Czym jest visual merchandising?

Czym jest visual merchandising?

Sklepy muszą walczyć o uwagę klienta. W przestrzeni sklepowej nie ma miejsca na przypadek – wszystko jest idealnie rozplanowane. Wpływając na zmysły, wypływamy na emocje, a większość decyzji podejmujemy, kierując się uczuciami. W sklepie należy zadbać o odpowiednią muzykę oraz właściwy zapach. Zmysł wzroku w naszej kulturze ma największe znaczenie. Przeczytaj, co to jest visual merchandising.

Strony www Strony www

Co to jest visual merchandising?

Visual merchandising polega na  umiejętnym prezentowaniu produktów. Należy to zrobić w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę klienta i zmotywować go do dokonania zakupu.

Nie jest to proste. W dzisiejszych czasach liczy się nie tylko produkt, ale i całe doświadczenie z nim związane. Sprzedawcy często stosują marketing sensoryczny, aby przekonać do siebie potencjalnego klienta. Oddziaływanie na zmysły, a tym samym oddziaływanie na emocje jest skuteczną metodą zwiększenia sprzedaży – przeczytaj o marketingu sensorycznym.

Działania w przestrzeni sklepu muszą być spójne i wyważone. Idealnie skomponowane środki zbudowane z bodźców słuchowych, wzrokowych, węchowych, dotykowych są kluczem do sukcesu.

Co to jest ścieżka klienta?

Jedną z tajemnic specjalistów jest tworzenie specjalnych ścieżek klienta. W sklepie nic nie jest przypadkowe. Każdy ruch klienta jest dobrze przemyślany. Projektant wytycza trasę tak, aby pokierować ruchem przyszłego nabywcy.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Jeżeli jesteśmy w przestrzeni sklepowej, na pewne rzeczy zwracamy większą uwagę a na pewne mniejszą. Specjaliści wykorzystują psychologiczne mechanizmy, które rządzą naszym zachowaniem. Część środkowa sklepu to przestrzeń, której unikamy. Najchętniej chodzimy wzdłuż ścian – to są punkty, które powinny być wyróżnione i dopracowane w najmniejszym szczególe.

Zasady visual merchandisingu

W visual merchandisingu są pewne zasady, których należy przestrzegać. Trzeba mieć świadomość, że to, co znajduje się na wysokości wzroku, przykuwa największą uwagę – dobrze to wykorzystać przy planowaniu rozkładu produktów w sklepie.

Kompozycja witryny jest sprawą kluczową. To witryna decyduje o tym, czy klient ma ochotę wejść do środka, czy też nie. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Oprócz oryginalnej aranżacji oraz najnowszej kolekcji warto w witrynie umieścić także informacje o promocjach. Należy pamiętać, że witryna to wizualne zaproszenie do sklepu – najważniejsza wizytówka.

Rzeczy, które umieszcza się przy drzwiach wejściowych do sklepu, mają zachęcić klienta do produktów, które są w ofercie. Jest to obszar, w gdzie kupujący powinien zwolnić kroku i nabrać chęci do zapoznania się z całością oferty.

Dobre oświetlenie także wpływa na nasze postrzeganie rzeczy, które są w sklepie. Oświetlenie to element wystroju wnętrza. Powinien on uwzględniać zmianę ekspozycji towaru. Liczy się każdy szczegół. Barwa światła także musi być odpowiednio dopasowana do produktu.

Temperatura barwowa ma wpływ na samopoczucie. Ciepła barwa sprawia, że czujemy się zrelaksowani, a światło dzienne pobudza do działania. Przy oświetleniu należy także zachować odpowiednie proporcje.

Meble i wieszaki powinny mieć neutralne kolory – sprawdzą się czerń, biel oraz szarości. Klient powinien bardziej skoncentrować się bardziej na samych produktach niż na aranżacji sklepu.

W wystroju sklepu liczy się każdy szczegół. Wszystko ma znaczenie i każdy szczegół może wpłynąć na decyzje zakupowe klientów. Warto zwrócić się do specjalistów. Agencja marketingowa pomoże w odpowiedniej aranżacji wnętrza powierzchni sklepowej. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas