Jak wybrać dobrą domenę firmową?

Jak wybrać dobrą domenę firmową?

Adres wirtualny jest dla firm tak samo ważny, jak ten fizyczny. Dzięki stronie internetowej możemy skutecznie komunikować się ze swoimi klientami, reklamować się i sprzedawać. Jak więc wybrać odpowiednio adres www, by zrealizować cele. Na wartość adresu internetowego ma bowiem wpływ wiele zmiennych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest domena?

Domeną potocznie nazywa się dwa ostatnie człony adresu internetowego: końcówkę (np. .pl, .com, .biz) i nazwę (np. „onet”, „interia”, „wp”). Mówiąc precyzyjnie, końcówka (również: rozszerzenie) to domena najwyższego poziomu (TLD, czyli Top Level Domain). Kolejne elementy adresu przedzielone kropką i znajdujące się po lewej stronie w stosunku do rozszerzenia stanowią jego subdomeny lub, inaczej mówiąc, domeny kolejnych poziomów. 

Wzorcowa nazwa

Dobra nazwa jest zwięzła, prosta i czytelna. Nazwa powinna być krótka. Najlepiej jednowyrazowa. Im dłuższa nazwa, tym trudniej ją zapamiętać. Dobrze, jeśli nazwa jest zrozumiała i łatwo uchwytna dla odbiorcy. Adres internetowy powinien łatwo zapaść w pamięć odbiorcy. Przy wyborze domeny trzeba uwzględnić specyfikę przedsięwzięcia, dla którego jest ona przeznaczona. Jeśli chcemy wykreować brand i logo o masowej sile oddziaływania, z pewnością warto postawić na zwięzłość i prostotę. Przykład Google czy Yahoo świadczy o tym, że nazwa domeny niekoniecznie musi mieć jakieś konkretne znaczenie. Ważne, by łatwo można było ją zapamiętać. 

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Kocówka też się liczy

Nie mniejsze znaczenie niż nazwa ma końcówka adresu, czyli domena najwyższego poziomu. Ciekawym sposobem na tworzenie adresów WWW jest również domain hacking, polegający na wykorzystywaniu końcówek jako elementów znaczących adresu, np. blo.gs, deli.cio.us czy about.me. Dla firm stawiających na prestiż i budowanie wizerunku poważnej marki wskazana jest końcówka krajowa, w wypadku Polski – .pl. Podmioty prowadzące działalność międzynarodową powinny dodatkowo zadbać o nazwę w domenie .com lub .eu, jeśli chodzi o działalność na skalę europejską. Dla działalności komercyjnej nie nadają się domeny w rodzaju .info czy .org, zupełnie inaczej określające profil serwisu. Nie warto też korzystać z końcówek .tv czy .fm, jeśli nie zamierzamy oferować treści telewizyjnych lub radiowych.  Dla większości rodzimych firm zasada jest prosta: najkorzystniej jest mieć adres w domenie .pl. Na polskim rynku to końcówka najbardziej rozpoznawalna i uniwersalna. 

Przeczytaj, jak przygotować dobry opis firmy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas