Zakładasz firmę? Sprawdź, jakie konto bankowe wybrać

Zakładasz firmę? Sprawdź, jakie konto bankowe wybrać

Niezależnie czy chcesz prowadzić jednoosobową działalność, czy dużą firmę posiadanie konta bankowego jest jednym z niezbędnych elementów do rozpoczęcia własnego przedsiębiorstwa. Sprawdź, do czego będziesz potrzebował konta bankowego, czym różni się używanie prywatnego konta od dysponowania firmowym i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze rachunku firmowego.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Wypełniając formularz CEIDG-1 w rubryce 28. będziesz musiał podać dane dotyczące konta bankowego:

 • 28.1 – rachunek bankowy związany z prowadzeniem działalności gospodarczej;

 • 28.2 – osobisty rachunek bankowy (niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej).

Według instrukcji podawanie informacji o osobistym rachunku nie jest obowiązkowe. Natomiast podać należy wszystkie rachunki powiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do tego celu przeznaczona jest część CEIDG-RB.

Pamiętaj, że jeżeli zmieniasz numer konta, zobowiązany jesteś do zaktualizowania wpisu w CEIDG w ciągu 7 dni od tego zdarzenia. Zobacz, jak wygląda zakładanie firmy krok po kroku.

Założenie rachunku bankowego, którego specjalnym przeznaczeniem jest prowadzenie transakcji związanych z działalnością, nie jest obowiązkowe. Określone są dwie sytuacje, kiedy transakcja powinna być wykonana przy pomocy przelewu bankowego:

 • w przypadku transakcji, której jednorazowa wartość przekracza 15 000 zł;

 • w przypadku, gdy druga strona transakcji to inny przedsiębiorca.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Według art. 61 § 1 Ordynacji podatkowej zapłata podatku przez podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą, następuje w formie polecenia przelewu. Zatem do rozliczenia z fiskusem potrzebne jest konto bankowe. Przepisy nie określają natomiast czy konto powinno być prywatne, czy firmowe. Co więcej, mikroprzedsiębiorca może dokonać wpłaty również w formie przekazu pocztowego.

Konto prywatne a konto firmowe

Korzystanie z prywatnego konta pozwoli zaoszczędzić czas, który trzeba poświęcić na założenie rachunku firmowego w banku. Warto jednak skorzystać z usług doradztwa finansowego i wybrać najlepsze rozwiązanie. Prowadzenie konta firmowego generuje również większe koszty. Jednak posiadanie takiego konta ma wiele zalet. Dzięki niemu:

 • opłaty bankowe rozliczyć możesz jako koszty firmy;

 • będziesz mógł skorzystać ze specjalnych ofert dedykowanych jedynie przedsiębiorcom;

 • podczas kontroli urzędu skarbowego oddzielisz firmowe transakcje od prywatnych;

 • odsetki, które wygenerują się za posiadane na koncie środki, nie będą objęte podatkiem Belki;

 • będziesz miał możliwość wykorzystania mechanizmu split payment.

O ile zmiana konta osobistego nie jest dużym problemem, tak zmiana konta firmowego może nastręczyć wielu trudności – aktualny numer trzeba podać w urzędach, nanieść na firmowe druki czy na faktury VAT. Dlatego warto dobrze przemyśleć gdzie i na jakich warunkach otwieramy firmowy rachunek.

Przede wszystkim należy zastanowić się nad własnymi potrzebami. Wybór rachunku to sprawa indywidualna. Dokonując wyboru, zwróć uwagę na:

 • rodzaj działalności – większość banków posiada inne oferty dla osób mających jednoosobową działalność gospodarczą, a inne dla fundacji, spółek czy stowarzyszeń;

 • dostęp do rachunku bankowego – decyzja o tym, czy dostęp do konta może mieć więcej osób – np. twoi wspólnicy, musi być podjęta przed otworzeniem rachunku;

 • elastyczne linie kredytowe – zastanów się, czy mogą być ci potrzebne;

 • przelewy – jeżeli wiesz, że będziesz wykonywał przelewy międzynarodowe, sprawdź, jakie będą ich koszty w poszczególnych bankach.

Przed podpisaniem umowy z bankiem, dokładnie ją przeanalizuj. Pamiętaj, że twoim celem jest jak największe zminimalizowanie kosztów związanych z prowadzeniem firmowego konta bankowego. Zwróć uwagę na to, które czynności będziesz wykonywał najczęściej i zadbaj o to, żeby czynności te były jak najtańsze lub bezpłatne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter