Idealny pierwszy dzień w pracy. Jak dobrze zacząć pracę w nowej firmie?

Idealny pierwszy dzień w pracy. Jak dobrze zacząć pracę w nowej firmie?

Pierwszy dzień w pracy – nieważne na jakim stanowisku – to jeden z najbardziej stresujących i najważniejszych dni w pracy. Jeśli dobrze się do niego przygotujemy, nie tylko zrobimy dobre wrażenie i stworzymy sobie grunt pod efektywną pracę, ale również nie będziemy się zbędnie stresować. Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, co zrobić, by dobrze zacząć pracę w nowej firmie.

Bądź dobrze przygotowany

Zanim przekroczysz próg nowej firmy, postaraj się jak najwięcej o niej dowiedzieć. Zapoznaj się z jej stroną internetową, zobacz, co udostępnia na swoich profilach w mediach społecznościowych. Mając taki „as w rękawie”, będziesz dużo pewniej czuć się w nowym środowisku i łatwiej będzie ci przyswoić ogrom nowych informacji. Jeśli pokażesz, że wiesz co nieco o firmie zrobisz też z pewnością dobre wrażenie nad szefem i innymi pracownikami.

Nie bój się zadawać pytań

Chociaż pierwszego dnia w nowej pracy z pewnością będziesz głównie słuchać, pamiętaj, by zadawać niezbędne pytania. W ten sposób pokażesz swoją ciekawość i chęć do nauki oraz zaangażowanie w nowe stanowisko. Listę pytań możesz przygotować dzień wcześniej, dzięki temu na pewno nic ci nie umknie. Upewnij się także, że masz kontakt do działu HR w razie pytań o umowę czy inne sprawy papierkowe. Pamiętaj – pytania to przywilej początkującego!

Słuchaj i uważnie obserwuj

Pierwszy dzień w pracy to idealna okazja, by posłuchać o firmie, jej celach, innych pracownikach, najważniejszych projektach itd. To szansa, by zobaczyć nieznane środowisko w szerszej perspektywie. Jeśli chcesz, by nie umknęły ci najważniejsze informacje, możesz je notować. Pamiętaj również, by zwrócić uwagę na obowiązującą w firmie hierarchię i wiedzieć, kto, po co i dlaczego i kto jest nad kim. Dzięki uważnym słuchaniu poznasz również niepisane zasady panujące w biurze.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Sprawdź dress-code obowiązujący w biurze

Jeśli sprawdzisz, jaki dress-code obowiązuje w twojej nowej pracy, oszczędzisz sobie stresu związanego z niedopasowanym ubiorem. To bardzo ważne – właściwy wygląd może bowiem znacząco wpływać na to, jak będą cię odbierać nowi współpracownicy. Aby zrobić dobre wrażenie, zadbaj o odpowiednie ubrania. O dress-code możesz również zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Często pracodawcy wysyłają taką informację również w mailu powitalnym.

Pamiętaj o zasadach savoir-vivre

Aby pracę rozpocząć bez żadnych wpadek, pamiętaj o zasadach dobrego wychowania. Spóźnienie czy brak powitania z innymi pracownikami są niedopuszczalne. Aby tego uniknąć, wyjdź wcześniej z domu. Dzień przed sprawdź również dokładnie, jakie autobusy kursują do twojego nowego biura, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jeśli w czasie przygotowywania kawy spotkasz kogoś nowego, nie bój się przedstawić i opowiedzieć kilku słów o sobie.

Naucz się prowadzić small talk

Small talk to niezobowiązująca pogawędka, która pomaga przełamać towarzyskie lody i wypełnić krępującą ciszę, która czasem pojawia się między nowopoznanymi osobami. Umiejętność prowadzenia takiej lekkiej rozmowy jest bardzo przydatna w naszym życiu – także w nowej pracy. Dzięki niej bez problemu rozpoczniesz rozmowę z innymi pracownikami, których spotkasz w biurowej kuchni, na korytarzu czy podczas przerwy na papierosa.

Podziel się