Luka w CV – jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu?

Luka w CV – jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu?

Chcesz wrócić na rynek pracy po krótszej lub dłuższej nieobecności i przygotowujesz papiery aplikacyjne? Z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób wypełnić lukę w CV jaka powstała w wyniku przerwy w zatrudnieniu. Czy przestój w karierze może wpłynąć negatywnie na ocenę zgłoszenia przez rekrutera? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wyjaśnić potencjalnemu pracodawcy tę sytuację. Przekonaj się, w jaki sposób można uzasadnić „białe plamy” w życiorysie.   

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Okres bez pracy a CV – jak przygotować życiorys z luką?

Ciągłość pracy to jedna z kwestii, na którą w szczególności zwracają uwagę rekruterzy podczas wyboru najlepszych aplikacji. W końcu samo poszukiwanie pracowników oraz wprowadzanie ich w nowe obowiązki wiąże się z dużym kosztem dla każdej firmy. Z tego też powodu luki w okresie zatrudnienia widoczne w dokumentach mogą budzić wątpliwości. Według specjalistów od szkoleń i kursów można jednak przerwę od zatrudnienia przekuć w swój atut. Jak tego dokonać?

1. Postaw na szczerość

Szukasz pracy od dłuższego czasu? Pod żadnym pozorem nie próbuj tuszować przerwy w zatrudnieniu. Kłamstwo w CV to jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych przez kandydatów. Próby dodania nieprawdziwych informacji o stanowisku w życiorysie czy wydłużenie okresu współpracy z innym pracodawcą to działania wyjątkowo szkodliwe.

Pamiętaj, że luki w karierze zawodowej są powszechne i mogą wynikać z wielu różnych powodów. Wyjaśnij rekruterowi przyczyny okresowego braku zatrudnienia bez wchodzenia w szczegóły. Świetnym sposobem na wybrnięcie z trudnej sytuacji jest dodatkowe oświadczenie w dokumentach aplikacyjnych odnośnie gotowości podjęcia pracy po przerwie.      

2.  Zadbaj o perfekcyjne przygotowanie

Zastanawiasz się, co możesz odpowiedzieć na pytanie pt. „skąd ta przerwa w zatrudnieniu” podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Przede wszystkim warto już w liście motywacyjnym wspomnieć o luce w CV – w ten sposób możemy rozwiać wątpliwości już na początkowym etapie rekrutacji. Ważne, aby poinformować potencjalnego pracodawcę, że czas przestoju nie był okresem przez nas zmarnowanym.

Tuż przed rozmową kwalifikacyjną warto gruntownie przygotować się na pytanie, co spowodowało przerwę w karierze. Podaj przyczyny w możliwie najbardziej obiektywny sposób. Pokaż również, czego nauczyła Cię ta sytuacja oraz jakie wnioski i lekcje udało się z niej wyciągnąć.     

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak >>> 

3. Postaw na pozytywy   

Nauka języków obcych, szkolenia i kursy zawodowe, podróże czy praca na własny rachunek – jak się okazuje, luka w CV może okazać się również naszym atutem w poszukiwaniu zatrudnienia. Każde doświadczenie życiowe może nas bowiem czegoś nauczyć. Celem jest pokazanie przyszłemu pracodawcy, że przerwa została przez nas wykorzystana do nabycia nowych i cennych umiejętności.  

Pamiętaj, że po kilkuletnim zastoju w pracy należy skrupulatnie odświeżyć swój życiorys. Uwagę od przerwy w zatrudnieniu można z powodzeniem odwrócić poprzez podkreślenie niezbędnych dla pracodawcy kwalifikacji. Zauważ, że każdy dokument musi być dostosowany do konkretnego ogłoszenia i stanowiska.

przerwa w karierze

Luka w CV – jak ją uzasadnić?

Istnieje wiele przyczyn, z powodu których pojawiają się braki w życiorysie. Zadaniem kandydata w procesie rekrutacji jest opisanie przerwy w karierze w taki sposób, aby przedstawić gotowość do podjęcia pracy. Oto najczęstsze uzasadnienia luk w zawodowym doświadczeniu:

  • Urlop wychowawczy

Choć temat ciąży i wychowania potomstwa nie powinien stanowić tematu rozmów podczas wywiadu rekrutacyjnego, to możemy wykazać, jak ten czas rozwinął nas pod względem zawodowym. Warto wspomnieć również o kompetencjach, które wiążą się z opieką nad dziećmi, jak np. wielozadaniowość, cierpliwość czy umiejętności organizacyjne.  

  • Sprawy osobiste

Jednym z powodów luk w CV może okazać się nasze zdrowie, choroby czy życie rodzinne. Ponieważ wskazane tematy należą do delikatnych kwestii, to nie musimy ich poruszać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto odnosić się więc do spraw prywatnych dość ogólnie i skoncentrować się na działaniach, które pozwalały nam nie utracić posiadanych kompetencji zawodowych.  

  • Długi okres poszukiwania pracy

Proces poszukiwania zatrudnienia nie należy do najłatwiejszych. Luka w CV spowodowana bezrobociem może wiązać się z wątpliwościami u rekrutera, dlatego warto zawsze wytłumaczyć przerwę w zatrudnieniu. Do najlepszych argumentów będą należeć wszelkie ukończone szkolenia i kursy, nauka języków obcych, aktywny odpoczynek, wolontariat czy czytanie rozwijających książek.     

Wśród innych przyczyn przerw w zatrudnieniu możemy wyróżnić również redukcję etatów, podróże, opiekę nad członkami rodziny czy nawet potrzebę odpoczynku. Jeżeli bezrobocie nie wynika z niewywiązywania się ze swoich obowiązków, mało efektywnej pracy czy złego sprawowania, to każdą lukę w CV można w odpowiedni sposób wyjaśnić rekruterowi. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to sprawdź, jakich błędów unikać na rozmowie kwalifikacyjnej.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas