnik motywujący pracodawcy lubią najbardziej. Jeśli zależy ci na rozwoju, zdobywaniu nowych umiejętności i gromadzeniu doświadczenia, koniecznie podkreśl to podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zapytaj, jakie możliwości daje ci pracodawca, czy daje ci dostęp do nowych narzędzi, czy często kieruje na szkolenia itd. Rekruterzy poszukują osób, które chcą się rozwijać, więc możesz zwiększyć swoje szanse taką postawą.

Stabilne warunki pracy

W dzisiejszych czasach trudno o stabilizację, dlatego zwracamy szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Wieczny stres sprawia, że wiele osób jest zmęczonych ciągłą gonitwą. Dla wielu z nas motywacją jest nie tylko umowa o pracę i comiesięczna pensja na czas, ale także stabilna pozycja firmy, która z dnia na dzień nie rozwiąże działu i nie wycofa się z rynku. Dlatego podczas rozmowy o pracę podkreśl, że firma, do której startujesz, jest dla ciebie godna zaufania.

Przyjazna atmosfera

To kolejny punkt związany poniekąd z poczuciem stabilizacji i bezpieczeństwa. W pracy spędzamy mnóstwo czasu, więc istotną kwestią podczas poszukiwania nowego stanowiska jest atmosfera panująca w firmie. Wszelkie spory, plotki i brak porozumienia mogą zniszczyć psychikę nawet odpornej osobie. Wielu byłych pracowników, którzy właśnie z tego powodu rezygnują z dotychczasowego miejsca pracy, jako główną motywację podają dobre relacje z zespołem i szefem.

Szacunek i uznanie

Często motywacją pracowników jest chęć zdobycia uznania wśród rodziny, znajomych, a nawet osób sobie nieznanych. Wzmacnia to poczucie własnej wartości. Osiągnięcie pewnego statusu społecznego to marzenie wielu osób. Poważane zawody to między innymi prawnik czy lekarz. Z drugiej strony są pracownicy, dla których prestiżem nie jest sam wykonywany zawód, a możliwości, jakie daje firma, w której pracują – nowoczesne biuro w centrum miasta, korzystanie ze służbowego samochodu czy zdobycie cennych kontaktów. Podczas rozmowy możesz wskazać, że motywacją są właśnie takie benefity.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Swoboda działania

Nie tylko własna działalność daje poczucie niezależności. Są osoby, które nie do końca dobrze czują się w zespole lub nie potrafią wykonywać zleconych obowiązków dokładnie tak, jak nakazuje im szef. Główną motywacją dla takich osób jest wtedy zdobycie samodzielnej posady, która daje dużą niezależność i kontrolę w wykonywaniu swoich zadań.

Dobre wynagrodzenie

Trudno ukrywać, że dla wielu z nas główną motywacją do pracy są pieniądze. To nie powód do wstydu czy uważania siebie za materialistę. Mało kto jest w stanie wytrzymać na darmowych praktykach czy niskopłatnej pracy, i to nie tylko ze względu na przymus opłacenia mieszkania i rachunków. Brak motywacji w postaci odpowiedniego wynagrodzenia do wciąż powiększającego się zakresu obowiązków sprawia, że tracimy zapał do pracy, nawet jeśli ją uwielbiamy. Niestety wciąż wielu pracodawców uważa, że motywowanie zmiany jedynie chęcią większych zarobków, nie jest profesjonalne.  

Premie, podwyżki, nagrody

Czyli ogólnie system motywacyjny, który również wiąże się z kwestią pieniędzy. Wszelkie sukcesy motywują nas do działania, a gdy dodatkowo zyskamy uznanie w oczach współpracowników oraz otrzymamy pochwałę od szefa w postaci premii czy podwyżki, zdecydowanie złapiemy wiatr w żagle. Wiele osób poszukujących pracy motywuje właśnie możliwość zdobycia podwyżki czy premii, nawet jeśli początkowa wysokość pensji nie jest imponująca.

Poznaj 6 pytań na kreatywność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas