Co warto wiedzieć o karcie podatkowej?

Co warto wiedzieć o karcie podatkowej?

Masz w planach rozpoczęcie własnej działalności i zastanawiasz się nad formą opodatkowania? Do wyboru masz kilka rozwiązań. Przeczytaj, czym jest karta podatkowa i kto może się na nią zdecydować. Dowiedz się, jaki PIT wybrać i do kiedy trzeba się rozliczyć. Poznaj stawki karty podatkowej i sprawdź, jakie są obowiązki podatnika.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kogo dotyczy karta podatkowa?

Z karty podatkowej mogą skorzystać wyłącznie wybrane rodzaje działalności, które wymienione są w załączniku ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Są to przede wszystkim podmioty wykonujące zawody rzemieślnicze. Poza tym musisz spełnić warunek dotyczący limitu zatrudnienia. W styczniu 2021 roku weszła w życie nowelizacja, według której zwiększenie stanu zatrudnienia o trzech pracowników w latach 2021-2024 nie będzie wpływało na utratę prawa do korzystania z karty podatkowej.

Należy zaznaczyć, że osoby, które zdecydują sią na rozliczanie w formie karty podatkowej, nie mogą korzystać z usług osób, które nie są u nich zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a także usług innych firm. Wyjątkiem są usługi specjalistyczne, czyli wychodzące poza zakres działalności firmy, ale potrzebne do wykonania oferowanej usługi.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>

Poza tym osoby wybierające kartę podatkową nie mają możliwości prowadzenia innej pozarolniczej działalności gospodarczej, a także wytwarzania wyrobów, które opodatkowane są podatkiem akcyzowym, a ich współmałżonkowie nie mogą mieć działalności w tym samym zakresie opodatkowanej na zasadach ogólnych lub ryczałtem. 

Jeśli zdecydujesz się na opodatkowanie w formie karty podatkowej, będziesz płacić stałą kwotę podatku bez względu na wartość przychodów. W rozliczeniu możesz skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

Jak złożyć wniosek i do kiedy się rozliczyć?

Rozpoczynając działalność należało wniosek o wyborze karty podatkowej złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym koniecznie przed rozpoczęciem działania lub załączając takie oświadczenie do wniosku o wpis do CEIDG. Prowadząc biznes, właściciel musiał to zrobić do 20 stycznia na formularzu PIT-16. Od 2022 roku nie będzie już można wybrać opodatkowania w postaci karty podatkowej jako nowej formy opodatkowania. 

Jak cały proces wygląda obecnie? Najpierw Urząd Skarbowy określa wysokość podatku i termin zapłaty dla przedsiębiorców korzystających z opodatkowania w formie karty podatkowej. Podatek dochodowy, pomniejszony o składkę na ubezpieczenie zdrowotne, odprowadzany jest do fiskusa do 7 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – do 28 grudnia. Warto pamiętać, że w przypadku karty podatkowej nie można dokonywać wpłat kwartalnie. Po upływie roku podatkowego do 31 stycznia mamy obowiązek złożenia deklaracji PIT-16A. W przypadku likwidacji działalności lub zmiany danych należy złożyć wniosek PIT-16Z.

Jakie są stawki podatku?

Stawki karty podatkowej obejmują konkretne kwoty i co roku ulegają podwyższeniu na podstawie wskaźnika wzrostu cen towarów i usług. Wysokość stawek uzależniona jest od kilku czynników, m.in. rodzaju działalności, zakresu usług, liczby zatrudnionych pracowników, a także liczby mieszkańców miejscowości, w której oferujesz swoje usługi. Aktualne stawki można znaleźć w obwieszeniu Urzędu Skarbowego. W 2022 roku należy liczyć się ze wzrostem stawek o 4,2%. 

Jakie są obowiązki podatnika?

Gdy podejmiesz decyzję o wyborze karty podatkowej, nie masz obowiązku prowadzenia ksiąg oraz nie musisz składać zeznań podatkowych i wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.

Musisz natomiast na żądanie klienta wydawać rachunki i faktury potwierdzające wykonanie usługi czy sprzedaż towaru, a także przechowywać te dokumenty przez pięć lat. Poza tym do obowiązków należy prowadzenie książki ewidencji zatrudnienia.

O innych formach opodatkowania możesz przeczytać pod tym linkiem

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas