Jakie są formy opodatkowania dochodu firmy?

Jakie są formy opodatkowania dochodu firmy?

Zamierzasz założyć własną działalność? Czeka cię załatwienie wielu formalności, m.in. wybranie odpowiedniej formy opodatkowania. Wybór formy opodatkowania nie może być przypadkowy i często zależy od rodzaju spółki, a także osiąganych dochodów. Dowiedz się, czym różni się podatek dochodowy od osób prawnych a osób fizycznych. Sprawdź, czym jest skala podatkowa, podatek liniowy oraz zryczałtowane formy opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. 

Podatek CIT I PIT

Podatek CIT jest podatkiem dochodowym od osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą. Podatnikami CIT są m.in. spółki kapitałowe, czyli spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także podatkowe grupy kapitałowe, czyli związki składające się z co najmniej dwóch spółek handlowych posiadających osobowość prawną. Podstawowe stawki CIT to 19% oraz 15% dla mniejszych przedsiębiorców.

PIT jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych przeznaczonym dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne i spółki osobowe – jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna.

formy opodatkowania

Skala podatkowa i PIT liniowy

Przedsiębiorcy mogą wybrać PIT na zasadach ogólnych (18 albo 32%) lub PIT liniowy (19%). Zarówno jedna opcja, jak i druga ma swoje wady i zalety, np. skala podatkowa w przeciwieństwie do podatku liniowego uprawnia do korzystania z ulg, jednak po przekroczeniu określonej kwoty wymaga zastosowania wyższej stawki. Plusem podatku liniowego jest stały podatek bez względu na wysokość dochodu. W razie wątpliwości skorzystaj z usług biura rachunkowego.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Zryczałtowane formy opodatkowania

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jest formą opodatkowania, w której przedsiębiorca nie ma możliwości pomniejszenia przychodów o poniesione koszty podatkowe. Przy tej formie opodatkowania obowiązuje kilka stawek 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20% – wybór jednej z nich zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą zdecydować się na tę formę opodatkowania – dowiedz się więcej o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

Karta podatkowa

Kolejną zryczałtowaną formą opodatkowania jest karta podatkowa. Stawka w tej formie opodatkowania ustalana jest przez fiskus i zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju wykonywanych usług, rozmiaru przedsiębiorstwa, ilości zatrudnionych osób, a nawet wieku podatnika, a także wielkość miejscowości, w której będzie prowadzona działalność. Karta podatkowa ma swoje wady i zalety. Do plusów należy jednakowa wartość podatku oraz nieobowiązkowe prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, a do minusów brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychów. O wyborze tej formy opodatkowania przedsiębiorca musi zawiadomić urząd skarbowy jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Dowiedz się więcej o karcie podatkowej

Podziel się