Pracoholizm – jaką terapię wybrać?

Pracoholizm – jaką terapię wybrać?

Pracoholizm jest poważnym problemem, który dotyka coraz większą grupę ludzi. Czasami praca jest odpowiedzią na problemy i przybiera cechy uzależnienia. Wtedy potrzebna jest profesjonalna pomoc. Sprawdź, jakie są możliwości leczenia tego rodzaju uzależnień. Sprawdź, jakie symptomy powinny cię zaniepokoić. Poznaj podłoże uzależnienia i dołóż wszelkich starań, aby pozbyć się problemu.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

Jakie jest podłoże uzależnienia od pracy?

Uzależnienie od pracy może mieć różne podłoża. Najczęściej bywa to problem, którego konsekwencją jest wychowanie czy problemy w rodzinie. Nie bez znaczenia pozostaje charakter. Pewne cechy charakteru takie jak bycie ambitnym, zmysł rywalizacji czy perfekcjonizm mogą spowodować, że prościej będzie nam poradzić sobie z życiem, rzucając się w wir pracy. Możemy wpaść w pracoholizm.

Symptomy, które powinny cię zaniepokoić

Istnieje coś takiego jak kwestionariusz do pomiaru uzależnienia od pracy, czyli WART — Work Addiction Risk Test. Mierzy on symptomy wzoru zachowania pracoholicznego. Jeżeli masz podejrzenia, że możesz mieć taki problem, masz problemy z utrzymywaniem relacji, brak ci czasu wolnego, nie chcesz dzielić się zadaniami z resztą pracowników, jesteś non stop zmęczony, profesjonalna analiza będzie pomocna. Zapoznaj się dokładnie ze zjawiskiem pracoholizmu – przeczytaj, czym jest pracoholizm.

Wybór odpowiedniej terapii

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy jest inny. Zanim dobierzemy odpowiednią formę pomocy, może się zdarzyć, że podejmiemy pewne próby, które nie przyniosły rezultatów. Ważne, aby być wytrwałym w postanowieniu i szukać, aż któraś z metod okaże się pomocna.

Rodzajów terapii jest wiele. Nie musi być ona indywidualna. Bardzo popularny w leczeniu uzależnień jest program 12 kroków. Już w 1983 roku w Nowym Yorku powstał ruch Anonimowych Pracoholików. Ten sposób leczenia polega na wspieraniu się w grupie. Opiera się on na dwunastu stwierdzeniach, które należy wcielić w życie. To rozwiązanie między innymi wymaga uznania bezsilności wobec nałogu, odszukania siły wyższej – jej świadomość będzie dla nas wsparciem, pracy nad sobą oraz otwarcia się na drugiego człowieka.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Osoba uzależniona spotyka innych ludzi z tym samym problemem, co ułatwia terapie, a dodatkowo ma walory społeczne i towarzyskie – dla pracoholika to szczególnie ważne. Wzajemne wspieranie się może działać pozytywnie. 

Są jednak osoby, które wolą terapie indywidualne. Duża grupa ludzi może u niektórych wywoływać dyskomfort i większe zdenerwowanie – wszystko zależy od charakteru człowieka. Rodzajów terapii indywidualnej jest wiele. Tutaj także trzeba wybrać coś dla siebie metodą prób i błędów. Psycholog pomoże zrozumieć problem. 

Mamy do dyspozycji całą paletę terapii. Psychoanaliza to nacisk na przeżycia wewnętrzne. Terapia behawioralna skupia się na zachowaniach. Możemy także skorzystać z terapii poznawczej – głównym jej założeniem jest pogląd, że nasz sposób myślenia wpływa na samopoczucie i zachowanie. Celem tutaj jest zmodyfikowanie naszego schematu myślowego i podejścia do życia. Istnieje także terapia systemowa – założeniem tutaj jest to, że człowiek stanowi część wielu systemów. Na terapii poddaje się je analizie. Szczególnie ważny jest system rodzinny. Musimy wiedzieć, że specjaliści często łączą ze sobą elementy poszczególnych metod. 

Zazwyczaj szukamy pomocy, kiedy nasz stan jest krytyczny. Pamiętajmy, że im wcześniej zauważymy problem i zaczniemy działać, tym szybciej się go pozbędziemy. Już w przypadku wystąpienia pierwszych niepokojących objawów należy skupić się na sobie i postarać się cofnąć ten proces. Poprosić o pomoc rodzinę czy znaleźć sobie dodatkowe zainteresowania – zbudować odpowiedni plan.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas