Jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2023 roku?

Jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2023 roku?

Początek roku to ostatni moment, aby zaplanować urlop wypoczynkowy. Jeśli chcesz wydłużyć zasłużoną przerwę, to musisz wykorzystać święta i dni wolne od pracy, jakie czekają na nas w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Niezależnie od urlopowych decyzji w tym roku ich układ daje nam tylko cztery długie weekendy. Odpowiedni plan może zwiększyć jednak ich liczbę. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, kiedy warto wziąć wolne w 2023 r.

Strony www Strony www

Urlop w 2023 – ile dni?

Jednym z najważniejszych przywilejów pracowniczych jest prawo do urlopu, które zostało określone w Kodeksie Pracy. Jak wynika z przepisów, długość corocznego wypoczynku zależy od wymiaru etatu oraz stażu pracy. Co do zasady udzielany jest on na dni robocze i na pełnym etacie wynosi 20 dni na rok kalendarzowy. Liczba ta wzrasta do 26, gdy staż pracy wynosi co najmniej 10 lat – należy pamiętać, że uwzględnia się tutaj również okres nauki np. studia czy technikum.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w przypadku pracowników wykonujących obowiązki służbowe na niepełny wymiar etatu liczba wolnych dni będzie mniejsza. Ponadto, jeśli zatrudnionemu został zmieniony wymiar etatu, urlop wypoczynkowy należy obliczyć proporcjonalnie do czasu pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile przysługuje Ci wolnego, to możesz udać się do pracodawcy lub działu kadr.

Zobacz także: Urlop wypoczynkowy – komu przysługują dni wolne od pracy?

Dni wolne od pracy w 2023 roku

Poza urlopem wypoczynkowym każdemu pracownikowi przysługują dni ustawowo wolne od pracy. W 2023 roku będzie ich tylko 10, choć ustawa przewiduje aż 13. Wynika to z faktu, że trzy święta przypadają w niedzielę, za które zgodnie z przepisami pracodawca nie musi oddawać wolnego. Wszystkie terminy zostały przedstawione na poniższej grafice.

Dni wolne od pracy 2023

Jeżeli w firmie stosowany jest miesięczny system rozliczeniowy, to w 2023 roku pracownik na wypełnianiu obowiązków służbowych spędzi 2000 godzin. Przy pięciodniowym wymiarze pracy przepracujemy więc 250 dni. Pozostałe to weekendy i wymienione wyżej dni ustawowo wolne. Weź je pod uwagę i odpowiednio zaplanuj wypoczynek w kolejnych miesiącach.

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak >>>

Kiedy zaplanować urlop w 2023 roku?

Majówka, początek czerwca, połowa sierpnia… Nie wiesz, kiedy zaplanować wypoczynek? Okazji do krótkiego i dłuższego wolnego będzie w kolejnych miesiącach całkiem sporo. W 2023 roku nawet bez wykorzystywania dni urlopowych możemy cieszyć się czteroma długimi weekendami:

  • 6-08 stycznia (Święto Trzech Króli),

  • 8-10 kwietnia (Wielkanoc),

  • 29-30 kwietnia i 1 maja (Święto Pracy),

  • 23-26 grudnia (Boże Narodzenie).

Natomiast, gdy w odpowiednim momencie odbierzemy przysługujące nam dni wolne w ramach urlopu wypoczynkowego, to możemy zaplanować zdecydowanie więcej takich weekendów. Sporo świąt w 2023 r. wypada bowiem w trakcie tygodnia. Sprawdź, w których miesiącach możesz zorganizować dłuższy wyjazd.

Styczeń

Skuteczne planowanie wypoczynku możemy rozpocząć już w styczniu. W związku z tym, że Nowy Rok wypada w niedzielę, to pracownicy nie otrzymają w zamian wolnego dnia. Jeżeli chcemy jednak dłużej odpocząć po sylwestrowych szaleństwach, to warto wykorzystać pierwsze dni urlopowe na od 2 do 5 stycznia (6.01, czyli Święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy). W ten sposób do służbowych obowiązków po świąteczno-noworocznym okresie wrócimy dopiero 9 stycznia.

Zobacz także: Jak bezboleśnie wrócić do pracy po świętach?

Maj

Kolejna okazja na dłuższy urlop pojawia się dopiero w piątym miesiącu roku, wypadająca bowiem w kwietniu Wielkanoc da nam tylko wolny poniedziałek. Będzie to jednak uwielbiana przez Polaków „majówka”, czyli czas pierwszych wiosenno-letnich wyjazdów.

Święto Pracy wypada w 2023 w poniedziałek. Dzięki temu biorąc urlop 2. maja, możemy cieszyć się pięciodniowym wolnym od 29.04 do 3.05 (Święto Konstytucji 3 maja). Korzystając z większej liczby dni wypoczynkowych, możemy wydłużyć weekend od 29.04 do 7.05 – zyskamy wtedy 9 dni na grillowanie i podróże.  

Czerwiec

Mniej popularna „czerwcówka” to kolejna okazja na dłuższy weekend. 8 czerwca wypada bowiem Święto Bożego Ciała. W związku z tym nie musimy iść do pracy 8, 10 i 11.06. Aby przedłużyć sobie wypoczynek, wystarczy więc wziąć wolne 9.06.

Sierpień

Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd w okresie wakacyjnym, to warto pomyśleć o sierpniu. 15.08, czyli we wtorek, przypada Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wzięcie urlopu wypoczynkowego w poniedziałek oznacza 4 dni wolnego.

Listopad

Również jesienią mamy kilka opcji na wydłużenie wolnego, a najkorzystniejsze wypadają w listopadzie. Najlepszą okazją będzie Dzień Wszystkich Świętych, który w 2023 przypada w środę. Jeżeli potrzebujesz w tym czasie dłuższego urlopu, to możesz wykorzystać dwa lub nawet cztery dni wolnego.

Pamiętaj, że tym razem Narodowe Święto Niepodległości wypada w sobotę, a więc przepada szansa na długi weekend. Pracodawca zgodnie z przepisami będzie musiał zwrócić swoim pracownikom za tę okoliczność jeden dzień wolnego.

Grudzień

Zupełnie inaczej niż w 2021 i 2022, tym razem Święta Bożego Narodzenia układają się niezwykle korzystnie dla pracowników. Wigilia przypada w niedzielę, a pierwszy i drugi dzień świąt kolejno w następne dni tygodnia. Co więcej, Sylwester to również niedziela, a Nowy Rok 2023 – poniedziałek.

W przypadku planowania urlopów przez rodziców z dziećmi warto wziąć również pod uwagę, jak wypadają ferie zimowe (po przerwie wróciły już podziały terminów dla różnych województw – trwają po dwa tygodnie od 16 stycznia do 26 lutego) oraz kiedy rozpoczynają się wakacje (w 2023 roku zakończenie roku szkolnego przypada 23 czerwca).

Jak widzisz, w 2023 r. będzie sporo dni wolnych, które pozwolą na wydłużenie wypoczynku. Zaplanuj swój urlop wcześniej, aby jak najlepiej wykorzystać przypadające w najbliższych 12 miesiącach kalendarzowe okazje. Sprawdź również, jak wykorzystać urlop, żeby odpocząć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas