Jakie pytania zadać na rozmowie rekrutacyjnej? Porady dla kandydatów

Jakie pytania zadać na rozmowie rekrutacyjnej? Porady dla kandydatów

Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko odpytywanie kandydata przez rekrutera. Jeśli poszukujesz pracy i zostaniesz zaproszony na spotkanie, wyjdź z inicjatywą. Wydaje Ci się, że specjaliści do spraw rekrutacji przedstawiają wszystkie niezbędne informacje? Nie wiesz, o co pytać na rozmowie o pracę? Poznaj nasze podpowiedzi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie wyjaśnij je z potencjalnym pracodawcą.  

Strony www Strony www

Jak wygląda typowy dzień na stanowisku, na które aplikuję?

To bardzo ważne pytanie, o którym wielu kandydatów zapomina. Często rekruterzy zdawkowo przedstawiają informacje na temat obowiązków, ponieważ uważają, że w ogłoszeniu rekrutacyjnym zostały one wyczerpująco opisane. Tymczasem, im więcej się dowiesz, tym bardziej będziesz przekonany, czy pasujesz na wybrane stanowisko.

Zapytaj dokładnie, jak wyglądają Twoje obowiązki, czy praca odbywa się jedynie w biurze, czy będziesz wyjeżdżać służbowo itd. Przy okazji możesz wpleść w swoją wypowiedź pytanie o idealnego kandydata na tę posadę. Dzięki temu dowiesz się, czy Twoje kompetencje pokrywają się z oczekiwaniami potencjalnego pracodawcy.

Jak liczny jest mój zespół i kto będzie moim szefem?

Kolejne istotne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Praca to nie tylko obowiązki, ale także atmosfera. W pracy spędzasz zwykle osiem godzin przez pięć dni w tygodniu, więc ważne jest, z kim współpracujesz. Zapytaj, ile osób działa w zespole i jak wygląda podział obowiązków. Dopytaj o przedział wiekowy. Dowiedz się, kto będzie Twoim przełożonym, czego możesz od niego oczekiwać, jaki jest jego styl zarządzania itd. Rekruter z pewnością poda Ci podstawowe informacje.

Dlaczego mój poprzednik zrezygnował ze stanowiska?

To pytanie, które z pozoru wydaje się kontrowersyjne. Specjaliści od szkoleń twierdzą jednak, że świadczy o zaangażowaniu kandydata, który chce wiedzieć, czego może się spodziewać. Rekruter powinien w tym przypadku wykazać się odpowiednim podejściem. Jeśli okaże się, że poprzedni pracownik awansował, to dobra prognoza na przyszłość. Pokazuje, że w firmie istnieje szansa na rozwój.  


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Jak rozwiązywane są ewentualne problemy i konflikty?

Gdy zadasz tego typu pytanie na rozmowie rekrutacyjnej, to znak dla rekrutera, że ważne jest dla Ciebie profesjonalne podejście i jasne zasady współpracy. Wszelkie niedopowiedzenia ciążą na pracownikach i psują atmosferę, co z pewnością nie przekłada się na wydajność i osiąganie sukcesów. Pracodawca, który potrafi rozwiązywać spory, jest godny zaufania, więc podkreśl, że jest to dla Ciebie ważne.

Jakie mam możliwości rozwoju?

Pracodawcy lubią kandydatów, którzy nie stoją w miejscu, tylko chcą się rozwijać. Zadając takie pytanie, podkreślasz, że masz ambicję na osiąganie więcej. Nawet jeśli Twoją główną motywacją są wyłącznie pieniądze, dowiedz się, co należy zrobić, by awansować. Awans wiąże się przecież z podwyżką. Odpowiedź rekrutera potwierdzi, czego możesz spodziewać się w najbliższej przyszłości.  

Co najbardziej lubi pan/pani w swojej pracy?

Tego typu zapytania nie powinny być traktowane jako zbyt śmiałe. Z pewnością rekruter chętnie odpowie, dlaczego lubi swoją pracę i za co ceni swojego pracodawcę. Rozmowa na takie tematy nie tylko pozwolić Ci zdobyć informacje na temat zalet firmy, ale także pomoże rozluźnić atmosferę.

Jakie są kolejne kroki rekrutacji?

Jeśli rekruter sam nie wyjdzie z inicjatywą i nie podejmie tematu, koniecznie zapytaj o dalsze etapy rekrutacji. Dowiedz się, ile spotkań czeka jeszcze na przyszłych kandydatów. Upewnij się, ile będziesz oczekiwać na telefon lub mail zwrotny. Poproś rekrutera o kontakt. 

Poznaj 6 typowych pytań, które usłyszysz na każdej rozmowie kwalifikacyjnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas