Etyka w biznesie. Jakie są przyczyny nieetycznych negocjacji?

Etyka w biznesie. Jakie są przyczyny nieetycznych negocjacji?

Etyka biznesu to ważne zagadnienie, o którym niestety niektórzy przedsiębiorcy zapominają, szczególnie podczas ważnych negocjacji, które chcą wygrać za wszelką cenę. Dowiedz się, jakie są przyczyny nieetycznego zachowania w biznesie. Przeczytaj wskazówki, jak uniknąć ryzyka i zawsze postępować zgodnie z zasadami moralnymi.

Strony www Strony www

Skąd biorą się nieetyczne zachowania w negocjacjach?

Poznaj najczęstsze czynniki, które mogą sprzyjać pojawieniu się nieetycznego zachowania podczas negocjacji w biznesie.

Niezdrowa rywalizacja

Negocjacje przeprowadza się w sytuacjach konfliktu interesów. Istnieją różne strategie negocjacji, ale w wielu przypadkach obydwie strony są zainteresowane, by zyskać jak najwięcej, szczególnie jeśli zdecydują się na negocjowanie typu wygrana-przegrana. Stwarza to poczucie konkurencji. Dwie strony rywalizują ze sobą i by wygrać, są w stanie sięgnąć nawet po nieczyste zagrania. Specjaliści twierdzą, że im większe skupienie na osiągnięciu własnych interesów, tym większe znieczulenie na nieetyczne zachowanie.

Dowiedz się więcej o strategiach negocjacji.

Brak ustalenia reguł negocjacji

Jeśli już na początku negocjacji biznesowych nie ustalimy dokładnych i przejrzystych reguł, możemy doprowadzić do chaosu podczas rozmów. W konsekwencji sprzyja to często wykorzystaniu sytuacji przez strony i przyjęcie przez nie nieetycznej postawy. Dlatego już na wstępie warto porozmawiać o sposobie negocjacji, by nie doszło do niepotrzebnego nieporozumienia i nic nie wymknęło się spod naszej kontroli. W razie wątpliwości dotyczących etyki biznesu, skorzystaj z porad firm zajmujących się konsultingiem.

Różnice światopoglądowe

Do kolejnych czynników, które mogą przyczynić się do nieetycznego postępowania, są czynniki osobowościowe, takie jak różnice światopoglądu, stopień dojrzałości czy rodzaj osobowości, jaki reprezentują strony. Wiele osób szanuje zasady etyki w biznesie i nie dopuszcza do ich załamania, jednak niektórzy na pierwszym miejscu stawiają swoje interesy i nie obawiają się o nie walczyć nawet za wszelką cenę. Takie osoby nie widzą problemów w łamaniu podstawowych zasad moralnych.

Społeczne przyzwolenie

Niebezpiecznym podejściem jest usprawiedliwianie nieetycznego zachowania. Niestety czasami spotykamy się ze społecznym przyzwoleniem na łamanie zasad w biznesie w zamian za uzyskanie korzyści. Żadne kłamstwo, korupcja czy inne nieczyste zagranie nie mogą być tłumaczone, np. tym, że osiągnięcie danego celu przyniesie duże korzyści nie tylko dla firmy, ale także jej pracowników.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Jak postępować etycznie?

Postaw na szczerość i zaufanie

Przede wszystkim nie ukrywaj nawet niewygodnych faktów. Szczerość to często niezbędny krok to osiągnięcia sukcesu negocjacji, w których liczą się wiarygodność i zaufanie wobec stron. Postaraj się grać w otwarte karty. Jeśli druga strona popełniła błąd, a ty możesz na tym skorzystać, zwróć uwagę na pomyłkę, by nie mieć później wyrzutów sumienia.

Nie zgadzaj się na wszystko

Jeśli nie zgadzasz się z czymś, nie bój się otwarcie powiedzieć „nie”. W takich sytuacjach również postaw na szczerość. Nie musisz zawsze przystępować do ugody i za wszelką cenę szukać porozumienia, jeśli warunki nie są dla ciebie korzystne.

Dotrzymuj obietnic

Nie obiecuj tak zwanych gruszek na wierzbie, nawet jeśli bardzo zależy ci na wygranej. By podtrzymać trwałe relacje i być wiarogodnym, musisz dotrzymywać słowa. Takie zachowanie gwarantuje, że zdobędziesz zaufanie partnera.  

Dowiedz się, jak charyzma pomaga w negocjacjach biznesowych

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas