Kalendarz niedziel handlowych na 2024 rok! Sprawdź, kiedy sklepy będą otwarte
- 26-01-2024
- Sprzedaż
Choć zakaz handlu w niedziele został ogłoszony już w 2018 roku, to Polacy wciąż przyzwyczajają się do wprowadzonych przepisów. A te z roku na rok się zaostrzają. Zgodnie z obowiązującą ustawą, w 2024 roku konsumenci będą mogli zrobić zakupy stacjonarne przez cały weekend (tylko lub aż) 7 razy! Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, jak wygląda kalendarz dni handlowych na najbliższe miesiące. Przekonaj się, gdzie możesz kupować przez cały tydzień.
Które niedziele są handlowe w 2024 roku?
Czy dziś jest niedziela handlowa? Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że każdy zadał sobie takie pytanie chociaż raz od czasu wprowadzenia przepisów o zakazie handlu. A choć ustawa obowiązuje od 1 marca 2018 r., to jest często nowelizowana, co powoduje, że z każdym rokiem ograniczenia ulegają zaostrzeniu.
Rozporządzenie obejmuje przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni nie zrobisz więc zakupów w terminach wolnych od pracy czy w ostatni dzień tygodnia.
Mamy jednak dobrą wiadomość dla wielu konsumentów. W 2024 zostało przewidzianych 7 wyjątków od wspomnianych zapisów. Są to tzw. niedziele handlowe. Zapoznaj się z terminarzem i przekonaj się, kiedy sklepy będą otwarte.
28.01 – ostatnia niedziela stycznia (związana z noworocznymi wyprzedażami)
24.03 – niedziela poprzedzająca Święta Wielkanocne,
28.04 – ostatnia niedziela kwietnia (tuż przed majówką),
30.06 – ostatnia niedziela czerwca (związana z początkiem letnich promocji)
25.08 – ostatnia niedziela sierpnia (przypadająca przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego),
15.12 i 22.12 – ostatnie dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem.
Jak widać, ustawodawca uwzględnił cykliczne wydarzenia w kalendarzu i zdecydował się na wprowadzenie kilku dodatkowych dni handlowych. Co do zasady przypadają one przed świętami, majówką czy początkiem roku szkolnego lub w ostatni weekend miesiąca.
Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku >>>
Dni niehandlowe – kiedy jeszcze nie zrobisz zakupów?
Jeśli uwielbiasz planować zakupy z wyprzedzeniem, to musisz wziąć pod uwagę, że zakaz handlu nie obejmuje wyłącznie niedzieli. Zapisy ustawy dotyczą bowiem również dni wolnych od pracy, których w 2023 roku mamy 13. Oto ich terminarz:
Nowy Rok – 1 stycznia (poniedziałek),
Święto Trzech Króli – 6 stycznia (sobota)
Wielkanoc – 31 marca i 1 kwietnia (niedziela i poniedziałek);
Święto Pracy – 1 maja (środa);
Święto Konstytucji Trzeciego Maja – 3 maja (piątek);
Zesłanie Ducha Świętego – 28 maja (wtorek);
Boże Ciało – 8 czerwca (sobota);
Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia (czwartek);
Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada (piatek);
Święto Niepodległości – 11 listopada (poniedziałek);
Boże Narodzenie – 25 i 26 grudnia (środa i czwartek);
W Wigilię (24 grudnia) oraz w Wielką Sobotę, czyli 30 marca handel będzie odbywać się w ograniczonych godzinach, a dokładnie do 14:00.
Niestety w najbliższych miesiącach nie zapowiada się zbyt wiele długich weekendów. Możesz to jednak zmienić – sprawdź, jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2024 roku i ciesz się dłuższym wypoczynkiem.
Gdzie można zrobić zakupy w niedziele niehandlowe?
Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że nie wszystkie miejsca zostały objęte zakazem handlu w niedzielę. W przepisach znajduje się bowiem wykaz aż 32. różnych placówek wyłączonych spod obowiązywania ustawy. Dzięki temu w niedziele niehandlowe można zrobić zakupy:
w kioskach,
na poczcie,
w kwiaciarniach,
na stacjach paliw,
w aptekach i punktach aptecznych,
w piekarniach, lodziarniach i cukierniach itd.
Kupowanie bez ograniczeń gwarantują konsumentom również sklepy internetowe.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że wciąż obowiązuje wprowadzona w poprzednim roku nowelizacja ustawy. Ich celem było wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania wyłączeń przez sprzedawców.
Po zmianach w niedziele wolne od handlu mogą otwierać się sklepy świadczące usługi pocztowe uzyskujące z takiej działalności co najmniej 40% przychodów. Ponadto w takie dni mogą działać również placówki, w których osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek pracują przedsiębiorcy. Właściciele mogą też skorzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci, rodziców, macoch lub ojczymów.
Należysz do zwolenników czy przeciwników regulacji? Bez względu na to pamiętaj, że za złamanie zakazu handlu w niedziele przewidywana jest kara grzywny.