Jakie są formy opodatkowania dochodu firmy?
- 11-01-2023
- Formy opodatkowania
Zamierzasz założyć własną działalność? Czeka cię załatwienie wielu formalności, m.in. wybranie odpowiedniej formy opodatkowania. Taka decyzja nie może być przypadkowa i często zależy od rodzaju spółki, a także osiąganych dochodów. Dowiedz się, czym różni się podatek dochodowy od osób prawnych a osób fizycznych. Sprawdź, czym jest skala podatkowa, podatek liniowy oraz zryczałtowane formy opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa.
Podatek CIT I PIT
Podatek CIT jest podatkiem dochodowym od osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą. Podatnikami CIT są m.in. spółki kapitałowe, czyli spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także podatkowe grupy kapitałowe, czyli związki składające się z co najmniej dwóch spółek handlowych posiadających osobowość prawną. Podstawowe stawki CIT to 19% oraz 9% dla mniejszych przedsiębiorców.
PIT jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych przeznaczonym dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne i spółki osobowe – jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną. Podatek należy opłacać według skali podatkowej 17% lub 32% (minus kwota zmniejszająca podatek). Wybór progu podatkowego zależy od tego, jak dochód uzyskasz w ciągu roku. Pierwszy z nich wynosi 17% i obejmuje dochody nieprzekraczające kwoty 120 000 zł, natomiast drugi (32%) dotyczy podatników, którzy tę kwoty przekroczyli. Jeśli Twoje dochody nie będą wyższe niż 30 000 złotych, wówczas opłata podatku Cię nie dotyczy. Wtedy mamy do czynienia z tak zwaną kwotą wolną od podatku.
Skala podatkowa i PIT liniowy
Przedsiębiorcy mogą wybrać PIT na zasadach ogólnych (17 albo 32%) lub PIT liniowy (19%). Zarówno jedna opcja, jak i druga ma swoje wady i zalety, np. skala podatkowa w przeciwieństwie do podatku liniowego uprawnia do korzystania z ulg, jednak po przekroczeniu określonej kwoty wymaga zastosowania wyższej stawki. Plusem podatku liniowego jest stały podatek bez względu na wysokość dochodu. W razie wątpliwości skorzystaj z usług biura rachunkowego.
Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>
Zryczałtowane formy opodatkowania
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Jest formą opodatkowania, w której przedsiębiorca nie ma możliwości pomniejszenia przychodów o poniesione koszty podatkowe. Przy tej formie opodatkowania obowiązuje kilka stawek 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5% 14%, 15% oraz 17% – wybór jednej z nich zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą zdecydować się na tę formę opodatkowania – dowiedz się więcej o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.
Karta podatkowa
Kolejną zryczałtowaną formą opodatkowania jest karta podatkowa. Stawka w tej formie opodatkowania ustalana jest przez Fiskus i zależy od kilku czynników:
rodzaju wykonywanych usług,
rozmiaru przedsiębiorstwa,
ilości zatrudnionych osób
wieku podatnika
wielkości miejscowości, w której będzie prowadzona działalność.
Karta podatkowa ma swoje wady i zalety. Do plusów należy jednakowa wartość podatku oraz nieobowiązkowe prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, a do minusów brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychów. O wyborze tej formy opodatkowania przedsiębiorca musi zawiadomić Urząd Skarbowy jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Dowiedz się więcej o karcie podatkowej. Od 2022 roku nie będzie już można wybrać opodatkowania w formie karty podatkowej jako nowej formy opodatkowania. Poza tym trzeba będzie liczyć się ze wzrostem stawek o 4,2%.
Sprawdź, kiedy warto przeprowadzić zmianę opodatkowania w firmie.