Czym jest shadow coaching?

Czym jest shadow coaching?

Coaching może skutecznie wspomóc rozwój pracownika. Zastanawiasz się, jaką metodę coachingu wybrać, by wzmocnić kompetencje twojej kadry? Pomyśl o shadow coachingu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym to polega. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść twojej firmie taki sposób szkolenia i dlaczego niektórzy pracownicy mogą się go na początku obawiać. 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Na czym polega shadow coaching?

Obecnie powstało wiele różnych odmian coachingu. Jednym z jego rodzajów jest właśnie shadow coaching. Jest to model szkolenia indywidualnego, który polega na tym, że coach obserwuje pracownika podczas wykonywania przez niego codziennych obowiązków.

Jak sama nazwa wskazuje, shadow coach podąża za pracownikiem niczym cień. Nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji, nie podpowiada, natomiast wnikliwe obserwuje i analizuje wszystkie zachowania i działania. Z czasem może zacząć zadawać pytania, które przygotowuje w czasie prowadzenia obserwacji. Na podstawie zdobytej wiedzy może całościowo ocenić umiejętności pracownika.

Najczęściej coach sporządza pod koniec dnia raport, w którym zawiera swoje wszystkie uwagi. Gotowy raport przekazuje szefowi pracownika. Przełożony po zapoznaniu się ze wszystkimi uwagami może przedyskutować wraz z pracownikiem i shadow coachem wszystkie wnioski, jakie ten przygotował. Na ich podstawie wszyscy ustalają dalsze działania, które pozwolą rozwinąć się pracownikowi.

Co daje shadow coaching?

Należy podkreślić, że shadow coaching nie weryfikuje kompetencji pracownika pod kątem tego, czy warto dalej z nim współpracować. Jego celem jest rozwój zatrudnionej osoby, a co za tym idzie, rozwój całej firmy.  Shadow coaching pozwala sprawdzić, jak pracownik wykonuje swoje obowiązki, a następnie skutecznie i w krótszym czasie rozwinąć jego umiejętności i poprawić te elementy, które nie działają dobrze. Dzieje się tak, ponieważ proces nauki przebiega w naturalnym środowisku, a nie na sali szkoleniowej. Wiedzę można wcielić od razu w życie, nie traci się czasu na suchą teorię, wszystko dzieje się tu i teraz.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Dlaczego wielu pracowników obawia się shadow coachingu?

To naturalne, że na początku pracownicy mogą podchodzić z rezerwą do metody, który polega na codziennej obserwacji i ocenianiu ich pracy przez osobę z zewnątrz. Pojawia się stres i niechęć, spada poziom zaufania. Jednak wyjście poza swoją strefę komfortu może naprawdę wiele dać. Otrzymanie informacji zwrotnej o tym, co warto naprawić, może przynieść naprawdę wiele korzyści, często jednak wymaga zderzenia się ze swoimi słabościami, czego wiele osób się obawia.

Bardzo ważne jest wyraźne przekazanie informacji pracownikowi, najlepiej przez szefa, że sesja z coachem cieniem ma na celu wzmocnienie jego kompetencji, a nie wytknięcie błędów. Pozwoli uniknąć to nieporozumienia i złej atmosfery, a nawet wzmocni relację na linii pracownik–przełożony.

Najwięcej problemów pojawia się najczęściej przed pierwszym spotkaniem, co jest normalne, bo przecież obawiamy się tego, czego nie znamy. Gdy oswoimy już sytuację, stres mija i wszystko powinno pójść jak z płatka. Z czasem pracownik przyzwyczaja się do obecności osoby zewnątrz i jego zachowanie staje się naturalne, co zdecydowanie ułatwia pracę coachowi.

Ile kosztuje shadow coaching?

Shadow coaching nie jest jeszcze tak znany jak inne metody coachingu, dlatego pracodawca musi liczyć się ze sporym wydatkiem. Dzień pracy z shadow coachem wyceniany jest zazwyczaj w przedziale tysiąca, a nawet pięciu tysięcy złotych. Nie warto jednak w tej kwestii oszczędzać, ponieważ rzetelne usługi mają swoją cenę. 

Przeczytaj, czym jest job shadowing.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas