Jaki kredyt dla firm wybrać?

Jaki kredyt dla firm wybrać?

Dla wielu przedsiębiorstw kredyt to szansa na sfinansowanie inwestycji lub utrzymanie płynności finansowej. Otrzymanie dofinansowania nie jest jednak proste – wymaga wielu zabezpieczeń i dopełnienia mnóstwa formalności. Chcesz wiedzieć, jaki kredyt wybrać dla swojej firmy? Przedstawiamy rodzaje pożyczek dla przedsiębiorstw. Sprawdź, którą wybrać i na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

Strony www Strony www

Rodzaje kredytów dla firm

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny warto wybrać, jeśli planujemy kupno nowego sprzętu, zrestrukturyzowanie firmy lub budowę nowych obiektów. Możemy go również przeznaczyć na zakup samochodu firmowego, oprogramowania, urządzeń czy nowego sprzętu. Wyróżniamy 3 rodzaje kredytów inwestycyjnych:

  • kredyt na wyposażenie – przyznawany na zakup wyposażenia firmy

  • kredyt na restrukturyzację

  • kredyt na zakup – przyznawany na budowę nowych obiektów przemysłowych

Pożyczka tego typu udzielana jest na okres od roku do 20 lat. Zabezpieczeniem może być między innymi weksel in blanco, wpis hipoteki do księgi wieczystej lub przeniesienie własności. Kredyt inwestycyjny dla firm możemy spłacić jednorazowo lub w ratach. Decydując się na pożyczkę tego typu, pamiętajmy, że potrzebny będzie również wkład własny w planowaną inwestycję.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy jest przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności firmy – zakup towarów, materiałów czy spłatę zobowiązań. To bardzo dobre rozwiązanie dla firm aktywnie działających na rynku. Jego wysokość jest zależna od obrotów przedsiębiorstwa lub ogólnej kondycji finansowej firmy. Część banków uzależnia tę kwotę również od zrealizowanej przez firmę sprzedaży. Oprocentowanie kredytu obrotowego wynosi około 5-10%, pobierane są również różnego rodzaju prowizje – np. za zwiększenie kwoty kredytu czy zmianę warunków umowy. Kredyt obrotowy dla firm możemy spłacić jednorazowo lub w ratach.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Zaletą pożyczki tego typu jest łatwość uzyskania środków i brak konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów podczas podpisywania umowy.

Kredyt w rachunku bieżącym

Kredyt w rachunku bieżącym jest to limit debetowy udostępniany przez bank na wniosek przedsiębiorcy. Aby go uzyskać, musimy posiadać rachunek firmowy w danym banku. Dofinansowanie tego typu jest przyznawane na rok z możliwością odnowienia. Limit kredytu jest ustalany między innymi na podstawie wysokości obrotów na rachunku bieżącym, zdolności kredytowej firmy oraz rodzaju proponowanych zabezpieczeń spłaty kredytu.

Zaletą tego rodzaju pożyczki jest fakt, iż odsetki są naliczane nie od całej kwoty kredytu, a jedynie od wykorzystanych środków. Przedsiębiorca może również skorzystać z niego za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba, bez konieczności załatwiania formalności w banku.

Linia kredytowa

Linia kredytowa ma podobny charakter jak kredyt w rachunku bieżącym, ale prowadzona jest na otwartym rachunku bankowym. Dlatego środki, które wpłacamy na rachunek firmowy, nie będą stanowić automatycznej spłaty zadłużenia. Pożyczka tego typu jest oprocentowana według stałej lub zmiennej stopy procentowej, która jest ustalana z uwzględnieniem marży banku i stawki WIBOR. Kwota kredytu przyznanego w ramach linii kredytowej jest uzależniona od obrotów i wpływów na rachunek firmowy. 

Ten rodzaj dofinansowania najlepiej wybrać, jeśli potrzebujemy szybkiego dostępu do środków finansowych.

Inne rozwiązania

Jeśli planujemy budowę lub remont nieruchomości związanej z firmą, warto wybrać kredyt hipoteczny dla firm. W tym celu trzeba wykazać informacje na temat obciążenia nieruchomości w księgach hipotecznych. Jeśli chcemy skorzystać z dotacji unijnych i zachować płynność finansową, możemy zdecydować się na kredyt pomostowy.

Można też zaciągnąć kredyt lombardowy pod zastaw takich ruchomości jak papiery wartościowe czy towary lub po prostu kredyt gotówkowy, który nie wymaga podania celu przeznaczenia. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt dla firm?

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego rodzaju kredytu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Przedstaw cel – czy potrzebujesz doraźnej, czy długofalowej pomocy, czy chcesz pozyskać dofinansowanie na budowę nowej inwestycji lub zaciągnąć kredyt na samochód itd.

  • Ustal potrzebną kwotę – dowiedz się, czy do uzyskania pożyczki dla firmy potrzebny jest wkład własny oraz ile wynosi, a także jaka jest wysokość oprocentowania, na które składa się stawka WIBOR oraz ustalana indywidualnie marża określana przez bank w oparciu o sytuację wnioskodawcy. Dowiedz się, jaki jest całkowity koszt kredytu. Musisz mieć świadomość, czy jesteś w stanie spłacić go w wybranym terminie. Dowiedz się, jakie są dodatkowe opłaty, np. za przyznanie kredytu lub jego wcześniejszą spłatę.

  • Musisz określić swoją zdolność kredytową – warunki, na jakich zostanie udzielony kredyt, zależą od sytuacji finansowej firmy i są ustalane przez bank na podstawie historii kredytowej.

  • Zobacz, jak wyglądają formalności  oraz czas oczekiwania na kredyt.

  • Sprawdź, jakie jest zabezpieczenie kredytu – do wyboru jest zabezpieczenie osobiste i majątkowe. Wybierając kredyt zabezpieczony, możesz liczyć na wyższą kwotę pożyczki i dłuższy okres spłaty. Kredyt niezabezpieczony może wiązać się z koniecznością dodatkowych ubezpieczeń, jest on również niedostępny dla nowych firm.

Pamiętajmy, że na wybór właściwej formy dofinansowania warto poświęcić trochę czasu, szczegółowo przeanalizować dostępne rodzaje kredytów i wybrać rozwiązanie najbardziej odpowiednie do aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Dowiedz się, jakie konto bankowe wybrać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas