Jakie są formy opodatkowania dochodu firmy?

Jakie są formy opodatkowania dochodu firmy?

Zamierzasz założyć własną działalność? Czeka cię załatwienie wielu formalności, m.in. wybranie odpowiedniej formy opodatkowania. Taka decyzja nie może być przypadkowa i często zależy od rodzaju spółki, a także osiąganych dochodów. Dowiedz się, czym różni się podatek dochodowy od osób prawnych a osób fizycznych. Sprawdź, czym jest skala podatkowa, podatek liniowy oraz zryczałtowane formy opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. 

Strony www Strony www

Podatek CIT I PIT

Podatek CIT jest podatkiem dochodowym od osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą. Podatnikami CIT są m.in. spółki kapitałowe, czyli spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także podatkowe grupy kapitałowe, czyli związki składające się z co najmniej dwóch spółek handlowych posiadających osobowość prawną. Podstawowe stawki CIT to 19% oraz 9% dla mniejszych przedsiębiorców.

PIT jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych przeznaczonym dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne i spółki osobowe – jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną. Podatek należy opłacać według skali podatkowej 17% lub 32% (minus kwota zmniejszająca podatek). Wybór progu podatkowego zależy od tego, jak dochód uzyskasz w ciągu roku. Pierwszy z nich wynosi 17% i obejmuje dochody nieprzekraczające kwoty 120 000 zł, natomiast drugi (32%) dotyczy podatników, którzy tę kwoty przekroczyli. Jeśli Twoje dochody nie będą wyższe niż 30 000 złotych, wówczas opłata podatku Cię nie dotyczy. Wtedy mamy do czynienia z tak zwaną kwotą wolną od podatku.

Skala podatkowa i PIT liniowy

Przedsiębiorcy mogą wybrać PIT na zasadach ogólnych (17 albo 32%) lub PIT liniowy (19%). Zarówno jedna opcja, jak i druga ma swoje wady i zalety, np. skala podatkowa w przeciwieństwie do podatku liniowego uprawnia do korzystania z ulg, jednak po przekroczeniu określonej kwoty wymaga zastosowania wyższej stawki. Plusem podatku liniowego jest stały podatek bez względu na wysokość dochodu. W razie wątpliwości skorzystaj z usług biura rachunkowego.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >> 

Zryczałtowane formy opodatkowania

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jest formą opodatkowania, w której przedsiębiorca nie ma możliwości pomniejszenia przychodów o poniesione koszty podatkowe. Przy tej formie opodatkowania obowiązuje kilka stawek 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5% 14%, 15% oraz 17% – wybór jednej z nich zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą zdecydować się na tę formę opodatkowania – dowiedz się więcej o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

Karta podatkowa

Kolejną zryczałtowaną formą opodatkowania jest karta podatkowa. Stawka w tej formie opodatkowania ustalana jest przez Fiskus i zależy od kilku czynników: 

  • rodzaju wykonywanych usług, 

  • rozmiaru przedsiębiorstwa, 

  • ilości zatrudnionych osób

  • wieku podatnika

  • wielkości miejscowości, w której będzie prowadzona działalność. 

Karta podatkowa ma swoje wady i zalety. Do plusów należy jednakowa wartość podatku oraz nieobowiązkowe prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, a do minusów brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychów. O wyborze tej formy opodatkowania przedsiębiorca musi zawiadomić Urząd Skarbowy jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Dowiedz się więcej o karcie podatkowej. Od 2022 roku nie będzie już można wybrać opodatkowania w formie karty podatkowej jako nowej formy opodatkowania. Poza tym trzeba będzie liczyć się ze wzrostem stawek o 4,2%. 

Sprawdź, kiedy warto przeprowadzić zmianę opodatkowania w firmie

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas