Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Chcesz założyć firmę i zastanawiasz się nad tym, jaką formę prawną wybrać? Dowiedz się, czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Poznaj najważniejsze informacje na temat tej formy prowadzenia firmy. Sprawdź, jaką formę opodatkowania wybrać oraz jakie składki ZUS trzeba opłacać. Przeczytaj, ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Strony www Strony www

Co to jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Działalność gospodarcza według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja kopalin, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest jedną z najchętniej wybieranych form prawnych przez początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. Wynika to z pewnością z tego, że sposób prowadzenia tej formy działalności jest dość łatwy, poza tym nie narzuca wkładu dużego kapitału początkowego.

Co trzeba wiedzieć o jednoosobowej działalności gospodarczej?

Chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Poznaj najważniejsze informacje na temat tej formy prowadzanie działalności:

Odpowiedzialność za zobowiązania firmy – jeśli zdecydujesz się na jednoosobową działalność, odpowiadasz swoim całym majątkiem, a także majątkiem współmałżonka. Warto pamiętać, że z jego majątku wyłącza się majątek odrębny.

  • Kapitał początkowy – nie ma ustalonej kwoty minimalnej kapitału niezbędnego do rozpoczęcia firmy.

  • Prowadzenie firmy – jednoosobowa działalność jak sama nazwa wskazuje, jest prowadzona przez jedną osobę. Daje to dużą swobodę i samodzielność w podejmowaniu decyzji.

  • Sposób prowadzenia księgowości – możesz wybrać małą (uproszczoną) księgowość, a w razie wątpliwości skorzystaj z pomocy biura rachunkowego.

  • Forma opodatkowania – do wyboru są PIT progresywny, PIT liniowy, ryczałt lub karta podatkowa.

Jaki podatek wybrać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Do wyboru masz kilka form opodatkowania – mogą to być PIT na zasadach ogólnych lub liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Pamiętaj, że o formie opodatkowania musisz pomyśleć jeszcze przed złożeniem wniosku CEIDG-1, w którym należy podać te informacje.

PIT progresywny (na zasadach ogólnych)

W tej formie opodatkowania podatek pobiera się od wyliczonego dochodu, od którego odliczone są koszty. W przypadku gdy nie będziesz mieć przychodów pokrywających koszty, wówczas nie ponosisz opłaty za podatek dochodowy. Atutem wyboru właśnie tej formy opodatkowania jest możliwość korzystania z rozmaitych ulg, np. ulgi na dziecko lub ulgi internetowej. Będziesz też mógł rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Warto pamiętać, że obowiązują dwie stawki – 18% oraz 32% dla kwoty powyżej 120.000 zł. Osoby, które zarabiają więcej, powinny zastanowić się, czy ta forma opodatkowania jest dla nich korzystna.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Podatek liniowy

Zasady tej formy opodatkowania są podobne do podatku PIT na zasadach ogólnych, jednak panuje tu tylko jedna stawka, czyli 19% bez względu na wysokość dochodów. Podatek liniowy ma swoje wady i zalety, z jednej strony obowiązuje tu korzystna stała stopa podatku, ale nie ma możliwości korzystania z ulg podatkowych i rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

RPE jest opłacany jedynie od przychodów, a nie dochodów, co wiąże się z brakiem możliwości odliczenia kosztów jednoosobowej działalności gospodarczej. W tej formie opodatkowania obowiązuje dziewięć stawek 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15%,17%, które zależą od rodzaju wykonywanej działalności.

Karta podatkowa

Najprostszą formą opodatkowania jest właśnie karta podatkowa, która dedykowana jest małym przedsiębiorcom. W tym przypadku wysokość podatku nie zależy od przychodów, a od rodzaju oraz miejsca wykonywania działalności, oraz ilości mieszkańców danej miejscowości. Mimo plusów tej formy opodatkowania musisz liczyć się z tym, że m.in. twój współmałżonek nie może prowadzić działalności w takim samym zakresie.

Jakie są składki ZUS przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Możesz wybrać, czy chcesz opłacać składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne – wówczas w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności musisz zgłosić druk ZUS ZUA. Możesz również opłacać jedynie składkę zdrowotną – wtedy wypełniasz druk ZUS ZZA.

Składki ZUS należy opłacać regularnie, nie ma tu znaczenia osiągnięty przychód. Dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie przewidziane są ulgi, co oznacza, że przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności opłacasz tak zwany „Mały ZUS”, czyli pomniejszone składki.

Ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Sama rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej nic nie kosztuje. Dodatkowe koszty zależą od rodzaju działalności, np. koszty poniesiesz w przypadku, gdy chcesz uzyskać pozwolenie lub licencję, np. na przewóz osób lub sprzedaż alkoholu. W wielu przypadkach trzeba także wziąć pod uwagę wynajem lub kupno lokalu – przeczytaj, jaki kredyt dla firm wybrać. W przypadku działalności produkcyjnej niezbędny będzie zakup maszyn.

Sprawdź, kiedy nie musisz rejestrować działalności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas