Co warto wiedzieć o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Co warto wiedzieć o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Planujesz rejestrację spółki i nie wiesz, na jaką formę prawną się zdecydować? Przeczytaj, czym charakteryzuje się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i czym się wyróżnia. Dowiedz się więcej o umowie i wspólnikach  spółki. Sprawdź, ile wynosi wymagany kapitał do założenia spółki. Przeczytaj, jakie są formy opodatkowania i jaką księgowość należy prowadzić.

Strony www Strony www

Co to jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli w skrócie sp. z o.o., zgodnie z nazwą wyróżnia się ograniczoną odpowiedzialnością wspólników za zobowiązania spółki. Spółka z o.o. posiada własną osobowość prawną, a jej działanie regulowane jest przepisami Kodeksu spółek handlowych.  

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Należy pamiętać, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Czy są wyjątki od tej sytuacji? Tak, rejestracja spółki online nie wymaga przygotowania umowy z pomocą notariusza, jednak każda zmiana umowy musi być przygotowana w formie notarialnej. Zawarcie umowy następuje w ciągu jednego dnia od wypełnienia niezbędnych danych w systemie oraz potwierdzenia ich podpisem elektronicznym. Warto wiedzieć, że w przypadku rejestracji spółki przez internet wspólnicy mają możliwość wniesienie jedynie wkładów pieniężnych na pokrycie kapitału zakładowego, który wynosi minimum 5 tysięcy zł. Co ważne, kapitał zakładowy należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia zarejestrowania spółki.

Chcesz założyć spółkę tradycyjnie? W takim razie musisz skorzystać z pomocy notariusza oraz ponieść koszty takiej umowy, które zależą od wysokości kapitału założycielskiego spółki. Dodatkowo musisz liczyć się również z wydatkami związanymi z opłatą sądową za wpis do KRS oraz ogłoszeniem wpisu spółki do Monitora Sądowego i Gospodarczego.  Jeśli wybierzesz sposób tradycyjny, możesz wnieść do spółki nie tylko wkłady pieniężne, ale także niepieniężne. Dowiedz się, gdzie lepiej zarejestrować firmę – w urzędzie czy przez internet.

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może utworzyć jedna osoba lub dwóch i więcej wspólników, w tym mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, nie ma tu znaczenia obywatelstwo. Warto pamiętać, że nie ma możliwości utworzenia spółki przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Odpowiedzialność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka odpowiedzialna jest za zobowiązania jedynie do wysokości kapitału zakładowego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zarząd spółki nie zgłosi upadłości we właściwym momencie, odpowiada wtedy on całym swoim majątkiem. Przeczytaj, kiedy członek zarządu nie odpowiada za zobowiązania spółki.

Majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Dochodem z udziału w zyskach jest dywidenda, czyli wypłata pieniężna, która regulowana jest przepisami Kodeksu spółek handlowych oraz postanowieniami umowy. Dywidenda opodatkowana jest podatkiem dochodowym w skali 19%, którego opłacanie jest obowiązkiem osób fizycznych i prawnych, które otrzymują zysk ze spółki.

Składki ZUS

W przypadku gdy właścicielami spółki jest więcej niż jedna osoba, wówczas nie ma obowiązku opłacania żadnych składek ZUS. Składki należy opłacać dopiero, gdy zatrudnia się pracowników. Jeśli spółkę zakłada wyłącznie jedna osoba, to jest traktowana jak jednoosobowa działalność i musi opłacać składki ZUS takie jak przy jednoosobowej działalności.

Kapitał spółki

Kapitał spółki z ograniczoną odpowiedzialności musi wynosić minimum 5 tysięcy złotych.

Jakie są formy opodatkowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka jest opodatkowana podatkiem od osób prawnych (CIT). Poza tym wspólnicy opłacają podatek w wysokości 19% od dywidend oraz innych dochodów z zysków.

Jaką księgowość wybrać?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialności ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości oraz przeprowadzania sprawozdania finansowego.

Dla kogo najlepsza będzie spółka z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest dedykowana osobom, które samodzielnie chciałyby założyć spółkę i mieć pełną kontrolę nad funkcjonowaniem swojego biznesu. Poza tym ta forma prowadzenia działalności jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy w przyszłości będą chcieli sprzedać spółkę lub pozyskać inwestora.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala na prowadzenie zarówno dużych firm, jak i mniejszych rodzinnych biznesów, bo na jej założenie mogą pozwolić sobie osoby, które nie mają dużego kapitału – wystarczy 5 tysięcy złotych. Do plusów należy też ograniczona odpowiedzialność wspólników. Należy jednak pamiętać, że spółka z o.o. wymusza wybór pełnej księgowości.

Przeczytaj, jak zarejestrować działalność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas