Wizja i misja – o dwóch sposobach myślenia

Wizja i misja – o dwóch sposobach myślenia

Myślenie w życiu jest najważniejsze. Pamiętać jednak należy, że różne sytuacje wymagają różnego podejścia i sposobu myślenia. To, co sprawdza się przy rutynowych zadaniach dnia codziennego, nie zda egzaminu w sytuacji planów na przyszłość. Myśl tak, żeby osiągać swoje cele – poznaj dwa sposoby myślenia i dowiedz się, jakie trudne pytania powinieneś sobie zadać.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak wdrożyć myślenie długookresowe?

W życiu zawsze należy myśleć o przyszłości. Wszystko to, co robisz w teraźniejszości, będzie miało swoje konsekwencje. Należy je przewidzieć i nie działać impulsywnie. Zanim coś zrobisz, przeanalizuj, jaką to będzie miało korzyść dla twojej przyszłości. Przeczytaj, jak myśleć o przyszłości i spoglądać w przeszłość.

Dwa sposoby myślenia

Myślenie jest najważniejsze. Sposób myślenia należy dopasować do działania. Daniel Kahneman w swojej książce Pułapki myślenia: o myśleniu szybkim i wolnym wyróżnił dwa sposoby, na jakie można podzielić myślenie.

Myślenie szybkie towarzyszy nam w sytuacjach krótkoterminowych. Tutaj potrzebne są szybkość oraz instynkt. Świetnie sprawdza się to w codziennych czynnościach. Jest to bardzo potrzebny rodzaj myślenia, bez którego nasze funkcjonowanie w świecie byłoby utrudnione.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Jednak to ten drugi sposób sprawi, że osiągniemy sukces – myślenie wolne. To jest coś, co pozwoli przejąć kontrolę nad naszym życiem – szybkość bywa bardzo złym doradcą i należy dopasowywać rodzaj myślenia do potrzeb sytuacji. Jednym zdaniem – aby dobrze myśleć,  najpierw trzeba wiedzieć jak myśleć.

Trudne pytania są potrzebne

Najpierw musisz zadać sobie pytanie, na czym ci zależy – co chcesz osiągnąć. Jest to pytanie, które wymaga wolnego myślenia i trzeba je sobie zadawać codziennie. Nie szukaj szybkich odpowiedzi i łatwych rozwiązań. Dokładnie analizuj, co się wydarza w twoim życiu i czy jesteś na właściwej drodze. Poznawaj nowe rzeczy. Zapisz się na kursy, spotykaj się z ludźmi, którzy mają duże doświadczenie i sporą wiedzę do przekazania – zbieraj inspiracje.

Myśl o ostatecznym rezultacie – cel musi być jasno wyznaczony. Praca, której celem jest zarobienie pieniędzy na opłacenie rachunków, nigdy nie da ci satysfakcji. Będzie trudno o zaangażowanie i entuzjazm. Czasami też nie musi chodzić o pracę – możesz się także spełniać w życiu rodzinnym lub w podróżach – wszystko zależy od osoby. Nie ulegaj presji społeczeństwa. Postaraj się dowiedzieć, czego ty sam oczekujesz od życia.

Nabierz prędkości dopiero wtedy, kiedy obierzesz właściwą drogę

Metodologia działania jest kluczem do sukcesu. Tutaj też niezbędny będzie wolny sposób myślenia. Zła metodologia może oddalić cię od celu – przez co twoja praca będzie wysiłkiem Syzyfa. Nie ma to sensu.

Zatem jak już zadasz sobie pytanie, co chcesz osiągnąć, teraz przychodzi moment na kolejną konfrontację ze sobą – zbliżam się do celu czy oddalam? – oto jest pytanie najważniejsze i najtrudniejsze.

Trudno się przyznać do błędnych założeń. Jest to jednak potrzebny krok w drodze do rozwoju. Pamiętaj, że możesz się pomylić – to jest ludzkie i robi to każdy. Nie jest to powód do wstydu, ale materiał do analizy i wyciągania wniosków. Przyznawaj się do błędów, a zwiększysz swoje szanse na sukces.

Jeżeli to, co robisz, nie przynosi efektów, znajdź inny sposób. Pomyśl kreatywnie, zobacz, jakie są inne punkty widzenia, spróbuj zmienić perspektywę. Nie śpiesz się. Pośpiech nie będzie dobrym doradcą. Zadawanie trudnych pytań, co prawda wymaga wolnego myślenia, ale zwiększa szybkość realizacji wizji i misji. Małymi kroczkami osiągniesz wielkie rzeczy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas